UWAGA!

Kobiety u sterów

Elbląg, Kobiety u sterów
(fot. arch. portEl.pl)

Do zmierzenia się z pytaniami związanymi z elbląskimi kobietami zaprosiliśmy dwóch kandydatów na prezydenta Elbląga. Po Grzegorzu Nowaczyku, przyszedł czas na aktualnego prezydenta miasta - Henryka Słoninę. Być może elblążanki dzięki tym wypowiedziom będą wiedziały, na kogo oddać swoje głosy.

-Czy zastanawiał się Pan nad problemami elbląskich kobiet, czy raczej skupia się Pan na sprawach ogólnych, dotyczących obydwu płci?
       Henryk Słonina: - Jako Prezydent Miasta jestem zobowiązany pochylać się nad problemami wszystkich mieszkańców, bez względu na płeć, wiek, czy status społeczny. Oczywiście staram się jak najbardziej wspomagać kobiety – zwłaszcza te, które znalazły się w trudnej sytuacji życiowej. Z myślą o nich funkcjonuje w mieście Ośrodek Interwencji Kryzysowej, czy Dom Samotnej Matki.
      
       - Jak Pan uważa, czy w naszym mieście kobiety są dyskryminowane na rynku pracy? Czy wie Pan coś na ten temat?
       - Mam nadzieję, że nie. Przynajmniej nie docierają do mnie takie sygnały. Wręcz przeciwnie. Panie coraz częściej zajmują stanowiska kierownicze, zarządzają instytucjami, przedsiębiorstwami i robią to z dużym powodzeniem, o czym mam okazję się bardzo często osobiście przekonać.
      
       - Przejdźmy do problemów zdrowotnych… Wbrew pozorom, dostęp do badań profilaktycznych nie jest taki prosty i oczywisty. Wiele kobiet musi robić sobie cytologię czy mammografię na własny koszt, są takie, które nie mają pojęcia, kiedy i jak te badania wykonywać. Czy ma Pan jakiś pomysł na rozwiązanie tego problemu? Co do tej pory zrobił Pan w tym kierunku?
      
- Programy profilaktyczne samorządu mają charakter lokalny dostosowany do potrzeb i możliwości finansowych i nie powielają się z programami realizowanymi przez Narodowy Fundusz Zdrowia. Głównie ich adresatami jest młodzież. Jeżeli jednak mowa o kobietach, to w ramach współpracy z Narodowym Funduszem Zdrowia elbląskie szpitale – w tym Szpital Miejski realizują między innymi: program wczesnego wykrywania raka piersi, raka szyjki macicy, profilaktyki chorób układu krążenia, program badań prenatalnych. W bieżącym roku elbląski samorząd finansuje przeprowadzenie w lokalnych mediach kampanii informacyjno – promocyjnej z tematyką walki z rakiem i szeroko pojmowanej dbałości o zdrowie. Kampania obejmuje: emisję filmów informacyjnych, spotu promującego badania profilaktyczne, oraz artykuły związane z profilaktyką raka piersi, raka szyjki macicy i jelita grubego oraz informacją gdzie można wykonać badania profilaktyczne. Ponadto w Uniwersytecie Trzeciego Wieku i Osób Niepełnosprawnych prowadzone są wykłady na temat profilaktyki zdrowia. W każdej placówce Służby Zdrowia na terenie miasta prowadzona jest szeroka informacja na temat dostępności prowadzonych badań.
      
       - Czy współpracował Pan do tej pory z jakimiś organizacjami kobiecymi, jak na przykład Amazonki?
       - Oczywiście. Ta współpraca jest realizowana od wielu lat. Współpracuję między innymi z Ligą Kobiet Polskich i Elbląskim Stowarzyszeniem Amazonek. W Lidze Kobiet Polskich współfinansujemy prowadzenie wsparcia psychologicznego, pedagogicznego, porad prawnych dla środowisk zagrożonych alkoholizmem oraz ofiar przemocy domowej, czy organizację konferencji i wyjazdów studyjnych. Wspieramy również finansowo Elbląskie Stowarzyszenie Amazonek w prowadzonej na terenie miasta akcji walki z rakiem. Z inicjatywy Stowarzyszenia w latach ubiegłych miasto sfinansowało 200 badań mammograficznych dla kobiet. Podejmowaliśmy również wspólne inicjatywy w elbląskich szkołach takie jak: Różowa Wstążeczka, czy Mam Haka Na Raka. Elbląskie Stowarzyszenie Amazonek przy aktywnym udziale lekarzy specjalistów i finansowym wsparciu miasta organizuje wśród kobiet i uczniów szkół gimnazjalnych konkursy i szeroką akcję promocyjną walki z rakiem. Prowadzi również warsztaty terapeutyczne Od wielu lat przy współudziale samorządu organizowany jest Marsz Zdrowia promujący zdrowy styl życia. Z roku na rok bierze w nim udział coraz więcej mieszkańców. Mam nadzieję, że będę mógł tę współpracę kontynuować w kolejnych latach.
      
       - Zapewne zdaje Pan sobie sprawę, że w Elblągu jest problem ze żłobkami, których jest zbyt mało, przedszkole są przepełnione, nie wszystkie spełniają oczekiwania rodziców. Jakie są, według Pana, możliwości rozwiązania tych problemów?
      
- Wspomniane przez Panią problemy nie dotyczą tylko naszego miasta, ale praktycznie całego kraju. Powiem więcej – na tle innych miast Elbląg może być dobrym przykładem radzenia sobie z nimi. Jako nieliczni w Polsce od kilku już lat zapewniamy wszystkim chętnym dzieciom miejsca w przedszkolu. Wskaźnik ten wynosi 86% dzieci i jest zbliżony do standardów europejskich. Dla porównania w kraju średnia dzieci uczęszczających do przedszkoli wynosi ok. 60%. Mamy więc się czym pochwalić. Jeżeli mowa o żłobkach to również staramy się powiększać liczbę miejsc. We wrześniu ubiegłego roku utworzonych zostało dodatkowo 15 miejsc dla dzieci w wieku do lat 3 w Żłobku nr 5 przy ul. Kalenkiewicza. Ponadto w roku 2011 planujemy uruchomić nowy żłobek z 50 miejscami przy ul. Chopina, jako filii jednej z obecnie funkcjonujących placówek. Uruchomienie nowego żłobka wymaga jednakże dokonania zmian remontowo – adaptacyjnych obiektu, który będzie przeznaczony na ten cel, następnie przeprowadzenia procedury techniczno-organizacyjnej dotyczącej uruchomienia nowej placówki. W przypadku tworzenia nowych placówek dla dzieci w wieku do lat 3 pomocna może być nowa ustawa zgodnie, z którą żłobki mają nie być zakładami opieki zdrowotnej, co obecnie znacznie ogranicza powstawanie nowych placówek.
      
       - A na koniec trochę mniej poważnie, proszę się przyznać, woli Pan współpracować z kobietami czy mężczyznami?
       Tu najlepszym komentarzem niech będzie fakt, że na 445 pracowników Urzędu Miejskiego 346 to kobiety. Zresztą większość kadry kierowniczej też stanowi płeć piękna.
      
Polub ten artykuł
Polub portEl.pl
A moim zdaniem...

Przeczytaj też co działo się w Elblągu wcześniej

Zamieszczenie następnej opinii do tego artykułu wymaga zalogowania

W formularzu stwierdzono błędy!

Ok
Dodawanie opinii
Aby zamieścić swoje zdjęcie lub avatar przy opiniach proszę dokonać wpisu do galerii Czytelników.
NOWOŚĆ! Dział "A moim zdaniem" obsługuje hashtagi.
Uwaga! Opinia zostanie zamieszczona na stronie po zatwierdzeniu przez redakcję.
Dołącz zdjęcie:

Podpis:

Jeśli chcesz mieć unikalny i zastrzeżony podpis
zarejestruj się.
E-mail:(opcjonalnie)
A moim zdaniem... (od najstarszych opinii)
 • prosze powiedziec ilu pracownikow w UM pracuje tam dluzej niz 10 lat?
 • "Ostatnie dni zarządzania miastem przez prezydenta Henryka Słoninę oraz Radę Miejską upłynęły na zatwierdzaniu kilku najpilniejszych uchwał przed pożegnaniem się z urzędem. M. in. pozytywnie zaopiniowano projekt Wieloletniej Prognozy Finansowej Gminy Miasta Elbląg na lata 2011 – 2041.Okazuje się, że w tym dokumencie nie przewidziano ani złotówki na rozwój sportu w mieście do 2019 roku!" za e-olimpia. com
 • a na świeżo wywieszonych plakatach "konkretny prezydent" obiecuje i aquapark i basen i wiadukt i parkingi i kto wie co jeszcze, może nawet i stadion "z prawdziwego zdarzenia". Parę dni temu on i jego ludzie mówili jeszcze, że tego się nie da zrobić, a tu proszę. .. Czy ten człowiek nie ma wstydu, żeby tak mydlić elblążanom oczy?
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  0
  0
  domino(2010-12-02)
 • nie mogę patrzeć jak to się stało, że on tyle kierował Elblągiem ???!!!! wszyscy na głosowanie by to się nie powtórzyło !!!!
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  0
  0
  jaktosięstało(2010-12-02)
 • Tym razem to Prezydent zaskoczył śnieg, pokazał gdzie go ma, wnioskuje po widoku za oknem i korkach na mieście. Facet nawet drogowcami nie potrafi zarządzać a co mówić o mieści" za moim kolegą
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  0
  0
  moje nazwisko nic wam nie powi(2010-12-02)
 • w tym artykule najciekawsza jest liczba 445.
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  0
  0
  ArnoldUPR(2010-12-02)
 • Skoro opinia ma być zatwierdzona przez redakcję to rezygnuję z jej pisania. Proszę tylko umieścić jedno zdanie - ludzie w Elblągu i tak swoje wiedzą
 • na dwa dni przed II turą Słonina powie wszystko co chcecie usłyszeć, to jest cwany lis, GŁOSUJCIE NA NOWACZYKA!!!!!
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  0
  0
  IDĘ NA WYBORY(2010-12-02)
 • Pytanie na czasie. Co pan ma zamiar zrobić z dzikami pojawiającymi się Nad Jarem kolo SP11 i parkingu strzeżonego na rogu Broniewskiego i Sobieskiego? Miały swoje kryjówki i pokarm na modrzewinie, a teraz nie ma tam pól uprawnych i lasów, tylko są maszyny i gołe działki przeznaczone pod zabudowę. Dziki nie mają co jeść i w desperacji przychodzą na osiedle w poszukiwaniu pożywienia, stwarzając swoją obecnością niebezpieczeństwo dla mieszkających tam ludzi.
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  0
  0
  z Nad Jaru(2010-12-02)
 • pa pa Henryk, najwyższy już czas oddać stołek. Prawdę mówiąc trzeba było to zrobić już kadencję temu :/
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  0
  0
  wybiórca(2010-12-02)
 • Jakim wszystkim chętnym?! Co przedszkole żłobek?! Ja jeszcze nie wyjechalem z tego smutnego miasta i moje dziecko pomimo zapisu do żłobka zaeaz po urodzeniu nie dostało miejsca. Do przedszkola to samo! Co ten starzec opowiada?! Może w przedszkolu będą miejsca jak młodzi wyjadą w Polskę. Zgrane frazesy, ogólniki. 12 lat urzęduje a on zaczyna bajki opowiadać o wiadukcie na Zatorze, Aquaparku i 2500 miejsc pracy?! Skąd te dane?
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  0
  0
  Wkur...rodzic(2010-12-02)
 • Radzę przypomnieć sobie że za kadencji Słoniny UM w Elblągu był pierwszym i najważniejszym sponsorem Olimpii, Startu. Słonina odnosząc się w tej kampanii do swojego programu twierdzi, że priorytetem jest dla niego sport młodzieżowy, zaś zawodowy będzie wspierany w miarę możliwości. Tymczasem Nowaczyk w wywiadzie dla info. elblag. pl przed pierwszą turą wyborów stwierdził coś z czego wg mnie wynikało, ze w zakresie bieżącej działalności klub będzie musiał raczej utrzymywać się sam.
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  0
  0
  waldorf(2010-12-02)
Reklama