UWAGA!

Po kongresie zawsze jesteśmy pewniejsze

 Elbląg, Elblążanki dziś rano odjechały do Warszawy
Elblążanki dziś rano odjechały do Warszawy (fot. AD)

Prawie stuosobowa grupa kobiet wyruszyła dziś (8 maja) sprzed elbląskiego "Światowida", by wziąć udział w szóstym już  Ogólnopolskim Kongresie Kobiet w Warszawie. Kobiety, wśród których były nie tylko elblążanki, lecz także panie z całego województwa pełne zapału i energii opowiadały o swoich wrażeniach z poprzednich spotkań i oczekiwaniach względem tegorocznego kongresu.

Hasłem tegorocznego kongresu jest "Wspólnota, równość, odpowiedzialność". Kongres Kobiet co roku jest okazją do spotkań i rozmów  na temat dotykających kobiety problemów, do wymiany doświadczeń i dzielenia się wiedzą oraz proponuje różnorodne, inspirujące dyskusje.
       Jeden z paneli poświęcony będzie osobom niepełnosprawnym i ich opiekunom.
       - Od kilku lat my, elblążanki, jesteśmy znane z tego tematu i co roku pilotujemy nasz panel - mówi pełnomocniczka Kongresu Kobiet na Warmii i Mazurach, Jadwiga Król. - Elblążanki mają za sobą spotkania z premierem Donaldem Tuskiem, z którym rozmawiały na temat uzawodowienia opieki nad osobami niepełnosprawnymi, podniesienia świadczenia pielęgnacyjnego oraz godniejszego życia osób niepełnosprawnych. Jesteśmy kobietami i to my w prawie 90 proc. opiekujemy się takimi osobami. Dobrze, że ten temat jest głośny.
       Podczas tegorocznego kongresu Jadwiga Król po raz kolejny będzie opiekunką panelu na temat osób niepełnosprawnych. Wezmą w nim także udział panie z naszego województwa, poseł Elżbieta Gelert oraz radna sejmiku Bernadeta Hordejuk. Wyjątkowym gościem będzie też prof. Zbigniew Izdebski, który ma trzydziestoletnią niepełnosprawną córkę.
       - W tym roku szczególnie mocno chcemy rozmawiać o uzawodowieniu opieki nad osobami niepełnosprawnymi - mówi Jadwiga Król. - Muszę powiedzieć, że dziewczyny, które jeżdżą na kongresy są niesamowite, korzystają ze wszystkich paneli, wymieniają się z innymi doświadczeniami. W Warszawie będziemy rozmawiać o bardzo poważnych sprawach, ale nie mamy zamiaru się cały czas smucić. Będzie muzyka, zabawa i śmiech. Będzie można skorzystać ze szkoleń, które poprowadzą aktorki. W tym roku na kongres pojechały panie z obszaru całego województwa warmińsko-mazurskiego: z Olsztyna, Ełku, Ostródy, Tolkmicka, Fromborka czy Braniewa, więc znów jak co roku będziemy na kongresie największą grupą wojewódzką.
       - Po kongresach jesteśmy zawsze pozytywnie naładowane, silniejsze, pewne siebie, dowartościowane jako żony, matki i babcie - mówią tuż przed odjazdem panie Ala i Teresa.
       - Utarło się takie przeświadczenie, że w kongresie biorą udział głównie osoby młode, ale to nieprawda - mówi kolejna uczestniczka. - My jako osoby starsze
       mamy więcej doświadczenia, którym bardzo chętnie się dzielimy. Człowiek uczy się przez całe życie. Na kongresie uczymy się bardzo dużo, dowiadujemy się jak żyją kobiety w różnych kręgach kulturowych, z jakimi problemami się parają. Podejmujemy tam sprawy cywilizacyjne, religijne i czysto domowe. Na spotkania przychodzą także mężczyźni.
       - Kongres Kobiet daje mi tę satysfakcję, że mogę tam poznać wielu ciekawych ludzi, ich potrzeby, troski i problemy - mówi Bożena Lemierska, liderka Kongresu Kobiet. - Spotykamy się ogromną grupą i przy tym dostajemy wielkiego "powera" na kolejny rok dalszej pracy. A przed nami wkrótce po raz pierwszy i jedyny taki w Polsce Kongres Kobiet w Węzinie. Chcemy pokazać, że nie tylko w mieście mogą odbywać się kongresy, ale również w takiej małej miejscowości. Na pewno będą ciekawe panele i dyskusje. Będzie także Park Kobiet.
       Odbędzie się już 7 czerwca, na razie nie wiadomo, kto z Warszawy przybędzie na węziński kongres, ale atrakcji i emocji będzie z pewnością co niemiara.
      
dk

Polub ten artykuł
Polub portEl.pl
A moim zdaniem...

Najnowsze artykuły w dziale Jej portEl

Artykuły powiązane tematycznie

Zamieszczenie następnej opinii do tego artykułu wymaga zalogowania

W formularzu stwierdzono błędy!

Ok
Dodawanie opinii
Aby zamieścić swoje zdjęcie lub avatar przy opiniach proszę dokonać wpisu do galerii Czytelników.
Dołącz zdjęcie:

Podpis:

Jeśli chcesz mieć unikalny i zastrzeżony podpis
zarejestruj się.
E-mail:(opcjonalnie)
A moim zdaniem... (od najstarszych opinii)
Reklama