UWAGA!

Przygotuj dziecko do przedszkola

Elbląskie grono przedszkolaków znów się powiększy. Przedszkola będą pełne, a według informacji od kierowników niektórych placówek, trzeba było odrzucić nawet połowę podań ze względu na brak miejsc. To znaczy, że ostatnie dni sierpnia będą stresujące dla rodziców maluchów, którzy zastanawiają się, jak przygotować ukochane dziecko do przedszkolnego życia?

Warto przede wszystkim rozmawiać z dzieckiem. Tłumaczyć mu, na ile maluch jest w stanie zrozumieć, co go czeka. Nie nastawiać go ani źle, ani też nie obiecywać cudów. Nie warto mówić, że wszystkie dzieci są wspaniałe, codziennie czekają go niesamowite przygody, a w przedszkolu znajdują się najlepsze zabawki na świecie. W ten sposób przygotujemy dziecko do wielkiego rozczarowania tym miejscem.
       Idealnie, jeśli dziecko umie się już bawić z rówieśnikami. Dobrze jest często chodzić na plac zabaw i pozwolić maluchom na wspólną zabawę.
       Dobrze jest, by dziecko znało przedszkole. Jeśli jest taka możliwość, warto więc przejść się tam i wspólnie obejrzeć placówkę.
       - Lepiej dla dziecka, jeśli będzie znało to miejsce, chociażby z widzenia, wtedy przeżyje mniejszy szok - radzi doświadczona nauczycielka przedszkolna, pani Iwonka.
       Warto również opowiedzieć dziecku dokładnie, jak będzie wyglądać jego przedszkolne życie. Co będzie tam robiło i że nie będzie tam samo, a po południu przyjdzie po nie mama lub tata. Można też podkreślić, że pójście do przedszkola oznacza nowy, bardzo ważny etap w życiu dziecka, że będzie bardziej „dorosłe”. Niech to będzie sprawa na tyle naturalna i oczywista, na ile jest to możliwe. Nie wolno także straszyć malucha przedszkolem i źle go do niego nastawiać!
       Przed pierwszym dniem w przedszkolu trzeba zrobić potrzebne zakupy. Zróbmy to razem z dzieckiem. Niech samo wybierze sobie kapciuszki i woreczek. Pamiętajmy, że wszystkie rzeczy dziecka powinny być podpisane jego imieniem i nazwiskiem.
       Dzień wcześniej spakujcie się wspólnie, przygotujcie wszystkie potrzebne rzeczy. Spędźcie ten dzień miło i sympatycznie, na wspólnym spacerze i zabawie. Gdy już zbliży się „ten moment”, lepiej, by z maluchem poszła osoba, z którą dziecko lepiej zniesie rozstanie. Matka zazwyczaj sama reaguje zbyt emocjonalnie, więc w takim przypadku lepiej, gdy zrobi to ojciec.
       Jeśli w przedszkolu jest tydzień adaptacyjny, rodzic zostaje przez pierwsze dni z dzieckiem. Jednak wiele placówek wyznaje zasadę, że lepiej, aby dziecko zostawić i wyjść. W takim przypadku najlepiej pożegnać się z maluchem i nie zwracać uwagi na jego krzyk i płacz. Nauczycielka się na pewno nim zajmie! Trzeba koniecznie maluchowi określić czas powrotu i nie okłamywać go, mówiąc, że wrócimy za kilka minut. Nie można również wyjść niepostrzeżenie, bo gdy dziecko zorientuje się, że ukochanej osoby nie ma w pobliżu, poczuje się osamotnione i zostawione same sobie.
       W ciągu pierwszych tygodni najlepiej (jeśli jest taka możliwość) odbierać dziecko po 2-3 godzinach, a z czasem ten okres wydłużać, by przyzwyczaiło się do pobytu w przedszkolu. Z czasem dziecko będzie wychodziło do przedszkola z coraz większą przyjemnością, a nadejdzie też taki dzień, gdy nie będzie chciało z niego wyjść!
      
      
Polub ten artykuł
Polub portEl.pl
A moim zdaniem...

Najnowsze artykuły w dziale Jej portEl

Artykuły powiązane tematycznie

Zamieszczenie następnej opinii do tego artykułu wymaga zalogowania

W formularzu stwierdzono błędy!

Ok
Dodawanie opinii
Aby zamieścić swoje zdjęcie lub avatar przy opiniach proszę dokonać wpisu do galerii Czytelników.
Uwaga! Opinia zostanie zamieszczona na stronie po zatwierdzeniu przez redakcję.
Dołącz zdjęcie:

Podpis:

Jeśli chcesz mieć unikalny i zastrzeżony podpis
zarejestruj się.
E-mail:(opcjonalnie)
A moim zdaniem...
 • a co trzeba zrobić z wydziałem edukacji urzędu miejskiego i wydziałem społecznym????czy tylko głaskanie po głowie????ile nas ta zabawa kosztuje w, ,chowanego, ,????
 • strach się bać po lekturze tego artykułu. najwidoczniej przedszkole mozna porownac do kamieniołomow, skoro autor tak nim straszy rodzicow. ..
 • Tak, szczególnie ostatni zdaniem straszy "Z czasem dziecko będzie wychodziło do przedszkola z coraz większą przyjemnością, a nadejdzie też taki dzień, gdy nie będzie chciało z niego wyjść!" Widać, że dzieci nie masz i nie wiesz, jakie to przeżycie - pierwsze dni w przedszkolu!
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  0
  0
  matka dzieciom(2009-08-19)
Reklama