UWAGA!

DKF: Skradzione oczy

Elbląg, DKF: Skradzione oczy

Kino „Światowid” zaprasza w czwartek 21 sierpnia do DKF-u na współczesne kino bułgarskie. „Skradzione oczy” to historia niewiarygodnej miłości pomiędzy Turczynką i Bułgarem.

- Tło dla akcji „Skradzionych oczu” stanowi jedno z najsmutniejszych wydarzeń bułgarskiej historii końca XX wieku - przymusowej „bułgaryzacji” mniejszości etnicznej Pomaków. Pomacy to mniejszość turecka i zislamizowani Bułgarzy - głównie potomkowie ludności pasterskiej z rejonów górskich, która przeszła na islam i przyjęła obyczaje tureckie, mimo to zachowała język bułgarski, choć z wieloma tureckimi naleciałościami - mówi Natalia Klonowska ze Światowida. Tożsamość Pomaków, podobnie jak pokrewnych im Torbeszy bułgarskich, opiera się przede wszystkim na religii, jaką wyznają. Ma to dla nich większe znaczenie od tego, jakiej są narodowości. Dziś Pomakami nazywa się przede wszystkim bułgarskojęzycznych muzułmanów, którzy zamieszkują góry Rodopy w Bułgarii i północną Trację na terenach dzisiejszej Grecji, pewna grupa żyje także w Turcji.
     
     Ivan jest uczestnikiem „procesu odrodzenia”. Ajten za wszelką cenę stara się zapobiec bułgaryzacji Turków. On jest odpowiedzialny za pieczęcie, konieczne do wydania nowych dokumentów w czasie przymusowej zmiany nazwisk. Ona próbuje je ukraść. Ich nieoczekiwane spotkanie stanie się początkiem niezwykłych uczuć i wielkich dylematów.
     Reżyseria: Radosław Spassov, scenariusz: Radosław Spassov, Neri Terzieva. Obsada: Wesela Kozakowa, Valery Yordanov, Nejat Eisler. Bułgaria/Turcja 2005.
     
     Bilety w cenie 8 złotych do nabycia w kasie kina „Światowid”.
oprac. PD
Polub ten artykuł
Polub portEl.pl
A moim zdaniem...

Przeczytaj też co działo się w Elblągu wcześniej

Zamieszczenie następnej opinii do tego artykułu wymaga zalogowania

W formularzu stwierdzono błędy!

Ok
Dodawanie opinii
Aby zamieścić swoje zdjęcie lub avatar przy opiniach proszę dokonać wpisu do galerii Czytelników.
Dołącz zdjęcie:

Podpis:

Jeśli chcesz mieć unikalny i zastrzeżony podpis
zarejestruj się.
E-mail:(opcjonalnie)
Reklama