UWAGA!

Dzieła Chaplina w DKF-ie

Elbląg, Dzieła Chaplina w DKF-ie

W dniach 10–13 maja w Dyskusyjnym Klubie Filmowym w kinie Światowid obejrzeć będzie można trzy filmy Charlesa Chaplina: „Brzdąca”, „Gorączkę złota” i „Dyktatora”.

– Chaplin był jedną z najbardziej kreatywnych osobowości w erze niemego kina – mówi Katarzyna Mielnicka z Kina Światowid. - Grał w filmach, reżyserował, produkował, był autorem scenariuszy i kompozytorem muzyki filmowej. Wielu naszych widzów widziało te filmy w telewizji, wyświetlone jednak na dużym ekranie pozwolą przenieść się w czasie do lat świetności niemego kina.
      
       „Brzdąc” to historia włóczęgi, który znajduje porzucone niemowlę. Mimo przeciwności losu postanawia je wychować. Czasem bardziej, czasem mniej nieudolnie, próbuje odnaleźć się w roli ojca. Dziecko przejmuje nawyki swego opiekuna. Szczęście nie trwa jednak długo, gdyż pojawia się matka chłopca, która chce odzyskać syna...
      
       Akcja „Gorączki złota” rozgrywa się na Alasce wśród poszukiwaczy złota. Pojawia się i miłość, i przyjaźń, i rozczarowanie. Jest też bieda i duże bogactwo, bo po wielu przykrych przeżyciach bohaterowie znajdują w końcu złoto. Film okazał się wielkim sukcesem i przyniósł Chaplinowi 2 miliony dolarów zysku w pierwszym roku wyświetlania. W produkcji filmu udział wzięło około 600 statystów. Przez dwa tygodnie ekipa robiła zdjęcia w ekstremalnych warunkach – zaśnieżonych plenerach Sierra Nevada. Film obfituje w klasyczne już dziś komediowe sceny, które przeszły do historii kina, choćby ta, w której bohater grany przez Chaplina z poważną miną gotuje na obiad swój but, a sam, w oczach dużego Jima, przeistacza się w ogromnego kurczaka...
      
       „Dyktator” opowiada o wydarzeniach lat 30. ubiegłego wieku. Do nakręcenia filmu skłoniły Chaplina wojna domowa w Hiszpanii oraz zajęcie przez Hitlera Austrii i Czechosłowacji. Już sama zapowiedź filmu wywołała protesty. Niemcy zagroziły bojkotem filmów amerykańskich w Niemczech, a twórcy grożono śmiercią. Chaplin jednak obiecał: „Dyktatorzy są komiczni. Zamierzam ośmieszyć ich w oczach publiczności”. Udało się. Bohaterem filmu jest dyktator Adenoid Hynkel. Próbuje wykorzystywać bankierów żydowskich, a gdy ci odmawiają, rzuca się na żydowską biedotę. Granego przez Chaplina bohatera srogo dotykają prześladowania – jego firma zostaje spalona, a on sam trafia do obozu koncentracyjnego. Po jakimś czasie ucieka, przebrany w mundur. Zbieg okoliczności sprawia, że zajmuje miejsce dyktatora. Jako nowy przywódca wygłasza żarliwy apel o pokój, który trwa 6 minut. Karykatura Hitlera w wykonaniu Chaplina jest wstrząsająca, a wiele scen (zwłaszcza balet Hynkela z globem ziemskim) po raz kolejny dowiodło geniuszu artysty.
      
       Program:
      
       10 maja – godz. 18.00 – „Brzdąc” (wstęp wolny)
       11 maja – godz. 18.00 – „Gorączka złota” (bilet 5 zł)
       12 maja – godz. 18.00 – „Dyktator” (bilet 5 zł)
oprac. OK
Polub ten artykuł
Polub portEl.pl
A moim zdaniem...

Przeczytaj też co działo się w Elblągu wcześniej

Zamieszczenie następnej opinii do tego artykułu wymaga zalogowania

W formularzu stwierdzono błędy!

Ok
Dodawanie opinii
Aby zamieścić swoje zdjęcie lub avatar przy opiniach proszę dokonać wpisu do galerii Czytelników.
NOWOŚĆ! Dział "A moim zdaniem" obsługuje hashtagi.
Dołącz zdjęcie:

Podpis:

Jeśli chcesz mieć unikalny i zastrzeżony podpis
zarejestruj się.
E-mail:(opcjonalnie)
Reklama