UWAGA!

Elbląg na dużym ekranie: w poszukiwaniu tożsamości

 Elbląg, Elbląg na dużym ekranie: w poszukiwaniu tożsamości

Tradycyjnie, w pierwszą środę miesiąca – 7 lutego CSE Światowid zaprasza do kina na spotkanie z cyklu „Elbląg na dużym ekranie". Tytuł seansu brzmi „Elbląg w formie – w poszukiwaniu tożsamości".

Po II wojnie światowej nastąpiła całkowita wymiana mieszkańców Elbląga, a samo miasto było zniszczone i rozgrabione. Napływający z różnych stron Polski i świata osadnicy stopniowo integrowali się, budując nową wspólnotę. Proces ten trwał latami i pewnie wciąż trwa. O jego etapach i najważniejszych momentach opowiadać będą wyświetlane tego wieczoru filmy. Jednym z nich jest dokument pt.: „Miasta z popiołów". Zrealizowany przez Rafała Geremka film opowiada o miastach, które zmagają się ze swoją niemiecką przeszłością. Ich mieszkańcy próbują zbudować własną tożsamość, adoptując do tego niemiecką kulturę materialną i historię. Są jednak z tym problemy, bo nie wszystkie elementy tej układanki pasują do polskiej narracji historycznej. Jednym z miast, o którym opowiada film jest Elbląg.
       Seans „Elbląg w formie – w poszukiwaniu tożsamości" rozpocznie się w środę, 7 lutego o godz. 18 w Kinie Światowid. Wstęp wolny.

       Patronem medialnym cyklu jest Elbląska Gazeta Internetowa PortEl.pl
Karolina Śluz, CSE Światowid
Polub ten artykuł
Polub portEl.pl
A moim zdaniem...

Najnowsze artykuły w dziale Kina i teatr

Artykuły powiązane tematycznie

Zamieszczenie następnej opinii do tego artykułu wymaga zalogowania

W formularzu stwierdzono błędy!

Ok
Dodawanie opinii
Aby zamieścić swoje zdjęcie lub avatar przy opiniach proszę dokonać wpisu do galerii Czytelników.
Dołącz zdjęcie:

Podpis:

Jeśli chcesz mieć unikalny i zastrzeżony podpis
zarejestruj się.
E-mail:(opcjonalnie)
 • Co było winne stare miasto? tam nie było wojska
 • Elbląg od zarania był niszczony, upodlany do obecnej chwili. DLACZEGO?????
 • Umiłowani w Chrystusie SIOSTRY i bracia ( 30% katolików chodzi do kościoła, w tym 70 % to KOBIETY. a nie bracia. .. ) Cykl " W Poszukiwaniu w tożsamości " tu w Elblągu to niezwykle ciekawa inicjatywa. . Elblążanie powinni uzmysłowić sobie że znaleźli się tu tylko na skutek przegranej wojny. W przeciwnym razie większość mieszałaby na Ukrainie, Białorusi czy Litwie, jako mniejszość narodowa i była traktowana jak II sort. .. Amen.
 • "Policję gałęzią odpędzają"-tak pisze w info-Elbląg. A tak naprawdę, to do kogo terytorialnie Elbląg należy, obecnie?Czy już można Rosji złożyć - gratulacje.?
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  2
  12
  Ktoś(2018-01-29)
 • "Policję gałęzią odpędzają"-tak pisze w info-Elbląg. A tak naprawdę, to do kogo terytorialnie Elbląg należy, obecnie?Czy już można Rosji złożyć - gratulacje.?
 • myślałem, że to o festiwalu w Mjazzdze;)
 • @elblążanin48 - Nie wszystko to zniczenia od walk. Po zdobyciu Elbinga wojska rosyjskie systemtycznie niszczyły zabudowe starówki ogniem i ładunkami wybuchowymi bo to było miasto Niemieckie - Pierwyi Gorod zdobyty przez nich. .. trzeba było się zemścić na znienawidzonym wrogu.
 • Naiwny jestes, nie znasz historii?
 • @Ktoś - A dlaczego Rosji składać gratulacje? Elbląg jest niemiecki obecne pod okupacją, tak to wygląda. Mieszkańcy z różnych stron, brak dbałości o swoje, powszechny wandalizm, brak perspektyw, brak inwestycji, brak szacunku wzajemnego bo ludzie traktują się wrogo, bo pochodzą z różnych stron. Wszystkie wymienione elementy przemawiają za tym, ze miasto nie jest do końca polskie. Wielu niby elblążan żałuje, że nie jest niemiecki i wychwala jaki to był piękny przed 45 rokiem. Inni chcieliby do Rosji, czy tak zachowują się Polacy? Nie, bo pewnie Polacy z krwi i kości tu nie mieszkają albo jest ich garstka.
 • @Elblążanin49 - Dokładnie, tak jak Opole, tylko ze Opole ma silne tradycje niemieckie a u nas żadne ani polskie ani niemieckie
 • Elbląg jest mój bo tu się urodziłem i żyję. Jest też sąsiada z parteru co z Ukrainy jego rodzice przyjechali. Jest tez tej żydowskiej rodziny z piętra, co ich ojciec przywędrował prosto z obozu. Jest też tego Niemca z drugiego piętra, co rodzice jakoś po 45r. się uchowali. Jest też tych z trzeciego piętra co z Litwy przyjechali bo nie chcieli być w ZSRR. Na czwarty piętrze same grubasy siedzą i jedzą tłuste kiełbasy. A tych pięter jest ze czterdzieści i nie wiadomo kto się tam mieści. Czerwony
 • @anonim - właśnie, a dlaczego na Portelu jest nic o największym Elbląskim Festiwalu Filmowym (w Mjazzdze) ??? Skandal!;P
Reklama