UWAGA!

Elbląg na dużym ekranie

2010-04-25
Aktualizowany 2010-04-26 16:52

Kino „Światowid” zaprasza 26 kwietnia (poniedziałek) o godz. 18.00 na kolejne spotkanie z cyklu „Elbląg na dużym ekranie”. Tym razem elblążanie obejrzą filmowe wspomnienia pochodów pierwszomajowych.

-Pierwszy pochód odbył się już w 1946 roku. Od tego czasu co roku pochody były papierkiem lakmusowym dla PRL-owskiej władzy, sondującej nastroje i poparcie społeczne. Organizowane z przepychem, ponad standardy ówczesnego życia, bijące po oczach czerwienią sztandarów i wizerunkami Lenina. Nie szczędzono pieniędzy na dekoracje i propagandę. Również filmowcy na ten dzień dostawali dodatkowe przydziały taśmy filmowej i obowiązkowo musieli stanąć przed trybuną, by uwiecznić to „wiekopomne” wydarzenie. Ale dzięki temu dziś w naszych zbiorach znajdują się niezwykle cenne filmy z kolejnych elbląskich pochodów – mówi Juliusz Marek, pomysłodawca cyklu „Elbląg na dużym ekranie”.
       Do czasów obecnych tylko niewielkie fragmenty z tych taśm zostały zmontowane i udźwiękowione. Można było je obejrzeć podczas poprzednich spotkań z cyklu „Elbląg na dużym ekranie”. Tym razem, specjalnie na ten wieczór Telewizja Elbląska zmontowała filmy Stefana Muli i jego przyjaciół z AKF Jantar. Projekcję uzupełnią wspomnienia zaproszonych gości.
       Spotkanie odbędzie się 26 kwietnia o godz. 18.00 w Kinie Światowid. Wstęp wolny.
      
       Organizatorem spotkań jest Centrum Spotkań Europejskich Światowid, Muzeum Archeologiczno-Historyczne w Elblągu oraz Telewizja Elbląska.
Anna Kleina
Polub ten artykuł
Polub portEl.pl
A moim zdaniem...

Przeczytaj też co działo się w Elblągu wcześniej

Zamieszczenie następnej opinii do tego artykułu wymaga zalogowania

W formularzu stwierdzono błędy!

Ok
Dodawanie opinii
Aby zamieścić swoje zdjęcie lub avatar przy opiniach proszę dokonać wpisu do galerii Czytelników.
NOWOŚĆ! Dział "A moim zdaniem" obsługuje hashtagi.
Dołącz zdjęcie:

Podpis:

Jeśli chcesz mieć unikalny i zastrzeżony podpis
zarejestruj się.
E-mail:(opcjonalnie)
A moim zdaniem...
  • Szkoda, że tej informacji nie podaliście wcześniej. Żałuję, chętnie obejrzałabym dawny Elbląg i jego atmosferę.
  • Chętnie obejrzałabym minione pochody. Niestety, dowiedziałam się za późno. Dlaczego tego rodzaju informacje ukazują się po fakcie? Proszę, zmieńcie tą zasadę, tym bardziej, że tak niewiele dzieje się w naszym mieście.
Reklama