UWAGA!

Elżbieta I kontra Maria Stuarda

 
Elżbieta I kontra Maria Stuarda
fot. nadesłana

Tragiczna postać szkockiej królowej, uwięzionej przez Elżbietę I i skazanej na śmierć za spisek przeciwko władczyni Anglii. Opera transmitowana na żywo z jednej z najlepszych scen operowych na świecie - nowojorskiej Metropolitan Opera. W sobotę, 19 stycznia w kinie „Światowid” „Maria Stuard” Gaetano Donizettiego.

Maria Stuarda to opera w dwóch aktach, odwołująca się do historycznej postaci królowej Szkocji panującej w XVI wieku. Tragiczne, a zarazem burzliwe losy monarchini stały się tematem dzieł literackich, pośród których wymienić należy dramaty Juliusza Słowackiego czy Friedricha Schillera. Libretto opery Donizettiego skupia się wokół relacji pomiędzy tytułową bohaterką oraz jej kuzynką, Królową Elżbietą I. Jest to przejmująca historia nieszczęśliwej miłości, która zniszczona została w imię władzy i opłacona najwyższą ceną, jaką jest ludzkie życie.
       Libretto opery Donizettiego oparte jest na włoskiej adaptacji słynnej tragedii Friedricha Schillera. „Maria Stuarda” to druga opera słynnej trylogii Donizettiego o historii dynastii Tudorów. Przedstawienie reżyseruje David McVicar, który w minionym sezonie wyreżyserował Annę Boleyn. W roli zbuntowanej Marii, królowej Szkocji Joyce DiDonato, a jako jej rywalka Elżbieta I debiutuje w Met Elza van den Heever, sopranistka z RPA.
       Wszystkie opery realizowane są w językach oryginału z napisami w językach polskim i angielskim. W przerwach między aktami zawsze prezentowane są oryginalne materiały filmowe zza kulis - przygotowania, wywiady z gwiazdami, zmiany scenografii, itp.
      
       MET Live in HD –„Maria Stuard”, 19 stycznia (sobota) godz. 18.55. Cena biletu: 50 zł (bilet grupowy od 5 osób: 40 zł).
      
       średni czas trwania: 180 minut
       dyrygent: Maurizio Benini
       reżyseria: David McVicar
       scenografia i kostiumy: John MacFarlane
       choreografia: Leah Hausman
       obsada: Joyce DiDonato (Maria Stuarda), Elza van den Heever (Elisabetta), Francesco Meli (Leicester), Joshua Hopkins (Cecil), Matthew Rose (Talbot)
      
Edyta Jasiukiewicz, rzecznik CSE Światowid
Polub ten artykuł
Polub portEl.pl
A moim zdaniem...

Przeczytaj też co działo się w Elblągu wcześniej

Zamieszczenie następnej opinii do tego artykułu wymaga zalogowania

W formularzu stwierdzono błędy!

Ok
Dodawanie opinii
Aby zamieścić swoje zdjęcie lub avatar przy opiniach proszę dokonać wpisu do galerii Czytelników.
Dołącz zdjęcie:

Podpis:

Jeśli chcesz mieć unikalny i zastrzeżony podpis
zarejestruj się.
E-mail:(opcjonalnie)