UWAGA!

Drogi Czytelniku,

uprzejmie informujemy, że w związku z wejściem w życie Rozporządzenia o Ochronie Danych Osobowych stworzyliśmy zgodną z nim politykę prywatności. Regulacje RODO zmuszają nas do wystąpienia z prośbą do Ciebie o zaakceptowanie jego postanowień, chociaż z praktycznego punktu widzenia nic się nie zmienia w sposobie korzystania z naszego serwisu.

Jedyną rzeczą, która może budzić Twoje obawy jest profilowanie. Wyjaśniamy, że w naszym przypadku, tak jak dotychczas, skutkuje ono wyłącznie tym, że jeśli uprzednio byłeś/aś na stronie jakiegoś biura podróży, to z dużym prawdopodobieństwem nasi zaufani partnerzy reklamowi tacy jak Google serwować będą banery z widokami złocistych plaż.

Prosimy zapoznać się z polityką prywatności stosowaną na naszej stronie i zaakceptować jej postanowienia.

Może później

Jubileusze Elbląga na kinowym ekranie

Elbląg, Jubileusze Elbląga na kinowym ekranie

Tradycyjnie w pierwszy poniedziałek miesiąca miłośnicy historii Elbląga oraz filmów o naszym mieście spotkają się w Kinie Światowid na kolejnym wykładzie poniedziałkowego uniwersytetu filmowego „Elbląg na dużym ekranie”. Tematem najbliższego spotkania, które odbędzie się 7 kwietnia o godz. 18.00 będą jubileusze Elbląga.

Jak podają kronikarze, Elbląg założony został w 1237 roku, a więc 777 lat temu. Po raz pierwszy jubileusz miasta hucznie obchodzono w 1737 roku. Wówczas siłami Gimnazjum Elbląskiego wystawiono kantatę historyczną „Hermann von Balcke”, którą zamówiono u najwybitniejszego kompozytora ówczesnej Europy Jerzego Fryderyka Haendla. Haendel przybył do Elbląga i nawet kierował próbami, ale okoliczności sprawiły, że w samej premierze nie mógł uczestniczyć. Kolejne wielkie uroczystości jubileuszowe odbyły się w 1937 roku. Wówczas już pod nazistowskimi znakami elblążanie świętowali 700-lecie założenia swojego miasta. Zachowało się wiele zdjęć i dokumentów z tych hucznych obchodów.
      
       Po 1945 roku miasto długo powstawało z popiołów i lizało wojenne rany. W 1954 roku obchodzono rocznicę wizyty króla Kazimierza Jagiellończyka i 500-lecie oddania się Elbląga wraz z innymi miastami Prus pod królewską władzę. Skromne to były obchody, ale świadczyły o tworzeniu się lokalnej społeczności. 6 lat później silnie akcentowano w naszym mieście 550 rocznicę bitwy pod Grunwaldem. Co roku 10 lutego świętowano rocznice wyzwolenia Elbląga. Dopiero pod koniec lat 80-tych, pomimo niedostatku i ogólnej biedy schyłku PRL, władze Elbląga zainicjowały obchody rocznicy założenia miasta. W 1987 roku miasto obchodziło jubileusz 750-lecia.
      
       - Nie znamy dokładnej, dziennej daty założenia Elbląga – mówi Juliusz Marek, główny animator cyklu „Elbląg na dużym Ekranie” – ale w kwietniu powinniśmy obchodzić inne ważne dla Elbląga święto - 10 kwietnia 1246 roku nasze miasto uzyskało prawa miejskie. Dlatego właśnie kwietniowe spotkanie jest szczególne i chciałbym, by w sposób szczególny je świętować. Wszystkich słuchaczy naszego uniwersytetu proszę by tym razem wzięli ze sobą nie tylko indeksy, ale żeby też przeszukali szuflady i zabrali swoje i swoich najbliższych odznaczenia. Niech tym razem kinowa widownia zaświeci srebrem i złotem.
      
       Wykład, a właściwie gawędę historyczną zilustrują stare filmy i kroniki Elbląga z obchodów 700-lecia i 750-lecia założenia miasta. Organizatorami seansów są Centrum Spotkań Europejskich Światowid i Telewizja Elbląska. Patronat Honorowy nad cyklem objął Prezydent Elbląga i Rada Miasta Elbląga.
      
       Seans „Jubileusze Elbląga – 777 lat założenia miasta” rozpocznie się w poniedziałek, 7 kwietnia o godz. 18.00 w Kinie Światowid. Wstęp wolny.
Patronat medialny nad cyklem sprawuje Elbląska Gazeta Internetowa portEl.pl.
      
      
Telewizja Elbląska
Polub ten artykuł
Polub portEl.pl
A moim zdaniem...
Reklama