UWAGA!

Kinoklasyka: Zaklęte rewiry

 Kinoklasyka: Zaklęte rewiry

W ramach drugiej odsłony cyklu Kinoklasyka w Kinie Światowid we wtorek, 6 maja zaprezentowany zostanie jeden z najlepszych polskich filmów w stylu retro, wielokrotnie nagradzany obraz „Zaklęte rewiry” Janusza Majewskiego oraz film dokumentalny „Wszyscy dla wszystkich” w reżyserii Leszka Tarnowskiego i Pawła Kędzierskiego.

Wszystkich, którzy mają ochotę na klasykę polskiego kina w kinowych warunkach, Kino Światowid zaprasza we wtorek, 6 maja na godz. 18.00. Tym razem w ramach cyklu pn. Kinoklasyka zostanie zaprezentowany film Janusza Majewskiego "Zaklęte rewiry" oraz krótkometrażowy dokument "Wszyscy dla wszystkich" w reżyserii Leszka Tarnowskiego i Pawła Kędzierskiego. Projekcję filmów poprzedzi krótki wstęp filmoznawcy Aleksandry Bielskiej.
      
       Kinoklasyka. Kino wiecznie młode
       Kinoklasyka to nowy cykl, prezentujący kanon kinematografii polskiej. Cykl tworzą najlepsze i najważniejsze filmy prezentowane po rekonstrukcji cyfrowej. Możemy się więc spodziewać wyjątkowej jakości obrazu i dźwięku.
       To filmy, które są zapisem naszej historii i kultury. Filmy, które prezentują obrazy dramatyczne, ważne społecznie, jak i te, które stały się symbolami naszej popkultury, a także ekranizacje z niezapomnianymi kreacjami aktorskimi. Zachwycają czystością obrazu i dźwięku, w jakości pozwalającej na pełne oddanie zamysłu i wirtuozerii twórców – wyjaśniają organizatorzy projektu.
       Cykl Kinoklasyka jest realizowany w wybranych kinach studyjnych w całej Polsce. Realizatorem projektu jest Cyfrowe Repozytorium Filmowe.
      
       Zaklęte rewiry

       Ekranizacja głośnej przed wojną powieści Zaklęte rewiry Tadeusza Kurtyki, znanego pod pseudonimem Henryk Worcell. Autor na podstawie własnych obserwacji i doświadczeń, które posiadł terminując przez kilka lat jako kelner w krakowskim Grand Hotelu, przedstawił „od kuchni” wielką restaurację z lat trzydziestych. Reżyser Janusz Majewski, autor filmów Zazdrość i medycyna i Sublokator, znalazł w tej interesującej powieści idealny materiał do filmowej adaptacji.
       Reżyserski kunszt Janusza Majewskiego, znakomite zdjęcia Mirosłava Ondříčka i doskonałe aktorstwo - na czele z kreacjami Marka Kondrata i Romana Wilhelmiego. Jeden z najważniejszych filmów lat 70., zapowiadający - mimo historycznego kostiumu -problematykę Kina Moralnego Niepokoju.
      
       Wszyscy dla wszystkich
       Mistrzowski portret PRLu opowiedziany poprzez zwyczajny dzień pracy w zakładzie krawieckim.
       Reżyseria: Leszek Tarnowski, Paweł Kędzierski
       Czas trwania: 11 min.
       Rok produkcji: 1976
      
       Termin: 6.05 (wtorek), godz. 18.00
       Miejsce: Kino Światowid, sala kameralna
       Cena biletu: 8 zł
      
CSE Światowid

Polub ten artykuł
Polub portEl.pl
A moim zdaniem...

Najnowsze artykuły w dziale Kina i teatr

Artykuły powiązane tematycznie

Zamieszczenie następnej opinii do tego artykułu wymaga zalogowania

W formularzu stwierdzono błędy!

Ok
Dodawanie opinii
Aby zamieścić swoje zdjęcie lub avatar przy opiniach proszę dokonać wpisu do galerii Czytelników.
Dołącz zdjęcie:

Podpis:

Jeśli chcesz mieć unikalny i zastrzeżony podpis
zarejestruj się.
E-mail:(opcjonalnie)