UWAGA!

Kontrowersyjny „Poznań 56”

W czwartek 25 stycznia w kinie Światowid, w ramach cyklu edukacyjnego pn. „Co Ty wiesz o PRL?”, zostanie wyświetlony budzący kontrowersje film „Poznań 56” w reżyserii Filipa Bajona. Projekcji towarzyszyć będzie spotkanie z Kamilem Ruteckim, historykiem z gdańskiego IPN.

„To wszystko działo się w mojej dzielnicy. Nagle na ulicach i podwórkach, na których bawiliśmy się w wojnę, zaczęła się wojna naprawdę. Pojawił się czołg, na dachu stał karabin maszynowy, wokół pełno łusek...” - tak Filip Bajon opowiada o wybuchu poznańskich protestów robotniczych w 1956 r. Był wtedy 9-letnim chłopcem. Wspomnienia z tego okresu stały się podstawą do stworzenia filmu „Poznań 56”.
     Reżyser ukazuje tragiczne dzieje poznańskiego czerwca z perspektywy kilkunastoletnich chłopców. Z tego powodu film, jak powiada sam Bajon, ma charakter antyrocznicowy, antykombatancki, antymartyrologiczny, antypolityczny i antyrozrachunkowy. Nic dziwnego, że od samego początku budził duże kontrowersje. Pierwotny tytuł „Szczuny” dopiero pod naciskiem opinii publicznej zmieniono na neutralny „Poznań 56”.
     W głównych rolach obsadzono m.in.: Michała Żebrowskiego, Roberta Więckiewicza, Grzegorza Wonsa, Olafa Lubaszenkę, Janusza Gajosa i Daniela Olbrychskiego. Film Bajona został obsypany nagrodami na gdyńskim Festiwalu Filmów Fabularnych w 1996 r.
     Spotkanie w kinie „Światowid” jest częścią cyklu edukacyjnego pn. „Co Ty wiesz o PRL?”. Film poprzedzony zostanie projekcją Polskiej Kroniki Filmowej oraz spotkaniem z historykiem gdańskiego IPN Kamilem Ruteckim. Ekspert postara się zwrócić uwagę elblążan na wydarzenia pozwalające traktować robotnicze protesty w kategoriach powstania narodowego.
     Miłośnicy filmu i historii powinni wybrać się do kina Światowid 25 stycznia o godz. 17.30. Cena biletu: 5 zł.
     Cykl edukacyjny „Co Ty wiesz o PRL?” dofinansowano ze środków Programu Operacyjnego Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego „Patriotyzm jutra”.
     
A
Polub ten artykuł
Polub portEl.pl
A moim zdaniem...

Przeczytaj też co działo się w Elblągu wcześniej

Zamieszczenie następnej opinii do tego artykułu wymaga zalogowania

W formularzu stwierdzono błędy!

Ok
Dodawanie opinii
Aby zamieścić swoje zdjęcie lub avatar przy opiniach proszę dokonać wpisu do galerii Czytelników.
NOWOŚĆ! Dział "A moim zdaniem" obsługuje hashtagi.
Dołącz zdjęcie:

Podpis:

Jeśli chcesz mieć unikalny i zastrzeżony podpis
zarejestruj się.
E-mail:(opcjonalnie)
Reklama