UWAGA!

Drogi Czytelniku,

uprzejmie informujemy, że w związku z wejściem w życie Rozporządzenia o Ochronie Danych Osobowych stworzyliśmy zgodną z nim politykę prywatności. Regulacje RODO zmuszają nas do wystąpienia z prośbą do Ciebie o zaakceptowanie jego postanowień, chociaż z praktycznego punktu widzenia nic się nie zmienia w sposobie korzystania z naszego serwisu.

Jedyną rzeczą, która może budzić Twoje obawy jest profilowanie. Wyjaśniamy, że w naszym przypadku, tak jak dotychczas, skutkuje ono wyłącznie tym, że jeśli uprzednio byłeś/aś na stronie jakiegoś biura podróży, to z dużym prawdopodobieństwem nasi zaufani partnerzy reklamowi tacy jak Google serwować będą banery z widokami złocistych plaż.

Prosimy zapoznać się z polityką prywatności stosowaną na naszej stronie i zaakceptować jej postanowienia.

Może później

„Matnia – sprawa elbląska” u Sewruka

Elbląg, „Matnia – sprawa elbląska” u Sewruka

Rozpoczęły się próby i proces produkcyjny spektaklu, którym Teatr im. Aleksandra Sewruka w Elblągu zainauguruje nowy sezon 2014/2015. Przedstawienie oparte na faktach, na wydarzeniach, które wstrząsnęły naszym miastem i regionem. Kolejny raz Teatr sięga po tekst miejscowego autora i kolejny raz rzecz dotyczyć będzie naszej małej ojczyzny.

Sprawa Elbląska to określenie odnoszące się do wydarzeń związanych z pożarem hali produkcyjnej nr 20 Zakładów Mechanicznych Zamech w Elblągu i konsekwencji tego pożaru. W nocy z 16 na 17 lipca 1949 spłonęła hala produkcyjna nr 20. Po pożarze, pod zarzutem sabotażu, Urząd Bezpieczeństwa aresztował ponad 100 osób. Część z nich nie miała żadnych związków z Zamechem, ich areszt miał charakter polityczny, między innymi reemigranci z Francji zostali oskarżeni o tworzenie siatki szpiegowskiej. Troje z aresztowanych skazano na śmierć, sześcioro na długoletnie więzienie. Wiele osób zmarło podczas śledztwa lub krótko po nim. Był to najbardziej odczuwalny w Elblągu akt stalinowskiego terroru.
       Wydarzenie to wpisało się w trwającą wówczas nagonkę na Polaków przebywających podczas II wojny światowej we Francji oraz obywateli i dyplomatów francuskich przebywających wówczas w Polsce.
       W Elblągu zostało upamiętnione skwerem im. Ofiar Sprawy Elbląskiej oraz tablicą pamiątkową. Do Sprawy Elbląskiej wrócił po latach Mirosław Dymczak, nestor elbląskiego życia kulturalnego i artystycznego. I, choć, jak sam przyznaje, nie czuje się literatem, dramat na ten temat napisał. Zatytułował go „Matnia”. Rękopis leżał przez wiele lat, by teraz ujrzeć światło dzienne. Głównym bohaterem „Matni” jest Janek Masłowski, czyli tak naprawdę Józef Olejniczak, który otrzymał wyrok 11 lat więzienia, z czego odsiedział ponad 6 lat.
       65 lat od tamtych tragicznych wydarzeń Teatr elbląski pragnie nie tylko przypomnieć samą historię, ale również mechanizmy działania Urzędu Bezpieczeństwa. Rzecz dotyczy naszego dziedzictwa, naszej małej ojczyzny, o tym nie wolno zapomnieć.
       Będzie nam niezmiernie miło gościć Państwa podczas prapremiery „Matni – sprawy elbląskiej” i na kolejnych prezentacjach spektaklu w Teatrze im. Aleksandra Sewruka w Elblągu.
      
       Matnia – sprawa elbląska (tytuł oryginału: Matnia) Mirosław Dymczak
       reżyseria: Rafał Matusz
       scenografia i kostiumy: Iza Toroniewicz
       projekcje multimedialne: Sławomir Malinowski
       muzyka: Hadrian Filip Tabęcki
       realizacja świateł: Kazimierz Kowalski
       asystent reżysera: Jacek Gudejko
      
Tomasz Walczak, rzecznik prasowy Teatru im. Aleksandra Sewruka w Elblągu
Polub ten artykuł
Polub portEl.pl
A moim zdaniem...
A moim zdaniem... (od najstarszych opinii)
  • No to już wiemy !. Ten porywający ' ' Teatr " rozpocznie kolejny sezon ucieczką od współczesności. Znowu będziemy zmagać się z demonami historii. .. a z Elbląga wyjadą resztki zdrowo myślących obywateli.
  • współczesność. Zaproponuj proszę jakiś tytuł. Jakikolwiek.
  • Mirosław Dymczak z pewnością dobrze zna tło sprawy, przez lata " dziennikarz" partyjnego (PZPR) " Głosu Wybrzeża" , w szczególności w latach stanu wojennego.
Reklama