UWAGA!

Objazdowa Etiuda i Anima 2008 w Elblągu!

 Elbląg, Kadr z filmu PRL de Luxe.
Kadr z filmu PRL de Luxe.

Dyskusyjny Klub Filmowy zaprasza na przegląd najlepszych animacji i etiud pokazywanych w ramach 15. Międzynarodowego Festiwalu Filmowego „Etiuda & Anima". Festiwal jest najstarszą w Polsce imprezą filmową, konfrontującą osiągnięcia studentów szkół filmowych i artystycznych z całego świata oraz dorobek twórców animacji artystycznej, zarówno profesjonalistów, studentów, jak i realizatorów niezależnych. Przegląd odbędzie się w dniach 2-3 września w kinie Światowid.

BLOK I – 2 września o godz. 18.00, kino kameralne
       Filmy nagrodzone i wyróżnione w konkursie etiuda (117’). W konkursie wzięły udział 44 filmy wybrane przez komisję selekcyjną spośród 326. Jury w składzie: Mohsen Makhmalbaf (Iran) - Przewodniczący, Janos Xantus (Węgry), Wojciech Szumowski (Polska), Andrzej Kołodyński (Polska) postanowiło nagrodzić filmy:
      
       Mój ojciec śpi
       Jest lato. Losowo wybrane pół dnia z życia dziesięcioletniego Miki, który z rodziną w biedzie mieszka na wsi. Jego bardzo chory ojciec nie jest w stanie podołać wszystkim codziennym obowiązkom na gospodarstwie. Mika musi pomagać. Przeszkadza mu w tym jednak sześcioletnia siostra, która wciąż jeszcze cieszy się urokami beztroskiego dzieciństwa i uważa gospodarstwo za swój plac zabaw. (Reż. Grzegorz Muskala, Niemcy 2007, 13’ - Grand Prix „Złoty Dinozaur”).
      
       Zamek na morzu

       Dziadek opowiada o zdjęciu zrobionym przed i w czasie wojny w Niemczech, Francji i Rosji. (Reż. Barbel Pfander, Francja 2008, 12’12’’ - „Srebrny Dinozaur”).
      
       Pogawędka z Piko

       W życie znudzonych sobą małżonków wkracza nowoczesna technologia - Internet. Nawiązanie nowych znajomości staje się więc niezmiernie proste. Czy jednak dojdzie do zdrady? (Reż. Jernej Kastelec, Słowenia, 2007, 25’50’’ - „Brązowy Dinozaur”).
      
       Henio idziemy na Widzew

       Niewidomy Marcin pracuje jako masażysta w klubie piłkarskim. Jednak zamiast chodzić na mecze razem z drużyną, woli ryzykować i regularnie wybiera się tam z kibicami. Pomimo tego, że sam jest niewidomy, zaczyna zabierać swojego niedowidzącego synka Henia. (Reż. Michał Jóźwiak, Polska 2008, 29’ - „Brązowy Dinozaur”, Nagroda Jury Studenckiego).
      
       Agape
       Młoda siostra zakonna zakochuje się w instalatorze sieci Internet. Czy porzuci własne powołanie i ucieknie z klasztoru? (Reż. Slobodan Maksimovic, Słowenia, 2007, 19’32’’ - Honorowe Wyróżnienie).
      
       III. Piętro 14

       Jeżeli masz problem z karaluchami w domu to ten film odpowie na wszystkie Twoje pytania i lęki… (Reż. Papp Barnabas z NOVUS, Węgry 2008, 2’06’’ - Honorowe Wyróżnienie).
      
       PRL de Luxe

       Mike z Krakowa organizuje wycieczki dla turystów z Zachodu podczas których przybliża im uroki życia w PRL-u. Wiezie ich zdezelowanym „ogórkiem” do Nowej Hurty. Razem odwiedzają relikty przeszłości. Czy ta wyprawa zostawi w turystach jakiś ślad? (Reż. Edyta Wróblewska, Polska 2008, 15’ – Nagroda Jury Międzynarodowej Federacji Klubów Filmowych FICC, Nagroda publiczności).
      
       BLOK II – 2 września o godz. 20.15
      
       Zestaw filmów z PWSFTviT – laureata Nagrody Specjalnej za najlepszy zestaw filmów zgłoszonych do konkursu przez (95’). Nagroda Specjalna „Złoty Dinozaur” dla najlepszej szkoły filmowej - PWSFTViT za zwracający uwagę poziom realizacji i różnorodność tematów.
      
       Połowa mnie
       Życie Azy stoi w miejscu. Od lat wraz z rodziną mieszka w obozie dla uchodźców oczekując na decyzję polskich władz. Czy żyjąc w zamknięciu, z dnia na dzień, ma szansę odzyskać normalność, którą pamięta z Czeczenii. (Reż. Justyna Tafel, Polska 2007, 11’).
      
      
Krupka 0,5
       Bogdan Pilarski, muzykolog, literat, były poseł, mieszka obecnie we wsi w 500-letnim młynie. Pod jednym dachem mieszka z nim Stanisław Chmara wygnany ze swojej rodzinnej wsi. Razem studiują biblię. Codzienny trud w utrzymaniu podupadającego gospodarstwa determinuje ich specyficzne relacje. (Reż. Michał Dawidowicz, Polska 2007, 18’).
      
       Biblioteka

       Film o jednym samochodzie, kilku osobach i dwudziestu tysiącach książek. (Reż. Grzegorz Jaroszuk, Polska 2007, 14’).
      
       Uniwersalna wiosna

       Fabularna impresja ukazująca kilka momentów z życia przypadkowych ludzi. Miłość miesza się z bólem i codzienną nudą, wypełniając życie mieszkańców miasta. (Reż. Anna Karasińska, Polska 2007, 16’45’’).
      
       Góra

       Bohaterem jest Grzegorz, młody ksiądz z Gdyni. Film jest próbą przyjrzenia się temu, co dla Grzegorza jest ważne. (Reż. Bartłomiej Żmuda, Polska, 2008, 7’20’’).
      
       Falstart

       To film o Witku, który po wyjściu z więzienia jedzie do Norwegii, by odnaleźć swoją żonę i córkę. (Reż. Leiv Igor Devold, Polska 2007, 28’).
      
       BLOK III – 3 września o godz. 18.00

       Filmy nagrodzone i wyróżnione w konkursie anima (100’). W konkursie wzięło udział 75 filmów wybranych z 534 zgłoszonych do selekcji. Jury w składzie: Koji Yamamura (Japonia)- Przewodniczący, Suzanne Buchan (Anglia), Aleksandra Korejwo (Polska), Wioletta Sowa (Polska), Jerzy Kalina (Polska) postanowiło nagrodzić filmy:
      
       Kadrowanie

       Pojedyncze klatki 8-milimetrowych filmów są porównane do okien w fasadach domów w dużym mieście. Kamera filmowa rejestruje 24 pojedyncze kadry na sekundę: Obrazy opowiadające historię. Ten materiał filmowy został zmontowany jak kolaż i połączony z muzyką Franza Schuberta. (Reż. Bert Gottschalk, Niemcy 2007, 6’ - Grand Prix Festiwalu - Złoty Jabberwocky).
      
       Muto

       Wieloznaczna, surrealistyczna animacja namalowana na miejskich murach w pomieszczeniach w Baden i na zewnątrz w Buenos Aires. (Reż. Blu, Włochy 2008, 7’ - Srebrny Jabberwocky).
      
      
Cztery
       Akcja rozgrywa się pewnego nostalgicznego dnia w 1937 roku. Mieszkańcy wyspy włóczą się nad brzegiem morza w oczekiwaniu na koncert popularnej piosenkarki. Ta sceneria staje się miejscem akcji czterech historii – Hany, Evy, Lilith, a także piosenkarki Ariel. Każda z tych czterech kobiet bierze udział w tej samej tragedii. Cztery wersje, jedna po drugiej, widziane oczami czterech kobiet pokazują, że te cztery postacie łączy dużo więcej niż tylko przypadek. (Reż. Ivana Šebestová, Słowacja, 2007, 15’ - Brązowy Jabberwocky).
      
       Wiek kamienia

       Spadająca kropla wody wyznacza zdarzeniom nowy bieg. W naturze ma miejsce nieustająca ewolucja ukazująca zwycięską moc życia, które wciąż się odradza i z tych samych materiałów tworzy nowe formy. (Reż. Marta Skrocka, Polska 2007, 8’ - Specjalny Złoty Jabberwocky dla najlepszej animowanej etiudy studenckiej festiwalu).
      
       Dom z małych kostek
       Ten dom wygląda jak „z klocków”. Mieszkający w nim dziadek stale dobudowywał domy jeden na drugim w miarę jak podnosił się poziom wody. Jest to film o rodzinnych wspomnieniach. (Reż. Kunio Kato, Japonia 2008,  12’04’’ – Dyplom honorowy).
      
       Wszystko płynie

       Ludzie..., ptaki..., drzewa...,światło...,dźwięk..., czas..., wszystko płynie... Trzeba dostrzec piękno otaczającego świata ale i czas który przemija... Pełna ekspresji warstwa wizualna filmu wraz z przejmujacą muzyką tworzą wyrafinowany i intensywny obraz filmowy, rzadkiej urody plastycznej impresję o ludzkim przemijaniu. (Reż. Edyta Turczanik, Polska 2007, 8’ – Dyplom honorowy).
      
      
Sekwens
       Sekwens - następstwo zdarzeń. Bohater opuszcza dom. Nie może jednak rozstać się ze wspomnieniem bliskiej utraconej osoby. Przywołuje wyimaginowane obrazy, próbując odtworzyć wspólne przeżycia. Poetyckie studium przeżywania samotności i rozstania. (Reż. Robert Sowa, Polska 2007, 8’. Czas trwania: 8’. Dyplom honorowy).
      
       Stary, stary, bardzo stary człowiek

       W 1635 roku 152-letni Thomas Parr zostaje zabrany w podróż, by mógł zobaczyć króla Karola I. Monarcha nakazuje natychmiast uczcić wiek swojego sędziwego gościa. Ta decyzja ma jednak fatalne skutki. (Reż. Elizabeth Hobbs, Wielka Brytania, 2007, 6’38’’ – Dyplom honorowy).
      
      
Przeżyć życie
       Film o mnichu w czasie epidemii czarnej dżumy, który otoczony śmiercią szuka odkupienia. Na podstawie prawdziwych wydarzeń. (Reż. Jonathan Pasternak, Izrael 2007, 5’30’’ - Nagroda Jury Międzynarodowej Federacji Klubów Filmowych FICC).
      
      
Madame Tutli-Putli
       Madame Tutli-Putli, obarczona wszystkimi swoimi ziemskimi rzeczami oraz duchami przeszłości, wsiada do pociągu. Podróżuje sama, doświadczając zarówno dobroci jak i wrogości obcych. Kiedy słońce zbliża się ku zachodowi, kobieta odkrywa, że przeżywa tragiczną, metafizyczną przygodę. Zawieszona między rzeczywistością a snem Madame Tutli-Putli stawia czoła swoim demonom i popada w nastrój tajemnicy i napięcia. (Reż. Chris Lavis and Maciek Szczerbowski, Kanada, 2007, 17’15’’ – Nagroda Publiczności i Jury Studenckiego).
      
      
Zatrudnienie
       Pewien człowiek, zanurzony w systemie, w którym traktowanie ludzi jak przedmiotów jest zupełnie normalną rzeczą, jak co dzień udaje się do pracy. (Reż. Santiago 'Bou' Grasso, Argentyna, 2008, 6’19’’ – Nagroda Publiczności).
      
       BLOK IV – 3 września godz. 20.00
       Prezentacja izraelskich animacji z Akademii Sztuk i Projektowania Bezalel w Jerozolimie (75’). Akademia Sztuk i Projektowania Bezalel w Jerozolimie uważana jest za jedną z najbardziej prestiżowych szkół tego typu na świecie. Akademię ukończyło wielu wybitnych artystów, projektantów i architektów, takich jak Meir Gur Aryeh, Ze'ev Raban, Boris Schatz, Jacob Eisenberg, Jacob Steinhardt czy Hermann Struck. Celem nauczycieli animacji jest znalezienie pomostu pomiędzy dzisiejszym rozwojem technologicznym w dziedzinie cyfrowych mediów a odpowiednim poziomem artystycznym i zdolnościami twórczymi animatorów. Akademia kładzie duży nacisk na praktyczne przygotowanie studentów połączone z szeroką bazą intelektualną w dziedzinie sztuk i projektowania, historii, literatury, filozofii, socjologii, studiów kulturowych, ale kładzie również fundamenty, dotyczące myśli naukowej i technologicznej. W zestawie znajdują się filmy wykonane różnymi technikami.
      
       Plastelina:
       NO TITTLE, reż. Ariel Belinco, 2004, 1’52’’
       NABI-HELLO CLASS A, reż. Yoni Braskin, Noam Abta, Yuval Markovitch, Noa Holtzer, 2002, 1,26’’
       NICOLAS, reż. Rivka Press, 2005, 1’15’’
       TOM, reż. Itay Frumin, 2004, 07’’
       WHITE, reż. Dvir Bravda, 2004, 1’22’’
       LILY QUEEN, reż. Ofir Sason, 2005, 2’52’’.
      
       Prosta animacja drutem:
       2 SKELETONS AND A CHAIR, reż. Asaf Avidan, Tzahi Reznik, 2002, 1’22’
       LAST, reż. Adva Bahrav, Michal Fish, 2002, 1’13’’
       STOPMOTION, reż. Jonathan Katzman, Alon Boroda, 2004, 0’55’’.
      
       Techniki mieszane:
       BULLYME, reż. Sara Scebat, Nivi Alroy, 2002, 1’17’’
       FUGA, reż. Or Moran, 2005, 4’18’’
       ITURIM, reż. Itay Frumin, 2005, 1’17’’.
      
       Piasek:
       NO TITLE, reż. Ofir Sason, 2005, 1’26’’
       AVINU MALKENU, reż. Uri Kranot, 2001, 2’53’’
       RUACH YAM, reż. Ora Shwartz, 2005, 1’11’’
      
       Wycinanki:
       ARKANA, reż. Ricardo Werdesheim, Ariel Belinco, 2004, 58’’
       FULL METAL JACKASS, reż. Tzahi Reznik, Asaf Avidan, 2002, 55’’
       DOWNSIDE-UP, reż. Ron Nadel, Ronen Dzurat, 2004, 1’49’’
       LAHALOM LIRKOM LIFROM, reż. Osi Wald, Itay Frumin, 2004, 55’’
       ARKANOID, reż. Uri Alonim, Paz Drimer, Moshe Servatka, 2004, 1’12’’
       NO TITLE, reż. Gali Adelbaum, 2003, 44’’
       NAD-NED, reż. Alon Boroda, Lihi Asher, 2004, 55’’.
      
       Klasyczna:
       KARTIS BIKUR, reż. Ariel Belinco, 2004, 43’’
       WATER IS LIFE, reż. Alon Boroda, 2004, 46’’
       DUCKS, reż. Uri Kranot, 2001, 3’59’’
       LIFE INSURANCE, reż. Roy Idan, 2005, 6’23’’
       MAN’S BEST FRIENDS, reż. Guy Witzman, 2005, 5’40’’
       SAMURAI HOME VIDEO, reż. Alon Boroda, 2004, 29’’
       A DREAM IN TWO CHAPTERS, reż. Michael Faust, 2004, 1’57’’
       CLARA, reż. Shoshi Deutch, 2005, 2’11’’
       SHOSHKE’S SHOW, reż. Yaara Gotlieb, 2004, 4’27’’
       STRANGER, reż. Alon Boroda, 2004, 2’.
      
       Flash:
       EIN BICHLAL YEUSH BAOLAM, reż. Osi Wald, 2005, 1’45’’
       I LIKE CHINESE, reż. Osi Wald, 2005, 57’’
       WORDS, reż. Shani Chen Gurevitch, 2004, 2’23’’
       THE HEART, reż. Asaf Avidan, 2003, 3’17’’
       PROPORTIONS, reż. Shira Korach, Avrik Berman, 2004, 2’
       CAKE, reż. Shani Chen Gurevitch, 2004, 2’41’’.
      
       3D:
       UMB, reż. Liron Damir, 2005, 3’55’’

 


       A BARK INTO DARK, reż. Amit Reisberg, Mois Cohen, 2005, 6’07’’
       CRACK IN THE ICE, reż. Damon Levinsky, Ron Nadel, 2005, 2’43’’
       SMILE, reż. Noam Abta, Yuval Markovitch, 2005, 6’49’.
      
       Bilet za pojedynczy blok kosztuje 3 zł.

      

oprac. Anieze
Polub ten artykuł
Polub portEl.pl
A moim zdaniem...

Najnowsze artykuły w dziale Kina i teatr

Artykuły powiązane tematycznie

Zamieszczenie następnej opinii do tego artykułu wymaga zalogowania

W formularzu stwierdzono błędy!

Ok
Dodawanie opinii
Aby zamieścić swoje zdjęcie lub avatar przy opiniach proszę dokonać wpisu do galerii Czytelników.
Dołącz zdjęcie:

Podpis:

Jeśli chcesz mieć unikalny i zastrzeżony podpis
zarejestruj się.
E-mail:(opcjonalnie)
Reklama