UWAGA!

Od 10 lat z patronem

 Elbląg, Od 10 lat z patronem
fot. nadesłana

Od dekady scena teatralna w Elblągu ma swojego patrona. 10 lat temu Teatr otrzymał nazwę imienia Aleksandra Sewruka, znakomitego aktora, wieloletniego dyrektora połączonych scen Olsztyn – Elbląg. Uroczystość nadania nowej nazwy odbyła się 6 grudnia, gdy swoją premierę miała „Opowieść wigilijna” według Charlesa Dickensa w adaptacji i reżyserii Czesława Sieńki.

Aleksander Sewruk – człowiek, który żył teatrem
       Dokładnie 6 grudnia 2007 roku oficjalnie w Elblągu „zniknął” Teatr Dramatyczny a zastąpił go Teatr im. Aleksandra Sewruka. Patron elbląskiej sceny był znakomitym aktorem teatralnym i filmowym. Przygodę z aktorstwem rozpoczął w teatrze oflagowym w Lubece. Na profesjonalnej scenie zadebiutował w Teatrze Jaracza w Olsztynie 4 października 1947 roku w „Fantazym”. Później występował na scenach Poznania, Opola, Olsztyna, Gdańska, Białegostoku i Warszawy. W swojej karierze stworzył ponad sto kreacji scenicznych, a także zagrał trzydzieści ról filmowych i telewizyjnych. Przez 17 lat był dyrektorem teatrów - najpierw 12 lat Teatru im. Stefana Jaracza w Olsztynie i Elblągu, a potem Teatru Ziemi Mazowieckiej w Warszawie. Był człowiekiem dla którego teatr był całym życiem. Jego żona w jednym z wywiadów przyznała jak wyglądały ostatnie chwile jego życia: „Kiedy zasłabł i prosił lekarza, aby zdjął mu z serca potworny ból, miał na tyle siły, że przywołał mnie gestem i szepnął: weź numer telefonu kolegi Rogalskiego (który go dublował w molierowskiej „Szkole żon”) i poproś, żeby zagrał dzisiejsze przedstawienie, bo ja chyba dzisiaj grać nie będę. To były jego ostatnie słowa”.

 


      
       „Opowieść wigilijna” - spektakl, który przypomina o magii świąt
       Niektórzy nie wyobrażają sobie świąt Bożego Narodzenia bez emisji „Kevina samego w domu” w telewizji. Z pewnością wiele osób nie wyobraża sobie grudniowego repertuaru Teatru bez „Opowieści wigilijnej”. Ta pozycja już od 10 lat stale gości w przedświątecznej ofercie Teatru. Nic dziwnego! "Opowieść wigilijna" to najbardziej wzruszająca opowieść o magii świąt Bożego Narodzenia. To historia piękna, mądra i wartościowa. Opowiadanie Karola Dickensa pokazuje głębokie doświadczenie i przemianę skąpca Ebenezera Scrooge'a w noc wigilijną. Zrealizowane z rozmachem przedstawienie bawi, uczy, wzrusza zarówno najmłodszych widzów, ale także tych nieco starszych. Na ten spektakl niektórzy przychodzą po raz trzeci, czwarty i nigdy im się nie nudzi. 10 grudnia będzie grany o godzinie 16:00. Bilety sprzedano dosłownie w chwilę. Zostało może kilka sztuk. Warto spróbować... i zadzwonić do kasy!
      
       U Sewruka będzie się działo! Teatr mówi „Dziń dybry”
       Jeszcze w tym roku będzie miała miejsce kolejna premiera w elbląskim teatrze. 30 grudnia na Dużą Scenę wparują Niemcy, Francuzi i Brytyjczycy! A Polacy?! Polacy „posikają się” ze śmiechu. Mowa oczywiście o widzach, którzy przeniosą się do czasów okupowanej Francji. Café René, z pozoru normalna kawiarnia. Romanse. Intrygi. Kobiety. Niemieccy oficerowie kontra członkowie ruchu oporu. `Allo `Allo - sceniczna wersja kultowego brytyjskiego serialu komediowego, który pokochali widzowie na całym świecie to kolejna propozycja zespołu teatralnego. Zwroty akcji, które wywołują zawroty głowy! Prawda nie może wyjść na jaw! Dlatego obraz Donny z wielkimi cyckami musi być zakamuflowany tak dobrze, jak romanse Rene z kelnerkami i knucie spisku przeciwko Hitlerowi. Aha, jeszcze tych dwóch angielskich pilotów w piwnicy… oraz Oficer Crabtree, którego akcent bawi do łez. Po nywym ryku tyatr byndzie grał spyktakl kilka ryzy. Wpydajcie!
      

Jacek Żukowski, Teatr im. A. Sewruka w Elblągu
Polub ten artykuł
Polub portEl.pl
A moim zdaniem...

Najnowsze artykuły w dziale Kina i teatr

Artykuły powiązane tematycznie

Zamieszczenie następnej opinii do tego artykułu wymaga zalogowania

W formularzu stwierdzono błędy!

Ok
Dodawanie opinii
Aby zamieścić swoje zdjęcie lub avatar przy opiniach proszę dokonać wpisu do galerii Czytelników.
Dołącz zdjęcie:

Podpis:

Jeśli chcesz mieć unikalny i zastrzeżony podpis
zarejestruj się.
E-mail:(opcjonalnie)
A moim zdaniem...
Reklama