UWAGA!

Panie przy stoliku

2009-12-09
Aktualizowany 2009-12-10 09:14
Elbląg, Panie przy stoliku

„Ja i Jezebel” to kolejna propozycja Sceny przy stoliku, która działa w elbląskim teatrze i cieszy się sporym zainteresowaniem miłośników Melpomeny. W związku z tym, że nowy sezon artystyczny należy tu do kobiet, sztuka, która zostanie zaprezentowana w najbliższy czwartek też traktuje o paniach. Dokładnie o niezwykłym spotkaniu legendy ekranu Bette Davis i Elizabeth Fuller. Pierwsza wprowadza prawdziwy zamęt w domu drugiej...

Teatr im. Aleksandra Sewruka zaprasza na kolejne spotkanie w ramach cyklu pn. Scena przy stoliku oraz Dyskusyjny Klub Teatralny. W tym sezonie wspólnym mianownikiem dla wszystkich prezentowanych utworów jest hasło „Po prostu kobieta". Publiczność będzie miała okazję zapoznać się z dramatami pisanymi zarówno przez autorki, jak i autorów, których bohaterkami są wyłącznie panie. W najbliższy czwartek 10 grudnia odbędzie się spotkanie z tekstem „Ja i Jezebel" Elizabeth Fuller. W obsadzie: Teresa Suchodolska jako Betty i Anna Suchowiecka jako Elizabeth.
       Jest to zabawna historia oparta na prawdziwym zdarzeniu z 1985, kiedy to legenda ekranu – Bette Davis – przybyła do domu Elizabeth Fuller w Connecticut.
       Wspólny przyjaciel zapoznaje ze sobą obie panie. Rzecz ma miejsce w domu Fuller, na proszonej kolacji. Nazajutrz Davis dzwoni do Elizabeth, aby podziękować za kolację. Pyta, czy przebywając w okolicy mogłaby się zatrzymać na dzień, góra trzy w domu gospodyni; trwa właśnie strajk hotelarzy. Fuller jest jej fanką, nie może odmówić. Davis przybywa z wozem pełnym walizek i bibelotów, pełna pretensji, po czym natychmiast się wprowadza i zajmuje dominującą pozycję w domu Elizabeth i jej męża oraz ich syna, Christophera, który zaczyna naśladować zachowanie Davis, jej gesty i maniery. Nieświadomie czyni to także Elizabeth, która desperacko pragnie się zaprzyjaźnić ze swoją idolką i przekonać ją, że są bratnimi duszami. Obojętna wobec rodziny Fullerów, Davis decyduje, co będzie na obiad i kiedy pójdą na plażę; krótko mówiąc: decyduje o wszystkim, od wychowania dzieci po życie religijne. W miarę upływu czasu wydaje się, że Davis jest osobą konfliktową, a szczęśliwa jest tylko wtedy, gdy sprowokuje napięcia i kłótnie. Miesiąc płynie wśród wzlotów (gdy rodzina wspólnie ogląda JEZEBEL) i upadków (gdy John grozi odejściem w razie, gdyby Davis miała zostać dłużej). 32-go dnia pobytu Davis u Fullerów strajk hotelarzy się kończy i Davis ulatnia się tak szybko jak się zjawiła. Zostawia gospodarzom list z podziękowaniem, z którego niespodziewanie wynika, że Davies jest doskonale świadoma swojego charakteru.
       Po spektaklu będzie możliwość dyskusji.
       - Kiedy sam tekst dramatu, czy też sposób prezentacji, prowadzenia postaci przez aktorów - niepokoi, wzbudza kontrowersje, porusza, lub irytuje - można po prezentacji pozostać i wymienić się spostrzeżeniami, dopowiedzieć to co niewypowiedziane – mówi Tomasz Walczak, rzecznik prasowy elbląskiego teatru. - Taką szansę stwarza właśnie Dyskusyjny Klub Teatralny z jego moderatorami: Hanną Motyką, Dominiką Lewicką-Klucznik i Tomaszem Walczakiem. Zapraszamy serdecznie - Mała Scena u Sewruka, 10 grudnia godz. 17. Wstęp wolny.
      
oprac. A
Polub ten artykuł
Polub portEl.pl
A moim zdaniem...

Przeczytaj też co działo się w Elblągu wcześniej

Zamieszczenie następnej opinii do tego artykułu wymaga zalogowania

W formularzu stwierdzono błędy!

Ok
Dodawanie opinii
Aby zamieścić swoje zdjęcie lub avatar przy opiniach proszę dokonać wpisu do galerii Czytelników.
NOWOŚĆ! Dział "A moim zdaniem" obsługuje hashtagi.
Dołącz zdjęcie:

Podpis:

Jeśli chcesz mieć unikalny i zastrzeżony podpis
zarejestruj się.
E-mail:(opcjonalnie)
A moim zdaniem...
Reklama