UWAGA!

Piekarczyk po 500 latach - historia i legenda

 Elbląg, Piekarczyk po 500 latach - historia i legenda

Najbliższe spotkanie z cyklu „Elbląg na dużym ekranie” w Kinie Światowid, odbędzie się w środę (06.10) i poświęcone będzie 500-nej rocznicy Wielkiego napadu na Elbląg (1521 r.) i związanej z nim legendzie o piekarczyku.

Napastnikami byli Krzyżacy, których z Elbląga wypędzono 67 lat wcześniej, gdy zburzono zamek. Teraz Polska toczyła z nimi ostatnią już wojnę, której losy były raczej przesądzone. Zajęcie Elbląga mogło jednak dać Krzyżakom lepszą pozycję przetargową w pokojowych rokowaniach albo wojnę tę przedłużyć. Jak wiemy, napad nie udał się dzięki rozwadze i bohaterskiej postawie pewnego czeladnika piekarskiego. I choć imienia jego nigdy nie poznaliśmy, dziś ma on swój pomnik u stóp Bramy Targowej, a rok 2021 został ogłoszony przez Radę Miasta Rokiem Piekarczyka.

 

Kim mógł być tajemniczy piekarczyk i dlaczego, choć dobrze znamy nazwiska pozostałych bohaterów tej historii pozostał on anonimowy, tego uczestnicy spotkania dowiedzą się z filmu Jacka Żukowskiego i telewizji TRUSO.TV pt.: „Anonimowy bohater”. Wyświetlone zostaną też fragmenty starych, niemieckich kronik Elbląga oraz filmowe wersje legendy zrealizowane przez młodych elblążan w roku jubileuszowym. Spotkanie odbędzie się tradycyjnie w dużej sali kina Światowid, w środę o godzinie 18:00, a poprowadzi Juliusz Marek. Będzie ono transmitowane na żywo przez telewizję Truso.Tv, również w internecie.

 

Organizatorami cyklu „Elbląg na dużym ekranie” jest Centrum Spotkań Europejskich "Światowid" w Elblągu i telewizja Truso.Tv, partnerami są Elbląskie Towarzystwo Kulturalne i stowarzyszenie Polskie Telewizje Lokalne i Regionalne w Elblągu.

Patroni medialni, to Dziennik Elbląski oraz Elbląska Gazeta Internetowa portEl.pl. Seans odbywać będzie się w reżimie sanitarnym, wstęp bezpłatny.

 

Elbląg na dużym ekranie w Kinie Światowid | środa 6 października | godzina 18:00, wstęp bezpłatny

Redakcja Centrum Spotkań Europejskich „Światowid" w Elblągu

Najnowsze artykuły w dziale Kina i teatr

Artykuły powiązane tematycznie

Zamieszczenie następnej opinii do tego artykułu wymaga zalogowania

W formularzu stwierdzono błędy!

Ok
Dodawanie opinii
Aby zamieścić swoje zdjęcie lub avatar przy opiniach proszę dokonać wpisu do galerii Czytelników.
Dołącz zdjęcie:

Podpis:

Jeśli chcesz mieć unikalny i zastrzeżony podpis
zarejestruj się.
E-mail:(opcjonalnie)
Reklama