UWAGA!

Pora umierać

Elbląg, W roli głównej Danuta Szaflarska
W roli głównej Danuta Szaflarska

30 listopada na ekrany kina Światowid wchodzi film Doroty Kędzierzawskiej pt. „Pora umierać”. Będzie można go oglądać do 6 grudnia.

To monodram zainspirowany postacią Danuty Szaflarskiej (aktorka otrzymała za niego nagrodę podczas tegorocznego XXXII FPFF w Gdyni), dla której specjalnie został napisany scenariusz. Jak mówi Dorota Kędzierzawska - autorka scenariusza i reżyserka - z zamiarem stworzenia tego filmu nosiła się od prawie 15 lat.
     Jest to historia starszej kobiety, która po długim czasie otaczania się ludźmi w swojej willi została w niej sama. Jedynym jej towarzyszem jest pies, z którym prowadzi dialog. Dlaczego dialog? Gdyż pies na swój sposób jej odpowiada.
     Tytuł filmu jest nieco złudny, ale istniał on jeszcze przed zapisaniem scenariusza.
     Film wbrew pozorom opowiada o życiu, zmaganiu się z nim, ale także o pasji i radości życia, a czarno – biały charakter obrazu miał sprawić, że oglądający skupi się na szczegółach, które chce przedstawić autor.
     Dorota Kędzierzawska uznawana jest za specjalistkę od przedstawiania dziecięcego świata, a w tym przypadku stworzyła film, w którym bohaterką jest osobą w podeszłym wieku. Zmiana jest jednak pozorna, bo główna bohaterka – Aniela jest podobna do dziecięcych bohaterów reżyserki.
     Bilety w cenie 12 zł do kupienia w kasie kina.
opr. A
Polub ten artykuł
Polub portEl.pl
A moim zdaniem...

Przeczytaj też co działo się w Elblągu wcześniej

Zamieszczenie następnej opinii do tego artykułu wymaga zalogowania

W formularzu stwierdzono błędy!

Ok
Dodawanie opinii
Aby zamieścić swoje zdjęcie lub avatar przy opiniach proszę dokonać wpisu do galerii Czytelników.
Dołącz zdjęcie:

Podpis:

Jeśli chcesz mieć unikalny i zastrzeżony podpis
zarejestruj się.
E-mail:(opcjonalnie)
A moim zdaniem...
 • Bardzo się cieszę, że ten film można będzie obejrzeć w Światowidzie, już myślałam, że w Elblągy już nie będzie takiej możliwości. Duży plus dla Kina Światowid za to, że stawiacie na mądre i ambitne kino!!!
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  0
  0
  abla79(2007-11-29)
 • Ja również dziękuje Światowidowi za ten film :)
 • jakiś miesiąc temu widziałam jedyną reklamę tego filmu. Jeden fragment i. .. stwierdziłam, że muszę na to pójść.
 • Film przepiękny, ma to "coś" specyficznego, co tak bardzo charakterystyczne dla filmów Doroty Kędzierzawskiej. Film do smakowania, do sycenia się obrazem. Smutny, ale jednocześnie mający w sobie nadzieję. Po prostu filmowe dzieło sztuki. Przepiękny. Polecam
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  0
  0
  abla79(2007-12-01)
 • Film doskonały, jak wszystkie filmy kędzierzawskiej. Bardzo na niego czekałam, i też nie wierzyłam, z e w Elblagu będzie można go zobaczyć na dużym ekranie. Ale w tym miesiącu Światowidowi jeste wdzięczna nie tylko za to- widę, z e będzie tez "4miesiąc, 3 tygodnie i 2 dni" i "Time" KIm- KIduka :) Istnienie Światowida popdnosi moja wiarę w to, że warto jeszcze mieskzać w Elblągu :)
Reklama