UWAGA!

Przepych starożytnego Egiptu w operze „Aida”

 
Przepych starożytnego Egiptu w operze „Aida”
fot. nadesłana

Umiejscowiona w realiach starożytnego Egiptu „Aida" Verdiego jest zarówno chwytającą za serce historią miłosną, jak i epickim dramatem pełnym spektakularnych scen. Już w najbliższą sobotę, 15 grudnia, na ekranie kina „Światowid" będzie można zobaczyć kolejną z oper transmitowanych na żywo z jednej z najlepszych scen operowych na świecie - nowojorskiej Metropolitan Opera.

„Aida" to czteroaktowa opera z librettem napisanym przez Antonia Ghislanzoniego oraz muzyką Giuseppe Verdiego. Opera została zamówiona w 1869 roku przez Ismailia Paszę, chedywa Egiptu na uroczyste otwarcie Kanału Sueskiego.
       Akcja „Aidy” skupia się na wojenno-miłosnych losach etiopskiej niewolnicy Aidy oraz wodza wojsk egipskich Radamesa. Radames kocha Aidę, która odwzajemnia jego uczucia. Po udanej kampanii i pokonaniu etiopskich wojsk, zwycięski dowódca Radames, prosi Faraona o wolność dla jeńców. Uzyskawszy ją Etiopczycy podrywają się do walki, a Aida ma za zadanie skłonić Radamesa do zdradzenia im ruchów armii egipskiej. Radames nieświadomie przekazuje potrzebne informacje. Jego winę odkrywa córka Faraona Amneris. Obiecuje wyjednać mu przebaczenie u swojego ojca pod warunkiem, że młodzieniec wyrzeknie się swoich uczuć do Aidy, zapomni o niej i poślubi ją, córkę Faraona. Radames odmawia i zostaje skazany na pogrzebanie żywcem. W grobowcu czeka nań Aida, która słysząc o wyroku postanawia umrzeć z ukochanym. Połączeni uściskiem, spokojnie oczekują na śmierć.
       W tytułowej roli podbitej etiopskiej księżniczki zadebiutuje w Met ukraińska sopranistka Liudmyla Monasterska, a w partii Amneris będzie jej partnerowała rosyjska śpiewaczka Olga Borodina. Jako Radames wystąpi włoski tenor Roberto Alagna. Imponująco zapowiada się scenograficzna strona widowiska – odpowiedzialna za nią Sonja Frisel ma zamiar wykorzystać wszystkie możliwości sceny Met, by olśnić widzów przepychem starożytnego Egiptu.
       Wszystkie opery realizowane są w językach oryginału z napisami w językach polskim i angielskim. W przerwach między aktami zawsze prezentowane są oryginalne materiały filmowe zza kulis - przygotowania, wywiady z gwiazdami, zmiany scenografii, itp.
      
       MET Live in HD –„Aida”
       15 grudnia 2012 (sobota) godz. 18.55, cena biletu: 50 zł (bilet grupowy od 5 osób: 40 zł)
      
       Czas trwania ok. 220 minut
       Dyrygent: Fabio Luisi
       Reżyseria: Sonja Frisell
       Dekoracje: Gianni Quaranta
       Kostiumy: Dada Saligeri
       Reżyseria światła: Gil Wechsler
       Choreografia: Alexei Ratmansky
      
      
Edyta Jasiukiewicz, rzecznik CSE Światowid
Polub ten artykuł
Polub portEl.pl
A moim zdaniem...

Przeczytaj też co działo się w Elblągu wcześniej

Zamieszczenie następnej opinii do tego artykułu wymaga zalogowania

W formularzu stwierdzono błędy!

Ok
Dodawanie opinii
Aby zamieścić swoje zdjęcie lub avatar przy opiniach proszę dokonać wpisu do galerii Czytelników.
Dołącz zdjęcie:

Podpis:

Jeśli chcesz mieć unikalny i zastrzeżony podpis
zarejestruj się.
E-mail:(opcjonalnie)