UWAGA!

Repliki: Najlepsze polskie filmy

Tragikomedia "Wesele" Wojciecha Smarzowskiego, z Maciejem Stuhrem w jednej z głównych ról, rozpocznie tegoroczne elbląskie repliki Festiwalu Polskich Filmów Fabularnych w Gdyni.

Od 13 do 19 września w Gdyni odbywać się będzie 29. Festiwal Polskich Filmów Fabularnych. W tym samym czasie w elbląskim kinie "Światowid" zaprezentowanych zostanie siedem festiwalowych filmów, m.in. "Mój Nikifor", "Ono", "Vinci" czy wspomniane wcześniej "Wesele". Na program replik składają się nie tylko prezentacje najnowszych produkcji. Będą również dyskusje filmowe, a także promocja książki Marka Haltofa. Prowadzone są rozmowy dotyczące udziału w projekcjach Krzysztofa Krauzego i Krystyny Feldman ("Mój Nikifor"), Magdaleny Piekorz i Wojciecha Kuczoka ("Pręgi"), Jana Nowickiego ("Tulipany").
     Karnet na elbląskie repliki kosztuje 50 zł, karnet na sześć filmów (bez "Vinciego") - 40 zł, pojedyncze bilety - 11 zł, bilety na film "Vinci" - 15 zł. Wszystkie projekcje rozpoczynają się o godz. 18.00.
     
     Program replik 29. FPFF w Gdyni
     
     13 września (poniedziałek)
     
     Wesele - reż: Wojciech Smarzowski (wyst: Tamara Arciuch-Szyc, Marian Dziędziel, Bartłomiej Topa, Iwona Bielska, Maciej Stuhr)
     Tragikomiczna, pełna obyczajowych obserwacji opowieść o dniu, w którym wszystko może się zdarzyć. Wspaniałe momenty związane z marzeniami sąsiadują z chwilami grozy, a na radosne oczekiwanie na rozpoczęcie własnego życia u boku kochającej osoby kładzie się cień pieniędzy.
     
     14 września (wtorek)
     
     Ono - reż: Małgorzata Szumowska (wyst: Małgorzata Bela)
     Życie Ewy nabiera nowego sensu, kiedy zachodzi w ciążę i dowiaduje się, że płód potrafi słyszeć. Początkowo nieśmiało, potem coraz pewniej dziewczyna próbuje małemu człowiekowi objaśniać świat i przygotować do przyszłego, samodzielnego życia. Opowiada dziecku o tym, co jest w życiu najważniejsze: o miłości i nienawiści, radości i smutku, krzywdzie i przebaczeniu. I o tym, co nieuchwytne... Rozmowa z dzieckiem staje się dla Ewy próbą zrozumienia świata i analizy własnego życia. Uczy się definiować pojęcia i uczucia. Przede wszystkim zaś odkrywa piękno życia.
     
     
     
     15 września (środa)
     
     Mój Nikifor - reż: Krzysztof Krauze (wyst: Krystyna Feldman, Roman Gancarczyk)
     Oparta na autentycznych wydarzeniach historia ośmiu ostatnich lat życia Nikifora, zaliczanego do piątki najwybitniejszych prymitywistów świata. Nikifor przez większość życia był pogardzany, nie rozumiany i wyśmiewany. W Krynicy uchodził za pomylonego, budził strach albo śmiech. W 1960 roku jego losy krzyżują się z Marianem Włosiński, młodym malarzem. Włosiński początkowo chce pozbyć się natręta, lecz gdy go lepiej poznaje, odkrywa tkwiący w nim geniusz, niesamowitą siłę jego malarstwa, brak przywiązania do doczesności i pokorę wobec sztuki. Porzuca malarskie ambicje, a sensem jego życia staje się opieka nad genialnym malarzem. Siedem lat później w warszawskiej "Zachęcie" odbywa się pierwsza retrospektywna wystawa prac Nikifora, która staje się jednocześnie dniem jego wielkiego triumfu.
     
     16 września (czwartek)
     
     Ogród rozkoszy ziemskich - reż: Lech Majewski (wyst: Chris Nightingale, Claudine Spiteri)
     Adaptacja powieści Lecha Majewskiego "Metafizyka". Bohaterami filmu są Chris, inżynier okrętowy, samotnik żyjący w świecie symetrii i arytmetyki, i Claudia - Włoszka zafascynowana malarstwem Hieronima Boscha i średniowieczną alchemią. Oboje poszukują swojego miejsca w świecie, próbują na różne sposoby znaleźć i wypowiedzieć prawdę o swoim życiu. Chris kręci kamerą wideo każdą chwilę spędzoną razem, Claudia z kolei, próbuje rozszyfrować ukryte w obrazie "Ogród ziemskich rozkoszy" Boscha wskazówki, jak osiągnąć raj za życia, na Ziemi.
     
     17 września (piątek)
     
     Pręgi - reż: Magdalena Piekorz (wyst: Michał Żebrowski, Wacław Adamczyk, Jan Frycz)
     Bohaterem filmu jest trzydziestoletni Wojciech, mężczyzna ambitny i samodzielny, a jednak izolujący się od świata i ludzi. Wychowany w dzieciństwie przez sadystycznego ojca, notorycznie bity, zbudował mur. Życie wypełnia mu chodzenie po jaskiniach i pisanie tekstów do gazet. W oczach rówieśników, kolegów z bazy, jest silny, bezkompromisowy, cyniczny. W głębi duszy to wrażliwiec, który cały czas ucieka.
     
     18 września (sobota)
     
     TuliPany - reż: Jacek Borcuch (wyst: Jan Nowicki, Małgorzata Braunek, Zygmunt Malanowicz, Tadeusz Pluciński, Andrzej Chyra)
     Historia trzech podstarzałych lowelasów. Główni bohaterowie uświadamiają sobie w wieku 60 lat, że czas płynie. Za chwilę mogą odejść. W obliczu nieuchronnego końca próbują podjąć być może ostatnie decyzje w swoim życiu. Przewartościowują swoje światy.
     
     19 września (niedziela)
     
     Vinci - reż: Juliusz Machulski (wyst: Borys Szyc, Robert Więckiewicz, Kamila Baar)
     Po kilku latach odsiadywania kary za kradzież z włamaniem Cuma - specjalista od kradzieży dzieł sztuki - wychodzi z więzienia ze względu na zły stan zdrowia. Jego wyjście zaaranżował Gruby, paser, który zleca Cumie kradzież "Damy z łasiczką". Cuma kompletując ekipę. Zaczyna od byłego wspólnika Juliana - specjalisty od ładunków wybuchowych. Ten nie chce wracać do złodziejskiego fachu, który porzucił, ale jednocześnie ma dług wdzięczności wobec przyjaciela, który nie wydał go w śledztwie...
A
Polub ten artykuł
Polub portEl.pl
A moim zdaniem...

Najnowsze artykuły w dziale Kina i teatr

Artykuły powiązane tematycznie

Zamieszczenie następnej opinii do tego artykułu wymaga zalogowania

W formularzu stwierdzono błędy!

Ok
Dodawanie opinii
Aby zamieścić swoje zdjęcie lub avatar przy opiniach proszę dokonać wpisu do galerii Czytelników.
Dołącz zdjęcie:

Podpis:

Jeśli chcesz mieć unikalny i zastrzeżony podpis
zarejestruj się.
E-mail:(opcjonalnie)
A moim zdaniem...
Reklama