UWAGA!

Rosja pełna kontrastów

Elbląg, Rosja pełna kontrastów

Bieda, pustka, smutek, błoto i... loty kosmiczne. To obraz z filmu „Papierowy żołnierz”, obnażający kontrasty i absurdy rosyjskiej rzeczywistości lat 60' i 70'. A wszystko to z domieszką humoru i historii tworzy mieszankę wybuchową. W czwartek (17 grudnia) odbyło się ostatnie w tym roku spotkanie Dyskusyjnego Klubu Filmowego.

„Papierowy żołnierz” zbudowany jest na zasadzie kontrastów, co doskonale potęgują zdjęcia kompletnej pustki na tle historycznego wydarzenia, jakim jest pierwszy w dziejach ludzkości lot człowieka w kosmos. Z jednej strony widzimy szczyt nowoczesnej technologii, a za kulisami – groteskowe obrazy niewyobrażalnej biedy.
       Film doskonale oddaje klimat i nastroje tamtych wydarzeń. Na ekranie widzimy ludzi żyjących złudnymi marzeniami, którzy poświęcają swoje życie wzniosłej idei. Bowiem ślepo wierzą, że to przełomowe wydarzenie odmieni wszystko – „powstaną fabryki”, a „miasto będzie istniało 1000 lat”.
       DKF-owicze odkrywali kawałek po kawałku ciekawie, a specyficznie skonstruowany film z długimi ujęciami, szerokim planem i polifonicznymi monologami i dialogami, które przeplatają się ze sobą, tworząc mozaikę myśli i słów. Wszechobecny chaos widoczny jest również w ujęciach, które śledzą dwa plany jednocześnie.
       W rozmowach bohaterów pobrzmiewa ironiczny i prześmiewczy ton, w którym zawarte są aluzje do historii Rosji. Film porusza problemy ludzi związane z historycznym czasem i miejscem, w które są uwikłani. Warto dodać, że to popularna przed laty „Piosenka o papierowym żołnierzyku” Bułata Okudżawy zainspirowała reżysera, Aleksieja Germana Jr do tych rozliczeń z przeszłością.
       Następne spotkanie DKF-u odbędzie się dopiero 14 stycznia. Gościem wieczoru będzie dr Krzysztof Kornacki, znany z żywiołowych wykładów na temat historii kina polskiego na Uniwersytecie Gdańskim, gdzie jest wykładowcą, a także ze spotkań z młodzieżą szkolną w kinie „Światowid”. Tego wieczoru na widzów czeka istny maraton, gdyż wyjątkowo zostaną pokazane dwa filmy. Eksperyment z włoskimi filmami „Boski” i „Witaj, nocy” zakończy się dyskusją.
      
      
Agnieszka Jasionowska
Polub ten artykuł
Polub portEl.pl
A moim zdaniem...

Przeczytaj też co działo się w Elblągu wcześniej

Zamieszczenie następnej opinii do tego artykułu wymaga zalogowania

W formularzu stwierdzono błędy!

Ok
Dodawanie opinii
Aby zamieścić swoje zdjęcie lub avatar przy opiniach proszę dokonać wpisu do galerii Czytelników.
NOWOŚĆ! Dział "A moim zdaniem" obsługuje hashtagi.
Dołącz zdjęcie:

Podpis:

Jeśli chcesz mieć unikalny i zastrzeżony podpis
zarejestruj się.
E-mail:(opcjonalnie)
Reklama