UWAGA!

Scena przy stoliku: „norway.today” Igor Bauersima

 
Elbląg, Scena przy stoliku: „norway.today” Igor Bauersima

Teatr im. Aleksandra Sewruka w Elblągu i Stowarzyszenie Eurofamilia zapraszają 11 czerwca o godz. 17.00 na kolejne spotkanie w ramach popularnego cyklu – Scena przy stoliku. Tym razem „norway.today” Igor Bauersima. Bezpłatne wejściówki do odbioru w kasie.

Prezentacja współczesnej dramaturgii w formie czytanej przez aktorów, poprzedzona krótkim wprowadzeniem odnośnie utworu i autora. Po prezentacji zachęcamy do udziału w Dyskusyjnym Klubie Teatralnym prowadzonym przez moderatorów: Hannę Motykę – prezesa Stowarzyszenia Eurofamilia, Dominikę Lewicką-Klucznik – prezesa Stowarzyszenia Alternatywni oraz Tomasza Walczaka – rzecznika prasowego Teatru. W obsadzie sztuki zobaczymy Martę Masłowską jako Julię i Piotra Szejna jako Augusta.
      
       Sztuka "norway.today" napisana jest współczesnym językiem i opowiada o współczesnych sprawach, dotyczy problemu alienacji, niedopasowania do rzeczywistości i problemów, które z tego wynikają.
       Opowieść o dwójce młodych ludzi, którzy poznają się w wirtualnym świecie i umawiają na wspólne samobójstwo, autor sztuki Igor Bauersima oparł na autentycznym zdarzeniu. Przed pięcioma laty prasa opisała samobójstwo Austriaczki i Norwega, którzy poznali się na czacie i razem skoczyli z norweskiego fiordu. Ich historia stała się pretekstem do refleksji o tęsknocie za prawdziwym kontaktem z drugim człowiekiem i zagubieniu we współczesnym świecie.
       Niestety ta historia zdarzyła się naprawdę. Igor Bauersima przeczytawszy ją w „Der Spiegel”, postanowił na jej podstawie napisać sztukę teatralną. W ten oto sposób Bauersima stworzył genialny, przetłumaczony na dwadzieścia języków dramat: „norway.today”, który również w Polsce wystawiany był na scenach wielu teatrów. Wśród nich chyba najlepszy i najsłynniejszy był spektakl w reżyserii Piotra Łazarkiewicza z Rafałem Mohrem oraz Marią Seweryn w rolach głównych.
      
       Igor Bauersima (ur. 1964) – architekt, muzyk, autor teatralny i filmowy, reżyser. Urodził się w Pradze, ale dorastał i mieszka w Szwajcarii. W 1993 roku razem z trójką aktorów (Pascal Ulli, Alexander Seibt, Ingrid Sattes) założył grupę teatralną OFF OFF Bühne, dla której powstała większość jego tekstów i prac reżyserskich, także publikowana w niniejszej antologii w przekładzie Wojciecha Koczwary sztuka Forever Godard (1998). To być jego pierwszy ponadregionalny sukces, za tę sztukę otrzymał także nagrodę dla niezależnych twórców teatralnych „Impulse”. Europejski rozgłos przyniósł Bauersimie przetłumaczony na ponad 20 języków i grany również w Polsce na scenach wielu teatrów dramat norway.today (2000), opublikowany w „Dialogu” (2002, nr 10) w przekładzie Moniki Muskały. W antologii Wielość teatrów II ukazał się inny jego tekst, Factory (2001), łączący motywy telewizyjnego reality show z biografią Andy Warhola i Hamletem Szekspira. W tej chwili Bauersima reżyseruje również na liczących się scenach teatrów instytucjonalnych, także teksty klasyków, jak choćby Śmierć Dantona w teatrze w Hanowerze (2003). Jego najnowszy dramat to Boulevard Sevastopol, napisany jak większość sztuk od 1998 roku we współpracy z Réjane Desvignes i wystawiony we własnej reżyserii w wiedeńskim Akademietheater (2006).
      
       Bezpłatne zaproszenia można odbierać w kasie Teatru lub rezerwować telefonicznie 55/641 97 00 wew. 284.
      
      
      
Tomasz Walczak, rzecznik prasowy Teatru im. Aleksandra Sewruka w Elblągu
Polub ten artykuł
Polub portEl.pl
A moim zdaniem...

Przeczytaj też co działo się w Elblągu wcześniej

Zamieszczenie następnej opinii do tego artykułu wymaga zalogowania

W formularzu stwierdzono błędy!

Ok
Dodawanie opinii
Aby zamieścić swoje zdjęcie lub avatar przy opiniach proszę dokonać wpisu do galerii Czytelników.
Dołącz zdjęcie:

Podpis:

Jeśli chcesz mieć unikalny i zastrzeżony podpis
zarejestruj się.
E-mail:(opcjonalnie)
Reklama