UWAGA!

Skrzywione sumienie PRL

W poniedziałek CKiWM Światowid oraz Instytut Pamięci Narodowej zapraszają na kolejne spotkanie z cyklu edukacyjnego „Pamięć o historii”. Tym razem na ekranie zobaczymy filmy „...i wjechał czołg” oraz „List do syna”.

Poniedziałkowe spotkanie z historią nosi tytuł „Skrzywione sumienie PRL”. W programie przewidziano pokazy filmów dokumentalnych oraz prelekcję Justyny Skowronek z Oddziałowego Biura Edukacji Publicznej Instytutu Pamięci Narodowej w Gdańsku, która omówi działalność pionów UB i SB do walki z podziemiem zbrojnym i opozycją polityczną PRL.
     
     „…i wjechał czołg” (1996)
     Relacja z tragedii, która miała miejsce 9 października 1962 r. w Szczecinie. Czołg biorący udział w defiladzie wojsk Układu Warszawskiego wjechał w tłum dzieci. Do dziś nie wiadomo, ile dokładnie osób wówczas zginęło. Świadkowie opowiadają o przygotowaniach do defilady, jej przebiegu, wypadku i o jego następstwach. Dokument przedstawia relacje wielu osób, w tym poszkodowanych dzieci (dziś dorosłych), lekarzy, żołnierzy, dziennikarzy. Zarejestrowano cyniczną wypowiedź jednego z czołowych reżyserów współpracujących z władzami PRL - Jerzego Vaulina, filmującego defiladę. Reportaż pokazuje bezwzględny sposób, w jaki władza tuszowała, zarówno w prasie, jak i dokumentach szpitalnych, to i jemu podobne tragiczne zdarzenia.
     
     „List do syna” (1999)
     Wstrząsający reportaż o liście Jerzego Vaulina do Janusza Niemca - syna Antoniego Żubrysa, w którym Vaulin wyjawia, że zamordował jego rodziców oraz opisuje szczegóły zbrodni. Film opowiada o fałszowaniu prawdy przez władze komunistyczne oraz ukazuje sylwetkę Vaulina, człowieka współpracującego z komunistycznymi władzami i pomimo dramatów, które stają się udziałem jego i innych ludzi, nie czującego do dziś wyrzutów sumienia.
     
     Spotkanie „Skrzywione sumienie PRL” odbędzie się w poniedziałek 8 maja o godz. 11. Cykl edukacyjny „Pamięć o historii” dofinansowano ze środków Programu Operacyjnego Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego „Patriotyzm jutra”.
     Mówi Magdalena Czarnocka ze Światowida:
oprac. OK
Polub ten artykuł
Polub portEl.pl
A moim zdaniem...

Przeczytaj też co działo się w Elblągu wcześniej

Zamieszczenie następnej opinii do tego artykułu wymaga zalogowania

W formularzu stwierdzono błędy!

Ok
Dodawanie opinii
Aby zamieścić swoje zdjęcie lub avatar przy opiniach proszę dokonać wpisu do galerii Czytelników.
NOWOŚĆ! Dział "A moim zdaniem" obsługuje hashtagi.
Dołącz zdjęcie:

Podpis:

Jeśli chcesz mieć unikalny i zastrzeżony podpis
zarejestruj się.
E-mail:(opcjonalnie)
A moim zdaniem...
Reklama