UWAGA!

Spotkanie przy dużym ekranie

 Spotkanie przy dużym ekranie
fot. nadesłana

Około 80 osób przyszło do kina „Światowid” w poniedziałkowy mroźny wieczór, aby na dużym ekranie obejrzeć filmy o Elblągu. Pierwsze w tym roku spotkanie z cyklu „Elbląg na dużym ekranie” w całości poświęcone było Galerii El.

Powstanie i działalność Galerii jest ewenementem w skali światowej. Nigdy wcześniej i nigdy później nie zmobilizowano takich środków na użytek sztuki. Krótko o powojennych losach elbląskiego starego miasta, a także o początkach Galerii, opowiedział Juliusz Marek – dziennikarz Telewizji Elbląskiej, który prowadzi cykl i wybiera materiały na kolejne projekcje.
       O tym, jak wystąpił do Miejskiej Rady Narodowej, aby udostępnić mu części ruin kościoła podominikańskiego w celu urządzenia w jego ocalałych pomieszczeniach pracowni i galerii sztuki opowiadał sam założyciel - Gerard Jürgen Blum Kwiatkowski, w filmie „Granice Blum-Kwiatkowskiego”. To niezwykły dokument Róży Fabianowskiej, który miał swoją premierę we wrześniu ubiegłego roku w Berlinie na wystawie „Obok. Polska-Niemcy. 1000 lat historii w sztuce". Pokazał go także kanał TVP Kultura, oraz kilkukrotnie - Telewizja Elbląska.
       Podczas spotkania prezentowane były również elbląskie kroniki filmowe, w których głównym bohaterem była Galeria El. Dzięki pracy elbląskich filmowców mogliśmy zobaczyć na kinowym ekranie odbudowę podominikańskiego kościoła Najświętszej Marii Panny i pracę artystów przy tworzeniu form przestrzennych. Na taśmie filmowej zapisane są również performance na ulicach Elbląga organizowane przez związanych z Galerią artystów. Oprócz tego obejrzeliśmy film „Ingerencje” z 1987 r., autorstwa Stefana Muli, opowiadający o plenerze rzeźbiarskim pod nazwą Ingerencje, który odbył się w 1986 roku. Jego kuratorem był elbląski rzeźbiarz Waldemar Cichoń. Zaproszeni przezeń artyści mieli do dyspozycji drewniane modele odlewnicze używane przez elbląski ZAMECH, z których wykonali przestrzenne rzeźby nawiązujące dialog z powstałymi w latach 60. formami przestrzennymi. W filmie słyszymy głos kolejnego elblążanina – Sławomira Malinowskiego.
      
       Kolejna projekcja w ramach „Elbląga na dużym ekranie” już 11 lutego o godz. 18 w Kinie „Światowid”. Pokazane zostaną filmy związane z rocznicą wyzwolenia Elbląga. Wstęp wolny.
      
Edyta Jasiukiewicz, rzecznik CSE Światowid
Polub ten artykuł
Polub portEl.pl
A moim zdaniem...

Najnowsze artykuły w dziale Kina i teatr

Artykuły powiązane tematycznie

Zamieszczenie następnej opinii do tego artykułu wymaga zalogowania

W formularzu stwierdzono błędy!

Ok
Dodawanie opinii
Aby zamieścić swoje zdjęcie lub avatar przy opiniach proszę dokonać wpisu do galerii Czytelników.
Dołącz zdjęcie:

Podpis:

Jeśli chcesz mieć unikalny i zastrzeżony podpis
zarejestruj się.
E-mail:(opcjonalnie)