UWAGA!

Tak czynią wszystkie!

 
Tak czynią wszystkie!
fot. nadesłana

"Cosi fan tutte" czyli tak czynią wszystkie to tytuł opery komicznej Wolfganga Amadeusza Mozarta, w której dwóch młodych mężczyzn sprawdza wierność swoich narzeczonych. Przedostatnia w tym sezonie transmisja operowa z Metropolitan Opera w Nowym Jorku w sobotę, 26 kwietnia w Kinie Światowid.

Dwaj przyjaciele postanowili wystawić na próbę wierność swoje ukochane. W orientalnych przebraniach zaczynają zaloty – każdy do narzeczonej drugiego. Panie, po krótkim oporze, ulegają ich wdziękom, bo – podobno – tak czynią wszystkie. Opera Wolfganga Amadeusza Mozarta to jedno z najlepszych dzieł scenicznych genialnego klasyka wiedeńskiego, a jednocześnie apoteoza opery komicznej.
      
       Podobno rzecz oparta była na historii autentycznej. Dwaj młodzi oficerowie wysławiali piękność i cnotę swych narzeczonych. Przysłuchujący się temu pewien wiedeński arystokrata, stary sceptyk, założył się, że dowiedzie im, jak wątpliwa jest wierność kobiet. Wystarczyła zręczna mistyfikacja i kilka prostych zabiegów teatralnych – kostium, pod którym ukryli się młodzieńcy, gorące zaklęcia miłosne i dramatyczne gesty, by skruszyć serca płochych niewiast. Już wkrótce zdolne były zmienić obiekt swych uczuć i gotowe ulec „nowym” admiratorom. Podpisaniu gotowych kontraktów ślubnych zapobiegł niespodziewany „powrót” zbulwersowanych młodzieńców... Zakład został przegrany, zdrada odkryta. Pozostała gorzka prawda pocieszającego ich starca, iż „tak czynią wszystkie”.
      
       Opera nie miała łatwej drogi. Przez Beethovena ostro krytykowana za niemoralność opowiadanej historii. Potem również przez Wagnera, który twierdził, że do złego libretta nie da się skomponować dobrej muzyki. W XIX wieku opera bardzo rzadko pojawiała się na scenie. Dziś nikt już nie kwestionuje jej wielkości, a historia zamiany narzeczonych staje się pretekstem do wielu scenicznych uciech.
      
       Wszystkie opery realizowane są w językach oryginału z napisami w językach polskim i angielskim. W przerwach między aktami zawsze prezentowane są oryginalne materiały filmowe zza kulis - przygotowania, wywiady z gwiazdami, zmiany scenografii, itp.
       Met Live in HD: “Cosi fan tutte” Wolfganga Amadeusza Mozarta
       26 kwietnia 2014, godz. 18.45
       Cena biletu: 50 zł (bilet ulgowy: 40 zł)
      
       Dyrygent: James Levine
       reżyseria: Lesley Koenig
       Występują: Susanna Phillips jako Fiordiligi, Isabel Leonard jako Dorabella, Danielle de Niese jako Despina, Matthew Polenzani jako Ferrando, Rodion Pogossov jako Guglielmo, Maurizio Muraro jako Don Alfonso
       Przedstawienie trwa około 3 godzin i 35 minut (w tym 1 przerwa).
      
CSE Światowid
Polub ten artykuł
Polub portEl.pl
A moim zdaniem...

Przeczytaj też co działo się w Elblągu wcześniej

Zamieszczenie następnej opinii do tego artykułu wymaga zalogowania

W formularzu stwierdzono błędy!

Ok
Dodawanie opinii
Aby zamieścić swoje zdjęcie lub avatar przy opiniach proszę dokonać wpisu do galerii Czytelników.
NOWOŚĆ! Dział "A moim zdaniem" obsługuje hashtagi.
Dołącz zdjęcie:

Podpis:

Jeśli chcesz mieć unikalny i zastrzeżony podpis
zarejestruj się.
E-mail:(opcjonalnie)