UWAGA!

Weekend z Docs Against Gravity: Badjao. Duchy z morza

 Weekend z Docs Against Gravity: Badjao. Duchy z morza

Filmem zamykającym weekend z Docs Against Gravity jest "Badjao. Duchy z morza" – ciekawa opowieść o życiu ludzi-ryb. Film ten będzie można obejrzeć w Kinie „Światowid” 17 maja o godz. 20.

Przez wieki żyli jak ryby większość życia spędzając w wodzie. Dzieci Badjao uczą się szybciej pływać niż chodzić, a dorośli doprowadzili do perfekcji trudną sztukę free-divingu. Potrafią chodzić i polować na dnie oceanu, wstrzymując oddech przez wiele minut. Ich oczy są przystosowane do ostrego widzenia pod wodą. W zderzeniu z nowoczesną cywilizacją ich życie zmieni się gwałtownie.
       Nieposiadający żadnych dokumentów nomadzi traktowani są często jak nielegalni imigranci. Wysepki, na których od setek lat mieszkali (i czerpali wodę pitną), sprzedawane są pod zamknięte luksusowe kurorty. Badjao nie mają tam wstępu. Wypierani do skupionych wokół miast slumsów, nieuchronnie tracą swoje umiejętności. 10-letni Sari podejmuję naukę u swojego wujka Alexana, ostatniego nurka głębinowego na wyspie Mabul. Alexan postanawia przekazać swój warsztat Sariemu, ponieważ nie może pogodzić się z myślą, że pod wpływem zachodniej cywilizacji świat jego przodków znika. Uczy go nie tylko niebezpiecznej sztuki nurkowania przy użyciu rurki i sprężarki powietrza, ale również odkrywa przed nim magiczne legendy i zwyczaje Badjao. Sari stoi przed dylematem, czy zostać z wujkiem i uczyć się sztuki nurkowania kontynuując tradycję Badjao, czy też wybrać bezpieczniejsze i lepiej płatne zajęcie w ośrodku turystycznym.
       Historia Alexana i Sariego to opowieść o dojrzewaniu i przyjaźni, harmonii ze światem natury, zmaganiu z morzem i jego niebezpieczeństwami. Historia o przepływach i odpływach, które stają się metaforą historii o życiu, w którym nie wszystko jest przewidywalne i nic nie jest stałe. Film o przemijaniu, gdzie stare ustępuje nowemu, a w miejsce jednej cywilizacji powstaje następna.
       reżyseria: Eliza Kubarska
       czas trwania: 76 minut
       produkcja:Polska, Wielka Brytania
      
       Program Docs Against Gravity:

       15.05.2015 godz. 20:00 "Citizenfour"
       16.05.2015 godz. 18:00 "Jesteśmy waszymi przyjaciółmi"
       16.05.2015 godz. 20:00 "W piwnicy"
       17.05.2015 godz. 18:00 "Scena ciszy"
       17.05.2015 godz. 20:00 "Badjao. Duchy z morza"
      
       Cena biletu na każdy film w ramach Docs Against Gravity - 8 zł.
      
Sylwia Warzechowska, rzecznik CSE Światowid
Polub ten artykuł
Polub portEl.pl
A moim zdaniem...

Najnowsze artykuły w dziale Kina i teatr

Artykuły powiązane tematycznie

Zamieszczenie następnej opinii do tego artykułu wymaga zalogowania

W formularzu stwierdzono błędy!

Ok
Dodawanie opinii
Aby zamieścić swoje zdjęcie lub avatar przy opiniach proszę dokonać wpisu do galerii Czytelników.
Dołącz zdjęcie:

Podpis:

Jeśli chcesz mieć unikalny i zastrzeżony podpis
zarejestruj się.
E-mail:(opcjonalnie)