UWAGA!

„Wujaszek Wania” po raz drugi

2008-04-22
Aktualizowany 2008-04-23 12:13
Elbląg, Scena ze spektaklu
Scena ze spektaklu

W środę 23 kwietnia, w ramach Drugiego Międzynarodowego Festiwalu Jednego Autora – Antoni Czechow zaprezentowany zostanie „Wujaszek Wania” w wykonaniu aktorów Teatru im. Tadeusza Łomnickiego w Poznaniu. Widzowie i jury obejrzą więc drugą – po ukraińskiej – wersję tego dramatu.

Tematem „Wujaszka Wani” jest tragizm źle ulokowanych nadziei, nieumiejętność pokierowania swoim życiem i zmarnotrawienie cudzego poświęcenia dla drugiej osoby. Obok „Mewy”, „Trzech sióstr” i „Wiśniowego sadu”, również ta sztuka Czechowa należy do kanonu współczesnego dramatu. Przede wszystkim za sprawą tzw. bohatera czechowowskiego, który ujawniając głębokie prawdy o człowieku, odżegnuje się jednocześnie od przesłania politycznego bądź społecznego.
     - Chciałem zrobić przedstawienie o przenikaniu się świata teatru ze światem realnym - mówi reżyser poznańskiego przedstawienia Waldemar Śmigasiewicz. - Każdego dnia podejmujemy próbę, żeby dowiedzieć się, kim tak naprawdę jesteśmy, bo nie wiemy do końca, czy jesteśmy dobrzy czy źli. Chcemy być szczerzy, lecz nieustannie ukrywamy się w języku, którym wyrażamy siebie. Czechowa też nie można grać dosłownie. Trafiłem u niego na przestrzeń, która jest nie do ogarnięcia. Jedna droga nęci. A druga jest fantastyczna.
     Widzowie oraz jurorzy elbląskiego festiwalu Czechowa obejrzeli już wersję „Wujaszka Wani” w wykonaniu artystów Teatru Młodego w Kijowie. Teraz przed nimi kolejna. Warto zobaczyć i ten spektakl, by porównać pracę artystów polskich i ukraińskich.
     Spektakl poznański wyreżyserował Waldemar Śmigasiewicz, autorem scenografii jest Maciej Preyer, zaś muzyki Krzesimir Dębski. Występują: Paulina Chruściel, Irena Grzonka, Kazimiera Nogajówna, Maria Rybarczyk, Witold Dębicki, Michał Grudziński, Aleksander Machalica, Mariusz Puchalski.
     Spektakl zostanie zaprezentowany 23 kwietnia o godz. 19 na Dużej Scenie elbląskiego teatru. Cena biletu 50 zł.
A
Polub ten artykuł
Polub portEl.pl
A moim zdaniem...

Przeczytaj też co działo się w Elblągu wcześniej

Zamieszczenie następnej opinii do tego artykułu wymaga zalogowania

W formularzu stwierdzono błędy!

Ok
Dodawanie opinii
Aby zamieścić swoje zdjęcie lub avatar przy opiniach proszę dokonać wpisu do galerii Czytelników.
Dołącz zdjęcie:

Podpis:

Jeśli chcesz mieć unikalny i zastrzeżony podpis
zarejestruj się.
E-mail:(opcjonalnie)
Reklama