UWAGA!

Wybierz się na film do biblioteki!

Elbląg, Wybierz się na film do biblioteki!

Już jutro (20 sierpnia) odbędzie się bezpłatna projekcja filmu „Chopin. Pragnienie miłości” w ramach obchodów Roku Chopinowskiego. Seans rozpocznie się o godz. 18 w sali audiowizualnej na poddaszu Biblioteki Elbląskiej.

- Od początku zmierzaliśmy zerwać z posągowym wizerunkiem Chopina zastygłego pod wierzbą, dostrzec jego ludzką twarz, pokazać w zwykłych sytuacjach. Przecież był to człowiek nieustannie cierpiący. Dręczyła go zazdrość. Był nieznośny, drażliwy. Tracił nad sobą kontrolę, wpadał w furię, potrafił swoim zachowaniem dotkliwie ranić nawet bliskich sobie ludzi. I te rysy niczego nie odbierające geniuszowi Chopina, budują jego człowieczeństwo. Chciałbym, aby filmowy Chopin okazał się nie tylko wspaniałym artystą, którego trzeba podziwiać, ale także człowiekiem, którego można zrozumieć - powiedział Piotr Adamczyk w wywiadzie dla „Filmu”.
      
       Rok 1830. Chopin (Piotr Adamczyk) wyjeżdża z Warszawy i udaje się do Francji, by tam rozwijać swą karierę muzyczną. Po początkowych niepowodzeniach staje się w końcu gościem elitarnych salonów Paryża, a jako utalentowany kompozytor zdobywa sławę i uznanie. Poznaje George Sand (Danuta Stenka) i wkrótce staje się jej kochankiem. Wraz z dziećmi pisarki - Maurycym i Solange - wyjeżdżają na Majorkę, gdzie ujawnia się gruźlica Chopina. Po powrocie zamieszkują w Nohant, wiejskim majątku Sand. Tu powstaje większość znakomitych utworów polskiego kompozytora, tu coraz bardziej komplikują się relacje tego swoistego czworokąta, który tworzą Chopin, pisarka oraz dwoje jej dorastających dzieci - zazdrosny o miłość swej matki Maurycy, mierny malarz, i zakochana w Chopinie Solange...
      
       Reżyseria Jerzy Antczak, scenariusz Jadwiga Barańska, Jerzy Antczak. Obsada: Piotr Adamczyk, Danuta Stenka, Marian Opania, Sara Muldner. Muzyka Jerzy Maksymiuk, zdjęcia Edward Kłosiński. Polska 2001. Czas trwania: 130 min.
      
oprac. Anieze
Polub ten artykuł
Polub portEl.pl
A moim zdaniem...

Przeczytaj też co działo się w Elblągu wcześniej

Zamieszczenie następnej opinii do tego artykułu wymaga zalogowania

W formularzu stwierdzono błędy!

Ok
Dodawanie opinii
Aby zamieścić swoje zdjęcie lub avatar przy opiniach proszę dokonać wpisu do galerii Czytelników.
Dołącz zdjęcie:

Podpis:

Jeśli chcesz mieć unikalny i zastrzeżony podpis
zarejestruj się.
E-mail:(opcjonalnie)
Reklama