UWAGA!

Dodatkowe obostrzenia w kolejnych regionach, w warmińsko-mazurskim najwięcej zakażeń

 Elbląg, Dodatkowe obostrzenia w kolejnych regionach, w warmińsko-mazurskim najwięcej zakażeń
Fot. Michał Skroboszewski (arch. portEl.pl)

- Materializuje się czarny scenariusz jeśli chodzi o tempo rozwoju pandemii – powiedział minister zdrowia Adam Niedzielski podczas dzisiejszej (11 marca) konferencji prasowej dotyczącej koronawirusowych obostrzeń. Tylko dziś przybyło w kraju 21 tys. zachorowań. W warmińsko-mazurskim próg zachorowań przekroczył 62 na 100 tys. mieszkańców.

Przyrost obłożenia łózek szpitalnych w minionym tygodniu to 2,5 tys., w zeszłym tygodniu było to 2 tys. W tej chwili zajęte jest 70 proc. infrastruktury jeśli chodzi o możliwości leczenia w szpitalach. - Sytuacja w kraju jest trudna – powiedział Niedzielski o stopniu wykorzystania łózek i respiratorów.

Szczególne obostrzenia, które w warmińsko-mazurskim obowiązują od 27 lutego, w pomorskim wejdą w życie 13 marca. Teraz także inne regiony w najgorszej sytuacji, woj. mazowieckie i lubuskie, będą funkcjonowały w ramach nowych obostrzeń: od 15 do 28 marca. Nauka we wszystkich wymienionych województwach będzie odbywała się trybie hybrydowym.

Przypomnijmy, że dodatkowe obostrzenia w poszczególnych województwach to ograniczenie działalności galerii handlowych, zamknięte są teatry, kina, galerie sztuki, hotele, baseny, sauny, solaria, kasyna itp.

W związku z obecną sytuacją zostanie uruchomiona struktura szpitali tymczasowych. W kraju ograniczono możliwość planowych zabiegów na najbliższe trzy tygodnie, jest to jednak zalecenie i w konsultacji z lekarzem będą możliwe odstępstwa od tego rozwiązania.

Minister zdrowia zachęcał też do "zostawania w domu, wietrzenia pomieszczeń i korzystania z aplikacji ProteGO Safe". Ciągle zachęca się do stosowania zasady Dezynfekcja, Dystans, Maseczki. Nie planuje się wprowadzania dodatkowych ograniczeń w poszczególnych powiatach - decyzje nadal będą dotyczyć województw.

W razie pogarszania się sytuacji można się spodziewać wprowadzania nowych rozwiązań w skali ogólnopolskiej. Pewne zmiany zaszły już teraz w kwestii noszenia maseczek, tym razem to jednak pewne "poluzowanie" zasad. Dopuszczono możliwość niestosowania maseczki przez osoby mające trudności z oddychaniem, muszą mieć one jednak ze sobą zaświadczenie od lekarza potwierdzające chorobę.

oprac. TB
Polub ten artykuł
Polub portEl.pl
A moim zdaniem...

Najnowsze artykuły w dziale Koronawirus

Artykuły powiązane tematycznie

Zamieszczenie następnej opinii do tego artykułu wymaga zalogowania

W formularzu stwierdzono błędy!

Ok
Dodawanie opinii
Aby zamieścić swoje zdjęcie lub avatar przy opiniach proszę dokonać wpisu do galerii Czytelników.
Dołącz zdjęcie:

Podpis:

Jeśli chcesz mieć unikalny i zastrzeżony podpis
zarejestruj się.
E-mail:(opcjonalnie)
Reklama