UWAGA!

15. Letnich Ogrodów Polityki dzień drugi

 Elbląg, Na zdjęciu Waldemar Kuligowski,
Na zdjęciu Waldemar Kuligowski, fot. Dominik Żyłowski

Drugi dzień 15. Letnich Ogrodów Polityki (czwartek, 7 czerwca) poświęcony będzie wydarzeniom roku 1968 (w Polsce, Europie i na świecie). Zapraszamy najpierw na debatę „Rewolta 1968. Kwiaty i korzenie”, którą poprowadzi Edwin Bendyk z Tygodnika Polityka, a potem na dokument o dramatycznych wydarzeniach w Czechosłowacji pt. „Okupacja 1968”.

godz. 18 - „Rewolta 1968. Kwiaty i korzenie” - debata
       prowadzenie: red. Edwin Bendyk/Tygodnik Polityka
       uczestnicy: Ewa Winnicka, Maria Beszterda, prof. Waldemar Kuligowski, dr hab. Mirosław Pęczak
       miejsce: Kamieniczki Elbląskie, ul. św. Ducha 3-4 (wstęp wolny)
      
       Ewa Winnicka – reporterka, studiowała dziennikarstwo i amerykanistykę na Uniwersytecie Warszawskim. Związana z Tygodnikiem Polityka i Gazetą Wyborczą, publikowała także w Tygodniku Powszechnym i włoskim Internazionale. Laureatka wielu nagród, autorka i współautorka książek, m.in.: „Londyńczycy” (wspólnie z Chrisem Niedenthalem, 2011), „Zapraszamy do Trójki” (wspólnie z Cezarym Łazarewiczem, 2012), „Nowy Jork zbuntowany. Miasto w czasach prohibicji, jazzu i gangsterów” (2013), „Angole” (2014), „Milionerka. Zagadka Barbary Piaseckiej-Johnson” (2017), „Był sobie chłopczyk” (2017), „1968. Czasy nadchodzą nowe” (wspólnie z Cezarym Łazarewiczem, 2018). Najnowsza książka to panorama buntu, który ogarnął świat pięćdziesiąt lat temu.
      
       Waldemar Kuligowski – profesor w Instytucie Etnologii i Antropologii Kulturowej UAM w Poznaniu. Kierownik Zakładu Studiów nad Kulturą Współczesną. Obszar jego zainteresowań badawczych to: kultura współczesna, rytuały, ceremonie, obrzędy, popkultura i media, tradycje kulturowe, płeć, gedner, seksualność, festiwale i festiwalizacja. Prowadził badania terenowe w Polsce, Niemczech, Hiszpanii, Albanii, Węgrzech, Serbii i Uzbekistanie. Redaktor naczelny kwartalnika „Czas Kultury”. Autor i współautor książek, m.in.: „Dlaczego kościotrup nie wstaje. Ponowoczesne pejzaże kultury” (wspólnie z Wojciechem Bursztą, 1999), „Siedem szkiców do antropologii miłości” (2002), „Miłość na Zachodzie. Historia antropologiczna” (2004), „Sequel. Dalsze przygody kultury w globalnym świecie” (wspólnie z Wojciechem Bursztą, 2005) „Antropologia współczesności. Wiele światów, jedno miejsce” (2007), „Defamiliaryzatorzy. Źródła i zróżnicowanie antropologii współczesności” (2017).
      
       Mirosław Pęczak – kulturoznawca, doktor habilitowany, profesor nadzwyczajny nauk humanistycznych, dziennikarz, ekspert od kultury młodzieżowej, publicysta Tygodnika Polityka. Jest wykładowcą na Wydziale Dziennikarstwa, Informacji i Bibliologii Uniwersytetu Warszawskiego, gdzie prowadzi zajęcia z zakresu kultury alternatywnej i młodzieżowej, stylów życia i socjologii kultury. Zajmuje się też badaniami uczestnictwa w kulturze. Autor wielu książek, m.in.: „Spontaniczna kultura młodzieżowa. Wybrane zjawiska” (wspólnie z Jerzym Wertensteinem-Żuławskim, 1991), „Mały słownik subkultur młodzieżowych” (1992), „Polska siła – skini, narodowcy, chuligani” (1994), „Co się lubi, co się ma. Uczestnictwo w kulturze. Elbląg i powiat elbląski” (wspólnie z Jackiem Nowińskim, 2006), „Subkultury w PRL. Opór, kreacja, imitacja” (2013), „Cały ten blues. Przypadek Sławka Wierzcholskiego” (2014).
      
       Maria Beszterda – krytyczka literacka, kulturoznawczyni, publikowała m.in. w „Kresach”, „Fa-arcie”, „Wyspie”, „Kulturze Popularnej”, „Czasie Kultury”.
      
       godz. 20 -  Projekcja filmu dokumentalnego „Okupacja 1968” w reż.: M. Szymków, E. Moskvina, L. Dombrovszsky, S. Komandarev, M. Scheidt
       miejsce: Sala „U św. Ducha” Biblioteki Elbląskiej, ul. św. Ducha 3-7 (wstęp wolny)
      
       „Okupacja 1968”, reż.: M. Szymków, E. Moskvina, L. Dombrovszsky, S. Komandarev, M. Scheidt, 2018 r., 130 min
       Film dokumentalny opowiadający o Operacji Dunaj to spojrzenie na kolektyw żołnierzy „zaprzyjaźnionych” armii, a także na ich przemyślenia i wrażenia dotyczące czasów Czechosłowackiej okupacji i zadania, którym wtedy musieli sprostać jako jednostki.
       Jak jednostka-obywatel Europy może zachować się w konfrontacji z wielkim historycznym wydarzeniem? Jak ważne w takich momentach są odpowiedzialność, własny punkt widzenia, moralność i jak pogląd na te pojęcia zmienia się, gdy człowiek musi wybierać między ratowaniem własnego życia a wykonaniem rozkazu?
       Okupacja Czechosłowacji w sierpniu 1968 roku była postrzegana zupełnie inaczej przez żołnierzy „zaprzyjaźnionych armii” Układu Warszawskiego, niż przez obywateli okupowanego kraju. Czas i miejsce były zbieżne dla obu stron, ale okupowani i okupanci mieli zupełnie inne wyobrażenie o nadchodzących wydarzeniach. Twórcy filmu chcieli przyjrzeć się żołnierzom różnych nacji, nie unikając przy tym opowieści o zabarwieniu satyrycznym, słuchając, co mają do powiedzenia zwykli szeregowcy, tylko wykonujący rozkazy, ale także dowódcy, którzy je wydawali. Chcieli znaleźć odpowiedź na pytanie, co dokładnie myśleli i czuli żołnierze wysłani do Czechosłowacji w celu zaprowadzenia tam porządku.
       Film stworzyło pięciu reżyserów, z których każdy pochodzi z jednego z państw byłego Układu Warszawskiego – Rosji, Polski, Niemiec, Węgier i Bułgarii. To pięć odmiennych spojrzeń na tamte wydarzenia. Reżyserką polskiej części jest Magdalena Szymków. Pozostali to: Evdokia Moskvina, Linda Dombrovszsky, Stephan Komandarev, Marie Elisa Scheidt. Polskim producentem filmu jest Stanisław Zaborowski z Silver Frame. Polska premiera filmu odbyła się podczas zakończonego niedawno Festiwalu Millennium Docs Against Gravity.

       Patronem medialnym 15. Letnich Ogrodów Polityki jest Elbląska Gazeta Internetowa portEl.pl
Aleksandra Buła, Biblioteka Elbląska im. Cypriana Norwida
Polub ten artykuł
Polub portEl.pl
A moim zdaniem...

Najnowsze artykuły w dziale Kultura

Artykuły powiązane tematycznie

Zamieszczenie następnej opinii do tego artykułu wymaga zalogowania

W formularzu stwierdzono błędy!

Ok
Dodawanie opinii
Aby zamieścić swoje zdjęcie lub avatar przy opiniach proszę dokonać wpisu do galerii Czytelników.
Dołącz zdjęcie:

Podpis:

Jeśli chcesz mieć unikalny i zastrzeżony podpis
zarejestruj się.
E-mail:(opcjonalnie)
A moim zdaniem...
Reklama