UWAGA!

A co w Światowidzie?

Elbląg, W najbliższych dniach w Światowidzie będą się odbywały imprezy taneczne, wystawy, projekcje filmowe
W najbliższych dniach w Światowidzie będą się odbywały imprezy taneczne, wystawy, projekcje filmowe (fot. nadesłane)

Na najbliższe dni Centrum Spotkań Europejskich Światowid przygotowało dla elblążan kilka propozycji spędzenia wolnego czasu. Będzie coś dla miłośników tańca, sztuk plastycznych, filmu.

Już w piątek, 11 grudnia, od godz. 16.30 uczniowie wszystkich elbląskich gimnazjów prezentować będą w CSE Światowid swoje umiejętności taneczne. Turniej, nazywany Gimnazjadą, organizowany będzie już po raz 18., a wystartują w nim uczniowie pierwszych klas gimnazjalnych, którzy uczestniczą w dofinansowanym przez Urząd Miejski projekcie „Organizacja zajęć pozalekcyjnych-nauka tańca". Pokażą umiejętności, jakie zdobyli od września bieżącego roku na bezpłatnych zajęciach tanecznych prowadzonych przez instruktorów z Centrum Tańca Promyk. W programie znalazły się pokazy zespołu tańca nowoczesnego Hipnotic, formacji Destination oraz par z Elbląskiego Klubu Tańca Jantar. Wstęp jest bezpłatny.
       Również w piątek, 11 grudnia o godz. 16, w Galerii Nobilis otwarta zostanie wystawa prac nadesłanych na „Ceramiony 2009" - Międzynarodowy Konkurs Ceramiczny, który odbywał się w ramach projektu „Pomosty - Europejskie Spotkania Młodzieży Artystycznie Uzdolnionej" dofinansowanego ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego.
       Na wystawie zobaczyć będzie można prace nadesłane m.in. z Zamościa, ze Szczecina, z Częstochowy, Katowic, z Ełku i Iławy a także Kaliningradu.
       - W pracach tych znaleźć można formy nieregularne, ozdobne kafle, figurki wykonane bez użycia koła, lepione „z wolnej ręki" i różnorodne techniki zdobienia - mówi Ewa Bednarska - Siwilewicz, organizator konkursu. – W godzinach 13 - 15 odbędą się również warsztaty tworzenia ceramiki, np. z gipsowych form negatywu, prezentacje odlewania prac z gliny lejnej, czerwonej i białej oraz konkurs na formę ceramiczną, a po wernisażu o godz. 17 wykład o rzeźbie ceramicznej „Forma i dekoracja", który wygłosi elbląski artysta plastyk Bogdan Kiliński. Zapraszamy wszystkich chętnych do wzięcia udziału w warsztatach, wernisażu i wykładzie, wstęp na nie jest wolny.
       Z kolei w niedzielę, 13 grudnia o godz. 18, w trakcie koncertu przedwojennej piosenki filmowej będzie można usłyszeć jak studenci i wykładowca Akademii Muzycznej w Bydgoszczy wykonają piosenki z repertuaru gwiazd kina lat 30. ubiegłego stulecia - Hanki Ordonówny, Jana Kiepury i Eugeniusza Bodo. Utwory, m.in. „Na pierwszy znak", „Umówiłem się z nią na dziewiątą", czy „W
       starym kinie", które wspominamy z sentymentem, a znamy z czarno - białych projekcji, wykonają: Magdalena Cysowska, Michał Hajduczenia i Michał Czaposki na fortepianie.
       Koncert przedwojennej piosenki filmowej zrealizowany jest w ramach projektu Filmowa Polska - przedsięwzięcie promujące obchody 100-lecia filmu polskiego.
       Zaś we wtorek, 15 grudnia o godzinie 18 w Galerii Nobilis nastąpi uroczyste otwarcie wystawy prac uczestników sekcji plastycznych działających CSE Światowid. Prace te prezentowane będą na I i II piętrze Światowida, a wykonali je podopieczni naszych instruktorek - Ewy Bednarskiej- Siwilewicz oraz Heleny Wojciechowskiej.
       - Prezentowanie własnej twórczości będzie dla dzieci niezwykłym przeżyciem, ale chcemy żeby nie tylko podczas zajęć plastycznych miały one szansę poczuć się, jak prawdziwi artyści, i poznali także inną stronę twórczej zabawy. Z kolei osoby dorosłe będą mogły swymi pracami udowodnić, że nie tylko dzieci posiadają bogatą wyobraźnię - mówi Helena Wojciechowska.
       Wystawę podziwiać będzie można do 13 stycznia 2010 roku.
       Filmowa Polska to przedsięwzięcie realizowane w ramach obchodów 100-lecia filmu polskiego. Kino „Światowid" zaprasza wszystkich, których to właśnie polskie filmy interesują i bawią najbardziej, na ostatnie w tym roku projekcje. Będą to: „Cześć Tereska" i „Plac Zbawiciela".
       Ostatnie spotkania w ramach Filmowej Polski będą dotyczyć kina współczesnego. Na zakończenie cyklu - 15 grudnia o godz. 18 – przed projekcją filmu „Cześć Tereska", odbędzie się wykład dr Krzysztofa Kornackiego historyka filmowego i wykładowcy filmoznawstwa na uniwersytecie gdańskim, a także autora książki „Kino polskie wobec katolicyzmu (1945 - 1970)" i członka jury podczas 27. Festiwalu Polskich Filmów Fabularnych w konkursie Kina Niezależnego.
       Natomiast 16 grudnia o godz. 19 Światowid zaprasza na projekcję filmu Krzysztofa Krauzego „Plac Zbawiciela" nagrodzonego w 2006 r. Złotymi Lwami w Gdyni.
       Projekt „Filmowa Polska - przedsięwzięcie promujące obchody 100-lecia filmu polskiego" współfinansowany jest przez Filmotekę Narodową i Polski Instytut Sztuki Filmowej.
       A w sobotę 19 grudnia na sali sportowej CSE Światowid odbędą się dwie imprezy taneczne. Od godz. 10 do 20 odbywać się tu będzie Świąteczny Ogólnopolski Turniej Tańca Sportowego i Mistrzostwa Okręgu Warmińsko-Mazurskiego w Tańcu Sportowym, na które zapraszają Stowarzyszenie Jantar i CSE Światowid.
       - To ostatnie turnieje tańca w 2009 roku, podczas których tancerze zaprezentują się we wszystkich kategoriach wiekowych i klasach tanecznych - mówi rzecznik prasowy Światowida Justyna Kozłowska - Dyrla.
       W Turnieju Świątecznym swoje umiejętności zaprezentują tancerze posiadający klasy taneczne od E do B w różnych kategoriach wiekowych, a podczas Turnieju Mistrzowskiego, spośród najlepszych par naszego okręgu, zostanie wyłoniony mistrz i wicemistrz okręgu w kategoriach wiekowych do 9 lat i powyżej 15 roku życia.
       Bilety nabyć można w dniu imprezy, kosztują 10 zł od osoby.
      
oprac. A
Polub ten artykuł
Polub portEl.pl
A moim zdaniem...

Przeczytaj też co działo się w Elblągu wcześniej

Zamieszczenie następnej opinii do tego artykułu wymaga zalogowania

W formularzu stwierdzono błędy!

Ok
Dodawanie opinii
Aby zamieścić swoje zdjęcie lub avatar przy opiniach proszę dokonać wpisu do galerii Czytelników.
NOWOŚĆ! Dział "A moim zdaniem" obsługuje hashtagi.
Dołącz zdjęcie:

Podpis:

Jeśli chcesz mieć unikalny i zastrzeżony podpis
zarejestruj się.
E-mail:(opcjonalnie)
Reklama