UWAGA!

Adam Pierończyk w Galerii EL

2014-06-16
Aktualizowany 2014-06-24 10:01
Elbląg, Adam Pierończyk w Galerii EL

Centrum Sztuki Galeria EL zaprasza na solowy koncert Adama Pierończyka, który odbędzie się w Galerii EL 26 czerwca o godz. 19. Podczas koncertu usłyszymy utwory z najnowszej płyty "The Planet of eternal life". To pierwszy solowy album Adama Pierończyka. Bilety w przedsprzedaży 25 zł, w dniu koncertu 35 zł.

Rzadkością na skalę światową jest to, że na płycie słyszymy tylko i wyłącznie saksofon - i to sopranowy, zgodnie uważany za najtrudniejszy do opanowania z całej rodziny tych instrumentów. To jednocześnie pierwsze takie nagranie w Polsce.
       Pierończyk nigdy nie krył swej ogromnej fascynacji saksofonem sopranowym, więc płyta ta była tylko kwestią czasu i odpowiedniej okazji. Piętnaście utworów to głównie nowe kompozycje Adama Pierończyka, ale na płycie znajdziemy też dwa standardy: "Giant Steps" Johna Coltrane'a i "Cherokee" Raya Noble'a. Piękne brzmienie, magiczne miejsce, proste melodie oraz skomplikowane i rzadko spotykane wyprawy, eksplorujące na ogół niedostępne rejestry tego wymagającego instrumentu.
       "Album Pierończyka jest bezkompromisowy, niezwykle ambitny i estetycznie wyrafinowany. To twórczość elitarna, przeznaczona dla koneserów współczesnego jazzu. (…) muzyka Pierończyka rozbudza bowiem wrażliwość słuchacza i zapada  głęboko w jego pamięć. To  album, do którego się wraca, odkrywając wciąż nowe sensy, kody muzyczne. Wreszcie, to przykład maestrii!" (JazzSoul.pl)
       Adama Pierończyk to jeden z najwybitniejszych i najbardziej kreatywnych polskich muzyków jazzowych oraz „największych innowatorów w polskim jazzie”, jak pisze „Gazeta Wyborcza”. Jeszcze dalej poszedł prestiżowy niemiecki dziennik „Frankfurter Allgemeine Zeitung” nazywając go „promieniem nadziei na wschodnioeuropejskiej scenie jazzowej”. Koncertuje na całym świecie. Zdobył wiele nagród. W rok 2014 po raz dziesiąty został „Najlepszym Saksofonistą Sopranowym” według magazynu „Jazz Forum”. W 2011 roku nominowany w pięciu kategoriach do nagrody „Fryderyk”, zdobył dwie najważniejsze statuetki, jako „Jazzowy Muzyk Roku” oraz za „Jazzowy Album Roku”. W latach 2004-2005 dyrektor artystyczny festiwali Jazz aux Oudayas i Jazz Au Chellah w Rabacie, stolicy Maroko. Obecnie także dyrektor artystyczny Sopot Jazz Festival. Od sześciu lat związany z prestiżową wytwórnią płytową Jazzwerkstatt Berlin. Komponuje także muzykę do spektakli teatralnych.
       Adam Pierończyk współpracował z takimi muzykami jak: Gary Thomas, Greg Osby, Sam Rivers, Archie Shepp, Bobby McFerrin, Tomasz Stańko, Ted Curson, Anthony Cox, Joey Calderazzo, Leszek Możdżer.
      
Beata Branicka, Centrum Sztuki Galeria EL
Polub ten artykuł
Polub portEl.pl
A moim zdaniem...

Przeczytaj też co działo się w Elblągu wcześniej

Zamieszczenie następnej opinii do tego artykułu wymaga zalogowania

W formularzu stwierdzono błędy!

Ok
Dodawanie opinii
Aby zamieścić swoje zdjęcie lub avatar przy opiniach proszę dokonać wpisu do galerii Czytelników.
Dołącz zdjęcie:

Podpis:

Jeśli chcesz mieć unikalny i zastrzeżony podpis
zarejestruj się.
E-mail:(opcjonalnie)
A moim zdaniem...
Reklama