UWAGA!

Alter Ego premierowo

 Elbląg, Na nowy spektakl Alter Ego złożą się wspomnienia bohaterów Powstania Warszawskiego
Na nowy spektakl Alter Ego złożą się wspomnienia bohaterów Powstania Warszawskiego (fot. PS)

Dziś (25 marca) o godz. 18 na Małej Scenie elbląskiego teatru zaprezentowany zostanie najnowszy spektakl grupy Alter Ego zatytułowany „1944 - Klisze pamięci”.

Tym razem jest to spektakl zrealizowany w konwencji teatru poetyckiego, gdzie słowo traktowane jest na równi z symbolem i świadomością ciała, w którym słowo jest tak samo silnym środkiem wyrazu jak gest oraz plastyka. Obie warstwy spektaklu – werbalna i plastyczna – doskonale się uzupełniają i wzmacniają emocje i uczucia wyrażane przez aktorów.
     - Kilkunastu młodych ludzi, empatycznie próbujących wczuć się w sytuacje swoich rówieśników, będących często cichymi bohaterami tamtych czasów – zapowiada Tomasz Walczak, opiekun Alter Ego i reżyser spektaklu. - Powstanie Warszawskie było największą bitwą stoczoną przez wojsko polskie w czasie II wojny światowej. Powstanie nie osiągnęło celów ani wojskowych, ani politycznych, ale dla kolejnych pokoleń Polaków stało się symbolem męstwa i determinacji w walce o niepodległość.

 


     - Piętno tamtych dni w poetyckie słowa ubrała Anna Świrszczyńska w tomiku „Budowałam barykadę” – dodaje Walczak. - Tworząc scenariusz bazowaliśmy głównie na jej tekstach, ale oprócz wierszy Świrszczyńskiej wykorzystaliśmy także utwory: Zbigniewa Jasińskiego, Mieczysława Ubysz, Edwarda Chudzyńskiego i Władysława Broniewskiego. Słowa zaczerpnięte z wiersza Świrszczyńskiej: „Córeczko, ja nie byłam bohaterką, ale ja widziałam bohaterów i o tym muszę powiedzieć…” stały się niejako mottem i przesłaniem naszego przedstawienia. Bohaterowie to współczesne dziewczyny i chłopcy, którzy dziwiąc się minionym wydarzeniom, mówiąc o patriotyzmie bez patosu, opowiadają prawdziwą historię zwykłych ludzi.
     W spektaklu występują: Aleksandra Baszuro, Ewelina Flizik, Anna Gulak, Weronika Gwóźdź, Arkadiusz Kiciak, Borys Klejnota, Adrianna Korcz, Paulina Kwiatkowska, Karolina Lichocińska, Anna Milkowska, Klaudia Sokołowska i Alicja Wierzbicka. Dla czworga z nich będzie to debiut sceniczny. Scenariusz i reżyseria są autorstwa Tomasza Walczaka.
     Bilet wstępu na premierę kosztuje 5 zł.

oprac. A
Polub ten artykuł
Polub portEl.pl
A moim zdaniem...

Najnowsze artykuły w dziale Kultura

Artykuły powiązane tematycznie

Zamieszczenie następnej opinii do tego artykułu wymaga zalogowania

W formularzu stwierdzono błędy!

Ok
Dodawanie opinii
Aby zamieścić swoje zdjęcie lub avatar przy opiniach proszę dokonać wpisu do galerii Czytelników.
Dołącz zdjęcie:

Podpis:

Jeśli chcesz mieć unikalny i zastrzeżony podpis
zarejestruj się.
E-mail:(opcjonalnie)
A moim zdaniem...
Reklama