UWAGA!

Bałtowie przez dziurkę od klucza - posłuchaj!

Elbląg, Bałtowie przez dziurkę od klucza - posłuchaj!
(fot. nadesłane)

- Wspaniałe relikty zakonserwowanej w ziemi kultury pruskiej przeczą obiegowej opinii, jeszcze czasem uznawanej za słuszną, że Prusowie byli barbarzyńcami. Pod względem kultury materialnej, m.in. złotnictwa i biżuterii, niewątpliwie przewyższali Słowian - mówi archeolog Mirosław Hoffmann z Muzeum Warmii i Mazur w Olsztynie.

Jutro, o godz. 17, w muzeum w Elblągu odbędzie się premiera albumu Truso. Między Weonodlandem a Witlandem. Książka Marka Franciszka Jagodzińskiego przedstawia efekty wielu lat pracy archeologów w podelbląskim Janowie Pomorskim, gdzie znajdowało się legendarne emporium handlowe.
       Z kolei w olsztyńskim Muzeum Warmii i Mazur odbywają się spotkania z cyklu Warsztaty Bałtyjskie. Najbliższe będzie pojutrze, w czwartek, 18 listopada, o godz. 18. Marek Mariusz Pacholec opowie o pruskich wróżbach wojennych.
       - W regionie elbląskim z Prusami możemy kojarzyć np. Truso i grodziska na terenie Wysoczyzny Elbląskiej, np. w Tolkmicku czy Bogdanach. "Temat pruski" nie jest jeszcze w pełni zbadany archeologicznie - mówi Mirosław Hoffmann, szef działu archeologii Muzeum Warmii i Mazur, adiunkt w Instytucie Historii i Stosunków Międzynarodowych Uniwersytetu Warmińsko-Mazurskiego.
       Posłuchaj materiału przygotowanego przez redakcję eswiatowid.pl.
      
Agnieszka Jarzębska, eswiatowid.pl
Polub ten artykuł
Polub portEl.pl
A moim zdaniem...

Przeczytaj też co działo się w Elblągu wcześniej

Zamieszczenie następnej opinii do tego artykułu wymaga zalogowania

W formularzu stwierdzono błędy!

Ok
Dodawanie opinii
Aby zamieścić swoje zdjęcie lub avatar przy opiniach proszę dokonać wpisu do galerii Czytelników.
NOWOŚĆ! Dział "A moim zdaniem" obsługuje hashtagi.
Dołącz zdjęcie:

Podpis:

Jeśli chcesz mieć unikalny i zastrzeżony podpis
zarejestruj się.
E-mail:(opcjonalnie)
Reklama