UWAGA!

„Bez słów" na festiwalu w Łodzi

Elbląg, „Bez słów" na festiwalu w Łodzi

„Bez słów. Audiowizualny projekt na terenie byłego niemieckiego obozu koncentracyjnego Stutthof” autorstwa duetu emiter_franczak (Marcin Dymiter, Ludomir Franczak) zakwalifikowany został do prezentacji podczas drugiej edycji Festiwalu SZTUKA I DOKUMENTACJA, który odbywa się w Łodzi.

Projekt „Bez słów", zrealizowany został w ubiegłym roku dzięki współpracy Galerii EL oraz Muzeum Stutthof oraz dzięki finansowemu wsparciu Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego.
       Współczesna sztuka to często działania efemeryczne, trwające w określonym czasie i przestrzeni. Jedynym sposobem na zachowanie pamięci i wiedzy o tych zdarzeniach w historii sztuki jest rzetelna dokumentacja. Historia sztuki współczesnej zna przypadki, kiedy brak dokumentacji utrudnia lub uniemożliwia badania nad wydarzeniami, które miały miejsce w zeszłych dekadach. Dokumentacja dziś zyskuje dużą autonomię. Nie tylko daje świadectwo, ale też stanowi kolejną warstwę dzieła sztuki. Zarazem ta właśnie sytuacja otwiera nowe perspektywy. Nie oznacza jedynie odtworzenia, a dokumentalista może dodać coś do sztuki.
      
       Festiwal Sztuka i Dokumentacja jest jedynym festiwalem w Polsce poświęconym zagadnieniom dokumentowania sztuki. Idea dokumentacji sztuki nabiera szczególnego znaczenia w dzisiejszych czasach, kiedy artyści coraz częściej tworzą dzieła efemeryczne, takie jak instalacja czy akcja artystyczna, czyli działają w określonym miejscu i czasie. W takiej sytuacji niezwykle istotną rolę zaczyna odgrywać rejestracja i archiwizacja materiałów z tych wydarzeń, która będzie stanowić jedyny ślad po działaniach artystów.
       Festiwal jest również okazją do przypomnienia sobie interesujących wydarzeń artystycznych z przeszłości oraz obejrzenia unikalnych materiałów archiwalnych.
       Na program festiwalu składa się wystawa główna oraz imprezy towarzyszące. Wystawa główna ma charakter otwarty dla wszystkich, którzy posiadają materiały archiwalne z ubiegłego roku. Jury festiwalowe dokonuje wyboru prac do prezentacji pod kątem ich jakości artystycznej.
       W tym roku wyboru prac dokonało jury w składzie: Aurelia Mandziuk - artystka, kuratorka, dyrektor Patio Centrum Sztuki, Łukasz Guzek -historyk sztuki, redaktor naczelny Spam.art.pl oraz pisma Sztuka i Dokumentacja, Adam Klimczak - dyrektor biura Fokus Łódź Biennale, kurator Galerii Wschodnia, Jerzy Grzegorski - artysta, kurator Galerii Wschodnia w Łodzi, wykładowca PWSFTViT, Tomasz Komorowski - artysta wykładowca PWSFTViT w Łodzi, kurator w Muzeum Kinematografii, Karolina Jabłońska - historyczka sztuki, kuratorka, redaktorka portalu Łódź-art., Norbert Trzeciak - artysta, dizajner.
       Uroczyste otwarcie festiwalu odbędzie się 8 kwietnia, o godzinie 17 w PATIO Centrum Sztuki. Wystawa główna będzie miała miejsce w Miejskiej Galerii Sztuki i w Galerii Wschodniej.
      
       Festiwal skierowany jest zarówno do krytyków, kuratorów i profesjonalistów ze świata sztuki, jak i do szerokiej publiczności, zwłaszcza ludzi młodych, którzy będą mogli dzięki festiwalowi zapoznać się z dokumentacją wydarzeń, w których nie mogli uczestniczyć. Festiwal pełni więc rolę edukacyjną i promocyjną w zakresie sztuki.
       Więcej na temat festiwalu na stronie: www.doc.art.pl
       Więcej informacji na temat projektu „Bez słów" znajdą Państwo na stronie Galerii EL
      
Joanna Mierzejewska, Galeria EL
Polub ten artykuł
Polub portEl.pl
A moim zdaniem...

Przeczytaj też co działo się w Elblągu wcześniej

Zamieszczenie następnej opinii do tego artykułu wymaga zalogowania

W formularzu stwierdzono błędy!

Ok
Dodawanie opinii
Aby zamieścić swoje zdjęcie lub avatar przy opiniach proszę dokonać wpisu do galerii Czytelników.
NOWOŚĆ! Dział "A moim zdaniem" obsługuje hashtagi.
Dołącz zdjęcie:

Podpis:

Jeśli chcesz mieć unikalny i zastrzeżony podpis
zarejestruj się.
E-mail:(opcjonalnie)
A moim zdaniem...
Reklama