UWAGA!

„Bez Słów” w Muzeum Stutthof

W piątek 31 lipca o godz. 22 Centrum Sztuki Galeria EL oraz Muzeum Stutthof zapraszają na otwarcie wystawy „Bez Słów” - audiowizualnego projektu autorstwa duetu Emiter_Franczak. Wystawa zostanie otwarta na terenie Obozu Stutthof w Sztutowie.

„Bez Słów” to przedsięwzięcie wystawiennicze z pogranicza nowych mediów - pokaz instalacji dźwiękowej i wideo. Jest to prezentacja materialnego dziedzictwa kulturowego zgromadzonego w Muzeum Stutthof. W przedsięwzięcie zaangażowani są artyści: Ludomir Franczak (video) i Marcin Dymiter (instalacja muzyczna). Będą oni się mierzyć z trudną, obozową przestrzenią, nasyconą kontekstem ludobójstwa. Przyjęli, że najbardziej wymownym będzie odtworzenie pewnych elementów życia obozowego. Twórcy wykorzystają autentyczne nagrania i relacje więźniów, co stanie się kanwą instalacji wizualnych i dźwiękowych. Artyści używać będą współczesnych metod twórczych - instalacji video oraz instalacji dźwiękowej. W pracach tych nie znajdziemy żadnego komentarza odautorskiego. Artyści pozwalają przemówić miejscu oraz tragedii więźniów obozu. Stąd tytuł projektu „Bez słów”.
      
       Ludomir Franczak (ur. 1974 w Słupsku). Z wykształcenia konserwator dzieł sztuki (studia na UMK w Toruniu), studiował również grafikę (pracownia sitodruku UMK). Działa na wielu polach: tworzy grafikę, malarstwo, instalacje przestrzenne, multimedia. Współtworzy szereg projektów interdyscyplinarnych, m.in. „Ostatni Człowiek na Ziemi” (z P. Jaworskim i M. Małecką), „teatr mody 3cm”, „Family Tv” (z żoną Magdaleną), projekt teatralny „Schron” (m.in. z Emiterem, D. Odiją, U. Sawicką), emiter_franczak (projekt łączący działania audio Emitera z video performancem na żywo). Twórca scenografii i kostiumów do spektakli teatralnych, projektant mody; performer.
      
       Marcin Dymiter aka Emiter
(ur. 1971 w Słupsku). Muzyk, improwizator. Absolwent filologii polskiej i edytorstwa na Uniwersytecie Gdańskim (1991-1996) oraz Studium Doktoranckiego Uniwersytetu Gdańskiego (1996-2002). Przygotowuje rozprawę doktorską na temat kiczu i współczesnej kultury popularnej. Od dzieciństwa grał muzykę. Uczęszczał do szkoły muzycznej, ale dosyć szybko ją porzucił. Związany z grupami Ewa Braun, Mordy, grał w formacjach gamadisco, Chlupot Mózgu, Ludzie. Emiter porusza się w obszarze elektroniki, muzyki improwizowanej. To solowy projekt oparty na elektroakustycznych/elektronicznych improwizacjach. Eksperymentuje z brzmieniem, przetwarzaniem dźwięków towarzyszących naszemu życiu, poszukuje nowego pola dźwiękowego dla gitary elektrycznej. Tworzy instalacje dźwiękowe, słuchowiska radiowe, muzykę do filmów, spektakli i przestrzeni publicznych. Prowadzi autorskie warsztaty dźwiękowe. Producent muzyczny.
      
      

 


       Wystawa potrwa do 4 września. Wstęp na nią jest bezpłatny. Wydarzeniu będzie towarzyszyć darmowy, trójjęzyczny katalog (polski, angielski, niemiecki) do dostania na terenie Muzeum Stutthof w czasie trwania wystawy, a także bezpłatny folder rozdawany na terenie Muzeum Stutthof.
      
       Zadanie realizowane w ramach projektu „Bez słów” dofinansowanego ze środków Ministerstwa Kultury i dziedzictwa Narodowego, Program Operacyjny Rozwój Instytucji Muzealnych.
      
      

oprac. PD
Polub ten artykuł
Polub portEl.pl
A moim zdaniem...

Przeczytaj też co działo się w Elblągu wcześniej

Zamieszczenie następnej opinii do tego artykułu wymaga zalogowania

W formularzu stwierdzono błędy!

Ok
Dodawanie opinii
Aby zamieścić swoje zdjęcie lub avatar przy opiniach proszę dokonać wpisu do galerii Czytelników.
Dołącz zdjęcie:

Podpis:

Jeśli chcesz mieć unikalny i zastrzeżony podpis
zarejestruj się.
E-mail:(opcjonalnie)
A moim zdaniem...
Reklama