UWAGA!

Biesiada „Specjala”

 Elbląg, Horpyna.
Horpyna.

1 września na placu przy Bulwarze Zygmunta Augusta odbędzie się Elbląska Biesiada Specjala. Zagrają m.in.: Formacja Nieżywych Schabuff, Horpyna, Psio Crew. W trakcie imprezy czynne będzie stoisko Papierni Artystycznej Biblioteki Elbląskiej, przy którym będzie można pisać gęsim piórem wiersze i dowcipy piwne, a także wykonać etykiety na butelkach z pieczęcią.

Biesiada rozpocznie się o godz. 16. Na dobry początek zagra elbląska Dolaroova, a następnie Marek Wiernik, znany dziennikarz muzyczny, będzie przedstawiał kolejne gwiazdy. Zagrają: Zdrowa Woda, Formacja Nieżywych Schabuff, Horpyna, Psio Crew. Podczas biesiady będzie czynne stoisko Papierni Artystycznej Biblioteki Elbląskiej, gdzie planowane jest czerpanie papieru ze znakiem wodnym Browaru, pisanie gęsim piórem na podkładkach od piwa (wiersze i dowcipy związane z piwem), wykonanie akcji Browaru Elbląskiego - wypisywanie gęsim piórem i przybicie pieczęci lakowej oraz wykonanie etykiet na butelkach z pieczęcią wypukłą.
     Będzie również giełda birofilistyki. Tu spotkają się zbieracze różnych akcesoriów związanych z piwem lub browarami, takich jak etykiety piwne, podstawki pod piwo, kapsle, butelki, szklanki, kufle piwne i inne akcesoria reklamowe (piny, długopisy, breloczki, ręczniki barmańskie, otwieracze, zapałki z logo browaru lub nazwą piwa).
     Na zakończenie imprezy odbędzie się pokaz sztucznych ogni.
     Sponsorem Elbląskiej Biesiady Specjala jest Grupa Żywiec Browar w Elblągu, partnerem organizacyjnym Biblioteka Elbląska im. C. Norwida, zaś partnerami medialnymi „Dziennik Elbląski”, Radio EL, Elbląska Gazeta Internetowa portEl.
     
     Program Elbląskiej Biesiady Specjala
     Sobota, 1 września 2007
     plac przy Bulwarze Zygmunta Augusta
     godz. 9-14 - Giełda birofilistyki
     godz. 16 - rozpoczęcie Biesiady, przywitanie gości i publiczności
     godz. 16.05-16.45 - koncert elbląskiego zespołu Dolaroova (support muzyczny)
     godz. 16.45-17 - Marek Wiernik i motywy muzyczne w wykonaniu zespołu Zdrowa Woda
     godz. 17-18.15 - koncert zespołu Zdrowa Woda
     godz. 18.15-18.30 - Marek Wiernik i motywy muzyczne w wykonaniu zespołu Zdrowa Woda
     godz. 18.30-19.45 - koncert zespołu Psio Crew
     godz. 19.45-20 - Marek Wiernik i motywy muzyczne w wykonaniu zespołu Zdrowa Woda
     godz. 20-20.50 - koncert zespołu Horpyna
     godz. 20.50-21 - Marek Wiernik i motywy muzyczne w wykonaniu zespołu Zdrowa Woda
     godz. 21-22.15 - koncert zespołu Formacja Nieżywych Schabuff
     ok. godz. 22.30 - zakończenie Biesiady - Marek Wiernik i motywy muzyczne w wykonaniu zespołu Zdrowa Woda oraz pokaz sztucznych ogni.
     
     Zdrowa Woda - Zespół powstał w 1988 r. i już w tym samym roku wystąpił w katowickim Spodku jako laureat festiwalu „Rawa Blues”. Po przeszło ośmiu latach aktywnej działalności koncertowej zespół doczekał się pierwszego wydania albumu na krążku CD „Zdrowa Woda”, którego premiera miała miejsce 2 września 1996 r. Na płycie znalazły się największe przeboje grupy, takie jak: „Piwo”, „Częstochowa '77” czy ballady: „Kochaj mnie, kochaj” i „Tyle chciałbym ci powiedzieć”. W styczniu 1997 r. do zespołu dołączył trzeci gitarzysta, Partyzant, który jeszcze do niedawna grał w zespole Dżem. To wydarzenie wpłynęło znacząco na oblicze zespołu. Od tego czasu mamy do czynienia z dużo potężniejszym, pełniejszym brzmieniem, a znakomita współpraca Partyzanta z duetem Małecki - Modrzejewski pozwala na zachowanie harmonii i stylistyki Zdrowej Wody.
     W grudniu 1997 r. zespół nagrał swoją drugą płytę - „Nie bój się miłości”, a premiera tego albumu odbyła się 14 lutego 1998 r. Materiał w pewnym sensie nawiązuje do poprzedniej stylistyki zespołu. Mimo że często pobrzmiewa tu nuta bluesa czy boogie, to sprawia wrażenie bardziej rockowego. Muzyka Zdrowej Wody nawiązuje w pewien sposób do wykonawców i brzmień lat 70. Jest jednak bardziej oddaniem hołdu tamtym czasom niż czerpaniem z ich tradycji muzycznych. W 2000 r. zespół wydał trzecią płytę „Dziwne myśli”, a pięć lat później, 17 października 2005 r. ukazała się kolejna płyta zespołu „Między mężczyzną a kobietą”. W lutym 1997 r., jako jedyny zespół bluesowy w Polsce, grupa otrzymała nominację do Fryderyka '96 w kategorii Muzyka Tradycji i Źródeł.
     
     Marek Wiernik jest dziennikarzem muzycznym, prezenterem radiowym i telewizyjnym oraz autorem wielu opracowań i książek o tematyce rock and rollowej. Swojąprzygodę z mediami rozpoczął w latach 60-tych,pisując do legendarnego „Jazzu” i współpracując z Rozgłośnią Harcerską. Prowadził rubryki muzyczne w różnych gazetach codziennych, ale także m.in. w „Razem”, „Playboyu”, „Voyage”. W 1979 r. zadebiutował na antenie radiowej Trójki audycją „Wokół nowej fali”, którą prowadził z Maćkiem Góralskim z grupy Kryzys. Do końca lat 90-tych grał muzykę punkową i nowofalową w programach „Cały ten rock” oraz „W tonacji trójki”. Muzykę rockową promował w licznych autorskich programach telewizyjnych - „Rock Express”, „Rocka Klasyka Według Wiernika”, „Magazyn 102”, „Liga Przebojów”, „Muzyczny Powiernik” czy „Rock Wiernik”. Organizował i prowadził festiwale oraz przeglądy muzyki rockowej, m.in. poznańską Rock Arenę. Od kilku lat związany jest etatowo z Radiem Dla Ciebie.
     
     Psio Crew - To projekt przede wszystkim muzyczny, który realizuje swoje eksperymentalne koncepcje od 2004 r. Tworzą go w większości bielscy górale i góralki, muzykanci, miłośnicy i fascynaci rodzimego folkloru beskidzkiego - Kapela Śtyry. Ich tradycyjne góralskie melodie i śpiewy w połączeniu z przestrzenną elektroniką, za której sterami, gałkami, potencjometrami czuwa Dobry Goral, dały początek nowemu, oryginalnemu brzmieniu, niespotykanemu dotychczas na scenach klubowych.
     Przełamująca stereotyp fuzja tych stylistycznie odległych od siebie światów muzycznych jest propozycją dla wszystkich, którzy są otwarci na specyficzną, pozytywną, niejednokrotnie dziką, beskidzką interpretację takich gatunków muzycznych jak: d'n'b, electro, hip-hop czy raggamuffuin. Całość muzycznego repertuaru Elektro Ziomalskiej Kapeli Góralskiej Psio Crew wypełniają klimatyczne około jazzowe tematy okraszane magicznym wokalem płci pięknej. Kapela zdobyła pierwsze miejsce podczas Ogólnopolskiego Festiwalu Piosenki Górskiej i Folkowej Majówka Tatrzańska 2006 w Zakopanem. Podczas 15. edycji Międzynarodowego Festiwalu Muzyki Ludowej Folkowe Mikołajki w Lublinie, Psio Crew zostało wyróżnione za łączenie muzyki góralskiej z klubową.
     
     Horpyna - Zespół pochodzi z Olsztyna i swoją nazwę zawdzięcza sienkiewiczowskiej wiedźmie z Czarciego Jaru. Grupa powstała w 1999 r. Muzyka, którą wykonują, to ukraiński folk-rock okraszony własnymi kompozycjami. Utwory wykonywane przez zespół znalazły się na płytach - wydanej w 2000 r. „Tecze woda”, oraz „Hoca-drała” z 2002 r. Dyskografię uzupełnia wydana pod koniec 2002 r. płyta z kolędami i pastorałkami. W listopadzie 2006 r. ujrzał światło dzienne kolejny krążek „Horpyna folk&roll”. Zespół zagrał m.in. na Festiwalu Piosenki Kresowej w Mrągowie, Piosenki Polskiej w Opolu, Benefisie Bogusława Kaczyńskiego, Festiwalu im. Jana Kiepury w Krynicy Górskiej, brał także udział w wielu koncertach dla TVP. Na początku roku 2003 zagrali w studiu TVP 2 podczas finału Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy. W tym samym roku dali również koncert na Przystanku Woodstock w Żarach. W latach 2003-2006 występowali w Czechach, Niemczech, Rosji, na Ukrainie, we Francji.
     
     Formacja Nieżywych Schabuff - Grupa początkowo działała pod nazwą Formacja Nieżywych Schabuf (przez jedno f) z Jackiem Pałuchą jako liderem, wokalistą i autorem tekstów. Zespół wykonywał ciężką do zaszufladkowania awangardową muzykę kabaretowo-popową. Największy rozgłos zespół zdobył w 1988 r., gdy występował w składzie Jacek Pałucha (śpiew), Rafał Luszczyk (bas), Wojtek Wierus (gitara), Olek Klepacz i Jacek Otręba (klawisze) oraz Robert Bielecki (perkusja). Wtedy w Studiu Programu Trzeciego zostaje nagrany ich pierwszy album „Wiązanka melodii młodzieżowych”. Od momentu wydania płyty grupa zaczyna ogólnopolską karierę. Pochodzący z niej przebój „Klub wesołego szampana” do słów Wojciecha Płocharskiego, wykonany razem z aktorką Małgorzatą Pieńkowską, przez 9 tygodni znajduje się na pierwszym miejscu Listy Przebojów Programu III. W 1989 r., na skutek odmiennej wizji dalszej drogi artystycznej zespołu, Formację opuszcza Jacek Pałucha. Rola wokalisty od tej pory przypada Olkowi Klepaczowi. Zmiany personalne oznaczają także modyfikację stylu i zdecydowane skierowanie grupy w kierunku muzyki pop. Zespół nagrywa drugą płytę „Schaby” z największym przebojem „Baboki”. W 1994 r. pojawia się album, w którym w wersjach akustycznych zespół umieścił swoje największe przeboje. Album nosi tytuł „Nasze piosenki najlepsze”. 1995 rok to kolejna płyta „Fantomas” z przebojem „Lato”. 20 września 1996 r. występują na warszawskim koncercie Michaela Jacksona. W roku 1997 do zespołu dołącza Kasia Lach i razem z nią rok później ukazuje się singiel „Da da da”, który zyskuje ogromną popularność.
     Rok 1999 jest jubileuszem 10-lecia zespołu. 21 czerwca na rynku pojawia się płyta „Z archiwum X-lecia”, na której znajdują się największe przeboje zespołu. Pod koniec stycznia 2003 r. ukazuje się nowy singiel grupy, zatytułowany „Supermarket”, a 17 marca 2003 r. ma miejsce premiera płyty „Supermarket”.
oprac. A
Polub ten artykuł
Polub portEl.pl
A moim zdaniem...

Najnowsze artykuły w dziale Kultura

Artykuły powiązane tematycznie

Zamieszczenie następnej opinii do tego artykułu wymaga zalogowania

W formularzu stwierdzono błędy!

Ok
Dodawanie opinii
Aby zamieścić swoje zdjęcie lub avatar przy opiniach proszę dokonać wpisu do galerii Czytelników.
Uwaga! Opinia zostanie zamieszczona na stronie po zatwierdzeniu przez redakcję.
Dołącz zdjęcie:

Podpis:

Jeśli chcesz mieć unikalny i zastrzeżony podpis
zarejestruj się.
E-mail:(opcjonalnie)
A moim zdaniem... (od najstarszych opinii)
Reklama