UWAGA!

Blaski i cienie Biblioteki Elbląskiej

 Elbląg, Posiedzenie komisji odbyło się w wyremontowanej bibliotece przy ul. Zamkowej
Posiedzenie komisji odbyło się w wyremontowanej bibliotece przy ul. Zamkowej (fot. Anna Dembińska)

Biblioteka Elbląska chciałaby się stać „trzecim miejscem”, po szkole i domu, gdzie mieszkańcy aktywnie spędzaliby czas, nie tylko wypożyczając książki. Mają temu służyć kolejne inwestycje, brakuje jednak pieniędzy na bieżącą działalność. Między innymi o tym dyskutowali radni podczas posiedzenia komisji oświaty, kultury i sportu w świeżo oddanej do użytku po remoncie bibliotece przy ul. Zamkowej.

- Jeżeli nie zaczniemy odtwarzać bardzo szybko takich, niejednokrotnie obśmianych rzeczy, jak świetlice, domy osiedlowe. Jeżeli nie zaczniemy robić takich miejsc, gdzie ludzie mogą się spotkać poza pracą i domem, to umrzemy jako społeczeństwo – alarmował Jacek Nowiński, dyrektor Biblioteki Elbląskiej na dzisiejszym (21 grudnia) posiedzeniu Komisji Oświaty, Kultury, Sportu i Turystyki elbląskiej Rady Miejskiej.
       Takim miejscem chce być Biblioteka Elbląska – gdzie nie tylko będzie można wypożyczyć książki, ale także aktywnie spędzić czas. W projekcie budżetu Elbląga na 2018 r. na działalność Biblioteki Elbląskiej przeznaczono kwotę 4,3 mln zł. To, zdaniem dyrektora placówki Jacka Nowińskiego, za mało jak na potrzeby i aspiracje biblioteki.
       - Z budżetu jestem zadowolony średnio. Nie mamy pieniędzy na działalność. Jeżeli budżet biblioteki w porównaniu z 2017 r. jest taki sam, a nawet odrobinę zmniejszony, to w poszczególnych pozycjach wykazujemy zero po stronie imprez. Brakuje nam na takie imprezy jak biblioteczne podwórka, ferie, wakacje – mówił Jacek Nowiński.
       Śpieszymy uspokoić czytelników – książki nadal będzie można wypożyczać bez większych przeszkód. Ale Biblioteka Elbląska to także Lato pełne smaków, zajęcia organizowane w trakcie wakacji dla najmłodszych elblążan, Ogrody Polityki. Imprezy, bez których Elbląg jest kulturalnie uboższy. O ferie możemy być spokojni.
       - Oferta jest przygotowana. Na pewno ferie w bibliotece będą trwać całe 14 dni, łącznie z sobotami, a nie wykluczam też że i z niedzielami – zapowiedział dyrektor Biblioteki Elbląskiej. - Na to potrzeba 3-4 tysiące złotych na materiały zużywalne. Tak naprawdę wszystko robimy swoimi siłami.
       W tym przypadku komisja wystosowała wniosek do prezydenta Elbląga, aby dodatkowe pieniądze na ferie w bibliotece się znalazły. Na co jeszcze brakuje środków? - Na zabezpieczenie, ochronę i ubezpieczenie zbiorów, bo tego nie mamy w budżecie. Na pewno całą politykę zabezpieczeń trzeba będzie wprowadzić w budynku przy ul. św. Ducha 25 – Jacek Nowiński informował radnych. – Będzie potrzebny też wkład własny ok. 30 tys. zł dla projektu ochrony zbiorów zabytkowych. Na to będziemy aplikować do ministerstwa o ok. 200 tys. zł. Kolejna rzecz to jest inwestycja w skaner i bibliotekę taśmową, to jest kolejne 30 tys. zł. Chcielibyśmy także robić modernizację kolejnych filii.
       - Czy to miejsce jest przyjazne osobom niepełnosprawnym? - chciała wiedzieć Jolanta Janowska, przewodnicząca komisji oświaty, kultury, sportu i turystyki, pytając o standard świeżo wyremontowanej biblioteki przy ul. Zamkowej, w której odbywało się posiedzenie komisji. - Mentalnie tak, infrastrukturalnie jesteśmy okaleczeni. Niestety, nie mamy toalety dla osób niepełnosprawnych. Trzeba będzie ją zrobić – poinformował dyrektor.
       Co też nie będzie takie proste, jakby się na pierwszy rzut oka wydawało. Budynek biblioteki jest zabytkiem i jedynym sposobem na bezproblemowo poruszanie się osób niepełnosprawnych po wnętrzu biblioteki jest schodołaz. Urządzenie jest, ale... trzeba w nim wymienić akumulator (1,5 tys. zł). Samo wykonanie toalety (wraz z projektem) to koszt 20-25 tys. zł.
       Problemy są też z pozyskaniem finansowania z zewnątrz. Coraz trudniej – jak przyznaje dyrektor Nowiński – pozyskać sponsorów.
       - W tym roku z tytułu wpłat sponsorskich straciłem 100 tys. zł. Nie ma sponsorów. General Electric nie sponsoruje instytucji, browar nie sponsoruje, Lotos po zmianie prezesa nie jest zainteresowany Elblągiem – mówił Jacek Nowiński.
       Ale mamy i dobrą informację: w przyszłym roku ruszy kompleksowa modernizacja Biblioteki Elbląskiej za 10 mln zł.
Sebastian Malicki

Najnowsze artykuły w dziale Kultura

Artykuły powiązane tematycznie

Zamieszczenie następnej opinii do tego artykułu wymaga zalogowania

W formularzu stwierdzono błędy!

Ok
Dodawanie opinii
Aby zamieścić swoje zdjęcie lub avatar przy opiniach proszę dokonać wpisu do galerii Czytelników.
Dołącz zdjęcie:

Podpis:

Jeśli chcesz mieć unikalny i zastrzeżony podpis
zarejestruj się.
E-mail:(opcjonalnie)
 • "gdzie ludzie mogą się spotkać poza pracą i domem, to umrzemy jako społeczeństwo – alarmował Jacek Nowiński" panie nowiński - pan sam nigdzie prawie nie chodzi oprócz swoich imprez bibliotecznych i po odbiór nagród do ratusza więc co to za POPULIZM? Pan dawno chyba już "umarł" towarzysko. Oczywiście nie licząc swoich gości w bibliotece, tutaj zawsze jest czas;-D KASA!;-D To kazdy wie, że pan tylko "swoje" pomysły pieści, a inne to po macoszemu albo pozory. .. p. s. najciemniej to pod latarnią :-D
 • Hahahaha Bugajny jaki zamyślony hahahahahahhaha
 • ani jednej imprezy hirlstorycznej, ciągle tylko lewackie cudaki, Żakowski i reszta pokrętów, czas na zmiany,pan dyrektor jest absolutnie jednostronny intelektualnie,nie szanuje ludzi o odmiennych poglądach, tak nie powinno być,
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz Pokaż ten wątek
  12
  4
  imię róży PZPR (2017-12-21)
 • @imię róży PZPR - dlatego ma puchy na imprezach to widać po zdjęciach haha na niektórych imprezach na których rzekomo są jakies inteligenty z wawki - zero ludzików a tłumy robią pracownic biblioteki haha niektórzy sami się z tego śmieją haha niech dyro wie, że to co robi nie kręci ludzi bo jest jednostronne, wlasnie jak ktoś napisał tylko wg jego widzimisię ale elblązanie nie są tępi i nie chodzą a on potem i jego paneliści haha wygłaszają mowy jakoby w elblagu nie było odbiorców ich "wysokiej kultury" ha!
 • Napisz gościu gdzie chodzisz i kogo byś zaprosił. Intuicja podpowiada mi, że Grzegorza Brauna i Mariana Kowalskiego.
 • Nie znam. Kto to? Grzegorz Braun i Marian Kowalski? Z której biblioteki?
 • już dawno mamy XXI wiek i cyfryzację i ludzie na pewno jako społeczeństwo nie umrą bez obaw panie z biblioteki.
 • A nie uważa pan dyrektor, że ma pan za dużo pracowników generujących koszty. W filiach to może nie, jest po 1 pani, ale w siedzibie głównej to już nadmiar rzucający się w oczy. Trzeba myśleć nie tylko o sponsorach ale i o oszczędnościach własnych
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  13
  4
  allla(2017-12-21)
 • Może finanse by sie znalazły, gdyby były organizowane rzeczy dla osób w przedziale wiekowym 20 - 60.Bo tak to tylko uczniowie i seniorzy. No spoko, ale co? Kolejny rok z "ziołami" ? A może by tak popularnych, poczytnych współczesnych pisarzy zaprosić? Nowiński mentalnie utknął gdzieś 30 lat temu, i to zarówno jeśli chodzi o pogląd na rolę biblioteki w społeczeństwie, jak i podejście do pracowników i kobiet. Sama biblioteka również średnio zachęca. W Cyberiadzie natrzaskane komputerów i tabletów - stoją nieużywane. Bulaj piękny ale zimny i odstraszający. Bibliotekarki - starszawe, zmęczone życiem i pracą, bez innowacyjnych pomysłów i energii. To są główne problemy Biblioteki - a nie brak kasy.
 • Śledzisz go?
 • Z tamtej.
 • Żaden problem niech pieniądze da marszałek i wojewoda. Dają naolsztyn i mazury to muszą dać dla Elbląga.
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  4
  2
  Pamiętajcie (2017-12-21)
Reklama