UWAGA!

Błysk współczesności, blask historii

Elbląg, Dr Marek F. Jagodziński.
Dr Marek F. Jagodziński.

Piknik Naukowy Radia BIS zatytułowany „Świat za 10 lat” to już dziesiąta edycja niezwykle interesującego i, dodajmy, największego w Europie happeningu naukowego, który odbył się w Warszawie 3 czerwca. W tym roku miałem okazję zobaczyć go „od środka”.

Jako przedstawiciel Stowarzyszenia Miłośników Truso i Muzeum Archeologiczno-Historycznego w Elblągu prezentowałem najciekawsze odkrycia archeologiczne dokonane w trakcie badań wykopaliskowych Truso oraz projekt budowy repliki tego wikińskiego emporium. Pomysł pokazania Truso jako miejsca interdyscyplinarnych badań archeologicznych a także przyszłej atrakcji turystycznej w formie odbudowanego portu, wyszedł od Stowarzyszenia Łączy Nas Kanał Elbląski. Lokalna Grupa Działania w Elblągu, a Truso było jednym z elementów bogatego pokazu zatytułowanego „Statkiem po trawie”.
     Stoisko przyciągało zwiedzających zagadkowym i intrygującym tytułem. Po wejściu do namiotu można było gruntownie zapoznać się z obecnymi i potencjalnymi atrakcjami turystycznymi terenów położonych wzdłuż Kanału, korzystając z bardzo pomysłowo i dynamicznie przygotowanych ekspozycji. Prezentowane modele i makiety poszczególnych obiektów oraz całych aglomeracji staromiejskich, filmy, postery, mapy, foldery i inne materiały promocyjne, pozwalały zainteresowanym uzyskać pełny i, co najważniejsze, uwzględniający bogactwo dziedzictwa kulturowego obraz regionu.
     Fakt, że w tegorocznym Pikniku wzięły udział placówki muzealne, prezentując swój dorobek zwłaszcza w zakresie archeologii doświadczalnej, jakże atrakcyjnej turystycznie, pozwolił na niezwykłą konfrontację dawnych technik rzemieślniczych i, ogólnie mówiąc, warunków życia naszych przodków, z najnowocześniejszymi technologiami stosowanymi w przemyśle, medycynie i innych obszarach współczesnego życia. Zestawienie dawnego z najnowszym umożliwiło niebywałą podróż w czasie, którą można podsumować spostrzeżeniem o istnieniu pewnej ciągłości w dążeniach dawnych i współczesnych ludzi. Świat się zmienia, a potrzeby człowieka są wciąż takie same - potrzeba piękna, pragnienie poznania otaczającej rzeczywistości, dążność do zmieniania życia na lepsze, zdrowsze, bezpieczniejsze i bardziej godne.
     Moim zdaniem, potrzeby te, a raczej wyraźne tendencje, widać zwłaszcza w małych społecznościach lokalnych, gdzie kultywuje się tradycję przodków, gdzie z respektem i należnym pietyzmem podchodzi się do środowiska przyrodniczego, w którym wykreowany został ich kulturowy dorobek. Dlatego też z dużym uznaniem przypatrywałem się poszczególnym prezentacjom naszego stoiska, które wielu zwiedzającym umożliwiło sentymentalne spojrzenie w przeszłoś (m.in. poprzez przypomnienie smaku wiejskich potraw), wskazując jednocześnie, jak dorobek historii można wykorzystać dla przyszłości.
     W pokazie, oprócz wymienionych wyżej stowarzyszeń i instytucji, uczestniczyli: przedstawiciele Szkoły Podstawowej nr 2 w Pasłęku, Szkoły Podstawowej w Dobrzykach, Gimnazjum Publicznego w Miłomłynie i Gimnazjum w Kisielicach, Stowarzyszenia Elbląg - Europa, Muzeum w Ostródzie, Starostwa Powiatowego w Elblągu, Stowarzyszenia na Rzecz Rozwoju Wsi Aniołowo, Regionalnego Zarządu Gospodarki Wodnej w Gdańsku Nadzór Wodny w Buczyńcu, Gminy Zalewo, Dyrekcji Parku Krajobrazowego Pojezierza Iławskiego i Wzgórz Dylewskich.
     
Dr Marek F. Jagodziński
Polub ten artykuł
Polub portEl.pl
A moim zdaniem...

Przeczytaj też co działo się w Elblągu wcześniej

Zamieszczenie następnej opinii do tego artykułu wymaga zalogowania

W formularzu stwierdzono błędy!

Ok
Dodawanie opinii
Aby zamieścić swoje zdjęcie lub avatar przy opiniach proszę dokonać wpisu do galerii Czytelników.
NOWOŚĆ! Dział "A moim zdaniem" obsługuje hashtagi.
Dołącz zdjęcie:

Podpis:

Jeśli chcesz mieć unikalny i zastrzeżony podpis
zarejestruj się.
E-mail:(opcjonalnie)
Reklama