UWAGA!

Brat - malarz

 
Elbląg, Brat - malarz
fot. nadesłana

Będzie trwała jeden dzień i towarzyszyła przedpremierowemu pokazowi filmu „Bracia”. Wystawa prac Alfonsa Kułakowskiego odbędzie się w kinie Światowid w piątek, 29 stycznia.

Przestrzeń holu przy Sali Kameralnej kina Światowid na parę chwil zmieni się w galerię sztuki. W piątek, 29 stycznia o godz. 17.30 odbędzie się otwarcie wystawy, na której pokazane zostaną obrazy Alfonsa Kułakowskiego, jednego z tytułowych braci, z filmu dokumentalnego Wojciecha Staronia.
       Prace, które będzie można oglądać w „Światowidzie” pochodzą ze zbiorów prywatnych, a kuratorem wystawy jest Krystyna Olechnowicz. Pojawią się na niej także dwa obrazy przywiezione przez Alfonsa Kułakowskiego.
       - Wystawa będzie towarzyszyć przedpremierowemu pokazowi filmu, będzie na niej obecny autor obrazów Alfons Kułakowski, po wystawie i projekcji „Braci” będzie czas na dyskusję z bohaterem oraz z kierownikiem produkcji - Anną Waradzyn i montażystą filmu Zbigniewem Osińskim – mówią organizatorzy.
       Alfons Kułakowski urodził się 9 maja 1927 r. w Osiczynie koło Berdyczowa. Dwa lata później z całą rodziną został wywieziony na Syberię. W roku 1944 po tragicznych przeżyciach uciekł i dotarł do Ałma–Aty, gdzie zamieszkał razem ze swoim bratem. W latach 1945–1952 studiował malarstwo u Abrama Czerkaskiego i Leonida Leontiewa – profesorów-zesłańców. W 1952 r. odbyła się w Ałma–Acie pierwsza wystawa obrazów artysty i w tym samym roku został przyjęty do związku plastyków. Przez wiele lat malował i wystawiał swoje prace w Moskwie, Samarze i Ałma–Acie. Był również głównym malarzem Fundacji Sztuki i rektorem Szkoły Reklamy w Samarze.
       Pod koniec lat 90. ubiegłego wieku spełniły się marzenia Alfonsa Kułakowskiego: zamieszkał w Polsce i otrzymał polskie obywatelstwo. Maluje dużo i z wielką radością, bierze udział w plenerach i wernisażach swoich wystaw. W Polsce wystawiał swoje prace w Warszawie, Gdańsku, Olsztynie, Nidzicy. W lutym 2009 prezentował swoje prace w Brukseli, w tym czasie spłonął jego dom i około 6 tysięcy obrazów. Niezłomna natura malarza nie tylko pozwoliła mu wrócić do twórczej pracy, ale odzyskać radość życia i malowania.
      
       Ograniczona ilość miejsc (pokaz filmu „Bracia” jest biletowany). Osoby chętne do wzięcia udziału w wydarzeniu, prosimy o skontaktowanie się z biurem kina Światowid. Telefon: 55 620 11 56 / 697 636 008.
      
Edyta Bugowska, rzecznik CSE Światowid
Polub ten artykuł
Polub portEl.pl
A moim zdaniem...

Przeczytaj też co działo się w Elblągu wcześniej

Zamieszczenie następnej opinii do tego artykułu wymaga zalogowania

W formularzu stwierdzono błędy!

Ok
Dodawanie opinii
Aby zamieścić swoje zdjęcie lub avatar przy opiniach proszę dokonać wpisu do galerii Czytelników.
NOWOŚĆ! Dział "A moim zdaniem" obsługuje hashtagi.
Dołącz zdjęcie:

Podpis:

Jeśli chcesz mieć unikalny i zastrzeżony podpis
zarejestruj się.
E-mail:(opcjonalnie)
Reklama