UWAGA!

Brawo Agnieszka!

2016-10-28
Aktualizowany 2016-10-28 14:58
 
Elbląg, Agnieszka Jarzębska na planie jednego z filmów
Agnieszka Jarzębska na planie jednego z filmów (fot. Tomasz Misiuk)

Wczoraj (27 października) w Teatrze im. Stefana Jaracza w Olsztynie samorząd województwa warmińsko-mazurskiego zainaugurował rok kulturalny 2016/2017 w regionie. Spotkanie było okazją wręczenia szeregu wyróżnień ludziom kultury z naszego regionu. Wśród nagrodzonych znalazła się Agnieszka Jarzębska CSE „Światowid” w Elblągu.

Inauguracja roku była okazją do podziękowania za aktywność jednostek kultury, samorządów i osób zaangażowanych w rozwój kultury w regionie. Wśród osób, które otrzymały nagrodę indywidualną marszałka województwa, w dziedzinie kultury znalazła się Agnieszka Jarzębska z CSE „Światowid” w Elblągu.
       - Wnioskowaliśmy o tę nagrodę za osiągnięcia w dziedzinie upowszechniania i ochrony kultury oraz szczególne zaangażowanie w pracę na rzecz kultury – mówi dyrektor CSE „Światowid” Antoni Czyżyk. – Jej wieloletnia praca na rzecz promocji i ochrony dziedzictwa kulturalnego Warmii i Mazur zasługuje na podkreślenie i wyróżnienie.
       Przypomnijmy w ubiegłym roku Agnieszka Jarzębska otrzymała srebrną odznakę „Za opiekę nad zabytkami” przyznawaną przez MKiDN.
       - Wydaje mi się, że w szeroko rozumianych działaniach kulturalnych chodzi, powinno chodzić nie tylko o zapewnienie miłego spędzenia wolnego czasu, o rozrywkę, czy zabawę, ale o coś więcej – mówi nagrodzona. - Spotkania z ciekawymi, twórczymi, mądrymi ludźmi, wystawy, spektakle, czy koncerty, mogą naprawdę odmienić czyjeś życie i zmienić sposób myślenia. Mogą sprawić, że człowiek czegoś nowego się dowie, rozszerzy horyzonty, inaczej spojrzy na to, co spotyka jego samego i innych, będzie bardziej otwarty, życzliwszy, a może nawet pomyśli, że warto samemu coś zrobić, aby np. komuś pomóc. Kultura pozwala tworzyć nowe, wartościowe więzi między ludźmi, i uruchamiać dobrą energię. I to jest naprawdę fascynujące.
       Agnieszka Jarzębska zawodowo jest związana z CSE „Światowid” w Elblągu od 2007 roku. Jest dziennikarką, autorką i producentką filmów dokumentalnych oraz reportaży. Specjalizuje się̨ w publicystyce kulturalnej (w szczególności dotyczącej historii oraz dziedzictwa kulturowego Warmii i Mazur) i społecznej. Ukończyła polonistykę na Uniwersytecie Mikołaja Kopernika w Toruniu (specjalności: teatrologiczna i pedagogiczna) oraz studia podyplomowe w Akademii Koźmińskiego w Warszawie (kierunek: zarzadzanie w mediach). Jest realizatorką działań edukacyjno- medialnych w ramach wielu projektów kulturalnych prowadzonych przez CSE „Światowid”. Napisała i zrealizowała roczny projekt pn. "Ostatni mistrzowie kultury ludowej" - we współpracy ze specjalistami z muzeów i lokalnych ośrodków kultury, zaprezentowani zostali najciekawsi, najważniejsi twórcy, kultywujący tradycje sztuki ludowej z Warmii, Mazur, Żuław i Powiśla. W latach 2013­2014 napisała i zrealizowała roczny projekt pn. "S.O.S. dla żuławskich domów podcieniowych", który otrzymał wsparcie Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego oraz Samorządu Województwa Warmińsko ­ Mazurskiego. Pozwolił on udokumentować i zaprezentować́ stan zachowania architektury wiejskiej Żuław (pogranicze województw: warmińsko ­ mazurskiego i pomorskiego), w tym 11 najciekawszych zabytkowych domów podcieniowych, charakterystycznych dla tego regionu. Aktualnie realizowany jest kolejny, dwuletni projekt autorstwa Agnieszki Jarzębskiej dofinansowany ze środków Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego oraz Samorządu Województwa Warmińsko ­-Mazurskiego pt.: „Warmio, quo vadis”. Celem projektu jest zwrócenie uwagi na kulturowe dziedzictwo Warmii poprzez m.in. przeprowadzenie etnologicznych badań terenowych na temat aktualnego stanu zachowania wybranych elementów niematerialnego dziedzictwa kulturowego.
      
Edyta Bugowska, Centrum Spotkań Europejskich "Światowid"
Polub ten artykuł
Polub portEl.pl
A moim zdaniem...

Przeczytaj też co działo się w Elblągu wcześniej

Zamieszczenie następnej opinii do tego artykułu wymaga zalogowania

W formularzu stwierdzono błędy!

Ok
Dodawanie opinii
Aby zamieścić swoje zdjęcie lub avatar przy opiniach proszę dokonać wpisu do galerii Czytelników.
Dołącz zdjęcie:

Podpis:

Jeśli chcesz mieć unikalny i zastrzeżony podpis
zarejestruj się.
E-mail:(opcjonalnie)
A moim zdaniem...
Reklama