UWAGA!

Cały ten jazz

 
Elbląg, Od lewej: Beata Branicka, Jarosław Denisiuk, Jerzy Małek, Teresa Wojcinowicz
Od lewej: Beata Branicka, Jarosław Denisiuk, Jerzy Małek, Teresa Wojcinowicz (fot. WS)

Połączenie wysublimowanych form ekspresji muzycznej w sposób maksymalnie komunikatywny dla współczesnego odbiorcy – to pomysł Jerzego Małka na Jazzbląg. Pochodzący z Elbląga muzyk, który współpracował m.in. z Wojciechem Karolakiem, Januszem Muniakiem, Markiem Dyjakiem dba o program artystyczny trzeciej edycji festiwalu.

- Zastanawiałem się, jaki festiwal chcę stworzyć. Jaką nadać mu formułę, by odróżnić od innych, tak licznie organizowanych festiwali jazzowych na całym świecie – mówił podczas dzisiejszego spotkania z dziennikarzami Jerzy Małek, dyrektor festiwalu Jazzbląg 2014. - Postawiłem na wokale, stąd Urszula Dudziak – legenda i ikona międzynarodowego formatu, ale i Beata Przybytek i Ida Zalewska. Wspaniałe kobiece głosy swym stylem nawiązujące do korzeni jazzu, bluesa i soulu. Nie zabraknie też głosu męskiego w postaci Marka Dyjaka [z nim Małek również współpracuje – red.]. Postawiłem więc na wokalistyczne osobowości i taki przekaz sztuki, by była ona zrozumiała nawet dla tych, którzy nie wiedzą, co to jazz.
       W repertuarze Jazzbląga nie mogło zabraknąć takich legend, jak Wojciech Karolak i Janusz Muniak. Będzie też ciekawy projekt Piotra Wyleżoła oraz zespół nominowany do nagrody Fryderyka elblążanina Marcina Gawdzisa.

  Elbląg, Cały ten jazz
(fot. WS)

Festiwal rozpocznie wystawa "Jazz on the cover" – okładek Jazz Forum autorstwa Rafała Olbińskiego (15 lipca). Pierwszy dzień koncertowy będzie należał do Marka Dyjaka i Wojciecha Karolaka (17 lipca). Dalej: Piotr Wyleżoł Trio feat. Stephen Riley, Urszula Dudziak (18 lipca), Marcin Gawdzis Quintet, Beata Przybytek, Janusz Muniak i przyjaciele (19 lipca).
       Jazz to muzyka nie tylko dla dorosłych słuchaczy. Elbląskie Towarzystwo Kulturalne zaprasza 20 lipca na Małą Akademię Jazzu. - Bo dzieci lubią jazz – przekonuje Teresa Wojcinowicz. - Mogą przynieść małe instrumenty, by współgrać z poznańską formacją Dixie Company.
       Po koncertach zaleca się pozostanie w Galerii EL, bo muzycy będą brali udział w jam session w klubie Krypta.
       Organizacja elbląskiego festiwalu Jazzbląg to koszt ok. 200 tys. zł, część tych pieniędzy wyłożyło Miasto, które jest współorganizatorem przedsięwzięcia. Przedsięwzięcia, które pretenduje do wydarzenia w skali kraju.
       - W tym celu postawiliśmy na promocję – dodaje Beata Branicka z Galerii EL. - Nagraliśmy siedem materiałów wideo, a z reklamą Jazzbląga wyszliśmy poza miasto.
       - To będzie dawka potężnych emocji – zachwala festiwal dyrektor Galerii EL Jarosław Denisiuk.
       Sprzedaż biletów na Jazzbląg właśnie rusza.
      

Patronat medialny nad festiwalem Jazzbląg objęła Elbląska Gazeta Internetowa portEl.pl

      
A
Polub ten artykuł
Polub portEl.pl
A moim zdaniem...

Przeczytaj też co działo się w Elblągu wcześniej

Zamieszczenie następnej opinii do tego artykułu wymaga zalogowania

W formularzu stwierdzono błędy!

Ok
Dodawanie opinii
Aby zamieścić swoje zdjęcie lub avatar przy opiniach proszę dokonać wpisu do galerii Czytelników.
Dołącz zdjęcie:

Podpis:

Jeśli chcesz mieć unikalny i zastrzeżony podpis
zarejestruj się.
E-mail:(opcjonalnie)
A moim zdaniem... (od najstarszych opinii)
 • Panie Dyrektorze a co Pan zrobi jak ktoś zadzwoni do Prezydenta Wilka i powie że za głośno? Będzie Pan ściszał muzykę? A miało być tak pięknie.
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  14
  9
  elfik(2014-06-03)
 • A gdzie w programie miejsce dla jazzującej przecież najlepiej w mieście także EOK?
 • Prawdziwi fani dżezu na bezrybiu złowią rybę, a EOK też złowi rybę. .. .
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  0
  0
  Gniewkosynrybaka(2014-06-03)
 • Za homofobizm i oportunizm galeri el i ratusza elblaga w tym roku chyba mniej biletów się sprzeda na festiwal? Kto ma honor to nie kupi. Nie wspiera się obłudy.
 • Bardzo dobrze, że mimo problemów ze strony Ratusza III edycja Jazzbląga, choc zdecydowanie skromniejsza niż poprzednie, jednak się odbędzie. Za rok warto pamiętac także o wykonawcach jazzowych z sasiednich krajów, jak Szwecja, Niemcy, Litwa, Białoruś, czy z obwodu kaliningradzkiego, którzy chętnie by wystapili w Elblągu za niewielkie pieniądze. Szkoda też, że pomysły internautów, by festiwal był w calym mieście nie zostały podchwycone, a Mjazzga, piękna sala w hotelu Elbląg i muszla koncertowa w Bażanciarni, aż się proszą. Organizację IV edecji warto więc zacząć już od 21 lipca.
 • Jedno wydarzenie w skali kraju macie Państwo już za sobą. Nie wciskajcie ludziom ciemnoty, że Jazzbląg ma jakiekolwiek szanse na ogólnopolski aplauz. Takich festiwali jest Polsce kilkadziesiąt, z gwiazdami pokroju David Sanborn, Joey De Francesco, Jack De Johnette. Proponuję myśleć najpierw o najbliższej okolicy a nie silić się na wydarzenie w Polsce bo to śmieszne jest. w spisie festiwali Jazz Forum 2014 nawet wzmianki nie ma o Jazzblągu. Ktoś zapomniał albo nie pomyślał, bo i po co, ciemny lud elbląski to kupi przecież. Miało być tak pięknie a wyszło jak zawsze.
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  13
  3
  Jazzinelblag(2014-06-03)
 • Świetna sprawa!!! Jazzbląg będzie się rozwijał, byleby nie przeszkadzano. Dyjak! Super!
 • I bardzo dobrze p. Marku, bo coś się dzieje. Na naszą miarę, a może i da Bóg na większą. Stare przysłowie, ale nie ludowe mówi że ten, co nie szuka nic nie znajdzie, a ten co szuka może i coś znajdzie. Zatem powodzenia w szukaniu drogi do sukcesu. Tylko niech Pan uważa, na tego w białych spodniach i w trampkach o białych sznurówkach. Jakoś niewyraźnie wygląda i tak samo patrzy.
 • Z tą promocją to chyba jakieś kpiny. Jeśli ktoś uważa że zrobienie paru clipów załatwia temat to współczuję.
 • Jeśli pomysłem jest sprowadzenie paru wokalistek to nie wróżę frekwencji.
 • Trzy dni prze Jazzblągiem jest festiwal bluesowy w Suwałkach. A tam np. Ginger Baker Jazz Confiusion, Chris Duarte czy Vanilla Fudge. Ja nie wiem czy nawet ostatniemu wymienionemu, nie jest bliżej do formuły Jazzbląg niż (z całym szacunkiem) p. Dyjakowi. Zagadajcie z B. Topolskim, który od lat ściąga tam duże gwiazdy, pewnie ma namiary, a terminy obu imprez - obok siebie.
 • Co tam nieudany Fryderyk Gawdzisa! Haha! Jest! Naprawdę jest! W końcu sensowna impreza na miarę roku! Galeria El z pewnością powinna napisać wniosek na wydarzenie roku tytułem wystawa PODRÓŻ Liliany i Martyny z Torunia! Jeszcze może dopomóc dziewczynom! W tym roku (za 2013 r. ) nie było wydarzenia w kategorii wydarzenie roku przy Elbląskich nagrodach kulturalnych. Także za rok 2014 r. Galeria el dzięki udanej bądź co bądź wystawie, powinna OTRZYMAĆ pierwsze miejsce i nagrodę dla dziewczyn. Przecież rozgłosiła Elbląg, instytucję na całą Polskę! To się nazywa dwa w jednym! Haha, to poważnie dobry pomysł! Dzięki oczywiście pomocy ratusza aby nie było, że władza nie pomaga, haha Piszcie wniosek dziewczyny i galeria. Ciekawe co elbląskie jury zrobi! haha
Reklama