UWAGA!

Cmentarzysko z Truso jeszcze nieodkryte

 Elbląg, Cmentarzysko z Truso jeszcze nieodkryte
Fot. Anna Dembińska

Dobiegły końca tegoroczne prace nad poszukiwaniami cmentarzyska z Truso. Choć badacze nie znaleźli wczesnośredniowiecznych pochówków i śladów ich obecności, ponownie zawęzili teren dla przyszłych poszukiwań.

W Janowie byliśmy pod koniec trwających w ostatnich tygodniach prac, gdy przeprowadzano już ostatni wykop. Tym razem badacze nie pracowali na terenie janowskiego pałacu, a bliżej głównych dróg biegnących przez miejscowość. O podjętych przez nich w ostatnich tygodniach działaniach opowiedział nam Grzegorz Stasiełowicz, kustosz Muzeum Archeologiczno-Historycznego.

- Sprawdziliśmy kolejne miejsca na terenie Janowa. Te miejsca, które są dostępne, bo gdy przyjrzymy się zabudowie, nagle okazuje się, że takich miejsc, gdzie można kopać, jest stosunkowo niewiele - podkreśla. Wyzwaniem w tym kontekście jest m. in. uzyskanie zgody właścicieli na przeprowadzenie badań.

- Wykopy nie przyniosły rezultatu, który chcieliśmy osiągnąć, ale na pewno poszerzyliśmy naszą wiedzę na temat tego, jak człowiek zmienił ten teren – mówi Grzegorz Stasiełowicz. A zmienił na wiele sposobów przez minione dwa wieki, poprzez przebudowy wspomnianego już pałacu, powstające drogi, prace melioracyjne, zabudowę terenu w latach 50' i późniejsze budowy... Mieszkańcy twierdzą, że w czasach PGR-u znajdowano w Janowie ludzkie szczątki, brakuje jednak konkretów, za którymi mogliby podążyć archeolodzy. Póki co nie znaleziono żadnych elementów, których można byłoby się spodziewać po wczesnośredniowiecznych pochówkach.

  Elbląg, Cmentarzysko z Truso jeszcze nieodkryte
Fot. Anna Dembińska

Badania są realizowane w związku z dofinansowanym przez UE projektem „Baltic Odyssey – Tworzenie wspólnego obszaru historycznego i kulturowego” w ramach Programu Współpracy Transgranicznej Polska-Rosja 2014 – 2020.

- Ten projekt ma na celu pokazywanie dziedzictwa kulturowego przede wszystkim dawnych Prusów, a ze względu na to, że Truso znajdowało się na pograniczu osadnictwa pruskiego i słowiańskiego, również zostało włączone w te badania – mówił w rozmowie z portEl.pl odkrywca wikińskiej osady, Marek Jagodziński.

- Cmentarzysko powiedziałoby nam wiele o ówczesnej kulturze niematerialnej – podkreśla Grzegorz Stasiełowicz. - Wynik negatywny również jest wynikiem, wynikiem zawężającym przyszłe poszukiwania – dodaje. Stąd być może w przyszłości uda się wreszcie znaleźć cmentarzysko.

TB
Polub ten artykuł
Polub portEl.pl
A moim zdaniem...

Najnowsze artykuły w dziale Kultura

Artykuły powiązane tematycznie

Zamieszczenie następnej opinii do tego artykułu wymaga zalogowania

W formularzu stwierdzono błędy!

Ok
Dodawanie opinii
Aby zamieścić swoje zdjęcie lub avatar przy opiniach proszę dokonać wpisu do galerii Czytelników.
Dołącz zdjęcie:

Podpis:

Jeśli chcesz mieć unikalny i zastrzeżony podpis
zarejestruj się.
E-mail:(opcjonalnie)