UWAGA!

Co to znaczy być żuławiakiem?

 Elbląg, Co to znaczy być żuławiakiem?

Kim byli mennonici? Kogo określano na Żuławach mianem kacapów, zabugli, bosych antków, centralaków? Jak należy rozumieć żuławski folklor? Jakie jest najważniejsze święto Żuław? Jakie są punkty węzłowe w narracjach o przeszłości Żuław w opinii mieszkańców tego regionu? Na te i wiele innych pytań odpowie dr Aleksandra Paprot-Wielopolska w spotkaniu online, które odbędzie się 16 czerwca (wtorek), o godzinie 18 na profilu FB Biblioteki Elbląskiej. Rozmowę poprowadzi Radosław Kubus.

Aleksandra Paprot-Wielopolska jest doktorem nauk humanistycznych w zakresie etnologii. Etnolożka/antropolożka kultury i kulturoznawczyni. Asystent w Zakładzie Etnologii i Antropologii Kulturowej (Instytut Archeologii i Etnologii) Uniwersytetu Gdańskiego. Autorka książki o swojej rodzinnej miejscowości „Stara Kościelnica. Dzieje żuławskiej wsi” (2012), a także „Atlasu niematerialnego dziedzictwa kulturowego wsi wielkopolskiej. Powiat gnieźnieński” (tom 3, 2015) i książki „Żuławy i Powiśle. Kreowanie tożsamości lokalnych i regionalnych po 1989 roku” (2018), współautorka publikacji „Klocki, snutki perebory. Tradycyjne rękodzieło wobec wyzwań współczesności” (2015) oraz wielu tekstów naukowych i popularyzatorskich.

Radosław Kubus to specjalista ds. historii regionalnej w Bibliotece Elbląskiej, doktorant w Instytucie Historii Uniwersytetu Gdańskiego. Uczestnik i współorganizator konferencji naukowych. Autor publikacji historycznych dotyczących wybranych aspektów dziejów Pomorza. Swoje zainteresowania badawcze koncentruje wokół historii medycyny w epoce nowożytnej oraz dziejów prasy I połowy XIX wieku.

Aleksandra Buła, Biblioteka Elbląska
Polub ten artykuł
Polub portEl.pl
A moim zdaniem...

Najnowsze artykuły w dziale Kultura

Artykuły powiązane tematycznie

Zamieszczenie następnej opinii do tego artykułu wymaga zalogowania

W formularzu stwierdzono błędy!

Ok
Dodawanie opinii
Aby zamieścić swoje zdjęcie lub avatar przy opiniach proszę dokonać wpisu do galerii Czytelników.
Dołącz zdjęcie:

Podpis:

Jeśli chcesz mieć unikalny i zastrzeżony podpis
zarejestruj się.
E-mail:(opcjonalnie)
 • Czemu nic nie napisaliście o najbardziej wypaczonym społeczeństwie tj. PGR-owcach? Dzisiejsze małe miejscowości, to Kambodża umysłowa, alkoholizm, psychopaci drogowi, disco-polo i inny syf. To są dzisiejsze Żuławy.
 • @Jędrekkk - powiedzial co wiedzial
 • Nie mam FB nie istnieje?? :(
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  1
  1
  Żuławiak(2020-06-16)
 • @Jędrekkk - Chyba dawno nie byłeś na Żuławskiej wsi. Np. w gminie Stare Pole, (Klecie, Złotowo, Parwark itp)bardzo urokliwe miejscowości z potencjałem. Ale co Ty miastowy wolny od nałogu, wzorowy kierowca możesz wiedzieć na ten temat.
 • @Tomasz85 - Ostatnio pod Nowym Dworem Gdanskim w maju znaleziono po wskazaniu przez sprawce pocwiartowane zwloki dziewczyny. To bylo na Żuławach, no zawsze sie trafi jakas czarna owca. Tyle ze znikąd to sie nie bierze, ale tez nie ma co dramatyzowc prawda? Pare osob zginie na drodze to sie wpisze w statystyki. Cowid jest grozniejszy.
 • co to oznacza???? klepanie biedy, rozdwojenie jaźni, dres jp, zasiłek, biedna z nędzo!!!!! kiedy niemcy znów wrócą i wybudują metro w Eblonku?
 • @Halyna. - to twoj swiat to twoja rzeczywistosc
 • @Tomasz85 - Klecie? Złotowo? Chłopie, co Ty gadasz tu za bajki. .. Jaki potencjał? to wiochy zabite dechami. Kto normalny chciałby tam zamieszkać? Transportu publicznego typu kolej BRAK, Praca jest w miastach, szkoły są w miastach, teatry/kina są w miastach, sklepy z normalnymi cenami są w miastach. To idąc Twoim dziecinnym rozumowaniem, żeby się tam przebudować trzeba samochodu dla każdego członka rodziny + 20 tys rocznie na paliwa i eksploatację. Gdzie tu sens i rozwój?
 • Co chwilę gdzieś w PL, Europie, świecie znajduje się zwłoki ludzkie - to też wina Żuław ?? Patologia jest wszędzie nie zależnie od pochodzenia czy nawet wykształcenia, z tym, że wykształcony patus lepiej się kryje etc. Że niby wiochy zabite dechami?? Zapytam jeszcze raz czy tam byłeś?? Bo ja w przeciwieństwie do Ciebie interesuje się lokalnymi terenami i tam byłem. I te tereny mają potencjał min. po przez położenie, ciekawe zabudowania mennonickie. (Domy podcieniowe, na wzniesieniach). Mieszkając na wsi nie musisz pracować w mieście, pieniądze to nie tylko przemysł. Ciekawy i z ciekawą historią jest również kościół w Krzyżanowie. Swoją drogą co wymagać od Państwa by stworzyli woj. Żuławskie ze stolicą w Elblągu, skoro lokalni mieszkańcy mają o sobie i swoim rejonie zdanie że to patologia.
 • @Tomasz85 - bo o patologi to wspomina sie tylko gdy sie mleko rozleje
 • @Tomasz85 - bo o potologi to pisze sie tylk ogdy sie mleko rozleje
Reklama