UWAGA!

Co w muzeum?

 
Elbląg, Wystawa pn. „Wieś pędzlem i dłutem wyczarowana”, której wernisaż odbył się wczoraj (27 czerwca) będzie czynna do września
Wystawa pn. „Wieś pędzlem i dłutem wyczarowana”, której wernisaż odbył się wczoraj (27 czerwca) będzie czynna do września (fot. AD)

Muzeum Archeologiczno - Historyczne w Elblągu zaprasza do zwiedzania interesujących wystaw. Warto obejrzeć również repliki domu z Truso oraz do łodzi św. Wojciecha.

Wystawy, które można oglądać w muzeum:
       „Truso – nadmorskie emporium” – wystawa archeologiczna, pokazująca bogactwo legendarnej osady Truso, założonej przez Wikingów nad jeziorem Drużno.
      
       „Historia Gocka” – zbiór zabytków, ukazujących życie Gotów na Wysoczyźnie Elbląskiej. Kunszt gockich rzemieślników najlepiej widać w biżuterii i ozdobach stroju.
      
       „Elbląg - odzyskane świadectwo przeszłości” – jeden z bogatszych w Polsce zbiorów zabytków archeologicznych, pochodzący ze Starego Miasta w Elblągu. Ukazuje życie codzienne elblążan od XIII do pocz. XX w.
      
       "W elbląskiej kamienicy"
- na wystawie pokazane są dwa elbląskie wnętrza mieszczańskie. Jedno z końca XVIII wieku; drugie z połowy XIX wieku.
      
       „Elbląskie rzemiosło artystyczne – meble, ceramika, wyroby złotnicze i konwisarskie” – świadczą o gustach mieszczan, umiejętnościach rzemieślników elbląskich, a także o rozległych kontaktach handlowych miasta.
      
       „W żuławskim domu” – wystawa etnograficzna, prezentująca przedmioty, których używano, m.in. w dawnych domach i zagrodach mennonitów na obszarze delty Wisły.
      
       „Ceramika kadyńska” – przedmioty wykonane z terakoty, majoliki i kamionki, charakterystyczne dla różnych nurtów i okresów Wytwórni Majoliki Kadyńskiej, należącej do Wilhelma II, ostatniego cesarza Niemiec.
      
       I najnowsza, otwarta wczoraj (27 czerwca) „Wieś pędzlem i dłutem wyczarowana” – rzeźba i malarstwo obrazujące barwność tradycyjnej wsi; 170 prac artystów ludowych i nieprofesjonalnych ze zbiorów Muzeum Etnograficznego w Toruniu. (wystawa czasowa – do września)
       Zobacz zdjęcia z wczorajszego otwarcia.
      
       Uzupełnieniem wystaw i wyjątkową atrakcją są repliki: domu z Truso i łodzi św. Wojciecha, stojące na dziedzińcu muzeum. Przez lipiec i sierpień, od wtorku do piątku w godzinach 10-13, w chacie Wikingów organizowane będą  zajęcia dla dzieci.
      
Tomasz Gliniecki, MAH
Polub ten artykuł
Polub portEl.pl
A moim zdaniem...

Przeczytaj też co działo się w Elblągu wcześniej

Zamieszczenie następnej opinii do tego artykułu wymaga zalogowania

W formularzu stwierdzono błędy!

Ok
Dodawanie opinii
Aby zamieścić swoje zdjęcie lub avatar przy opiniach proszę dokonać wpisu do galerii Czytelników.
NOWOŚĆ! Dział "A moim zdaniem" obsługuje hashtagi.
Dołącz zdjęcie:

Podpis:

Jeśli chcesz mieć unikalny i zastrzeżony podpis
zarejestruj się.
E-mail:(opcjonalnie)
A moim zdaniem...
Reklama