UWAGA!

Czeski czwartek

2013-01-04
Aktualizowany 2013-01-10 08:15
Elbląg, Czeski czwartek

W czwartek 10 stycznia o godz. 18 zapraszamy do Biblioteki Elbląskiej na czeski wieczór, podczas którego będzie można zobaczyć wystawę współczesnej czeskiej karykatury, wysłuchać opowieści Andrzeja Kasperka o Bohumilu Hrabalu i obejrzeć film w reż. Jirija Menzla pt. „Opera żebracza”. Wstęp wolny.

Andrzej Kasperek, autor zbioru opowiadań „Back In the DDR i inne opowiadania”, który gościł w Bibliotece Elbląskiej w kwietniu 2011 roku, to również znawca twórczości Bohumila Hrabala. Do tego gawędziarz dorównujący w sztuce opowiadania samemu mistrzowi Hrabalowi. Czeka nas zatem niezwykły wieczór, który zadowoli zapewne wszystkich elbląskich czechofilów. To dopiero początek czeskich atrakcji, które przygotowaliśmy na ten rok w Bibliotece Elbląskiej. C.d. nastąpi wkrótce.
      
       O wystawie:
       Wystawa współczesnej czeskiej karykatury, w skład której wchodzą najbardziej znane dzieła czeskich mistrzów gatunku zrzeszonych w Czeskiej Unii Karykaturzystów. Wystawy Česká unie karikaturistů (ČUK) powstała 10. 3. 1990 z inicjatywy dziennikarza Ivana Hanouska. Zawiera 68 prac. W chwili obecnej zrzesza autorów rysunkowego humoru (cartoons) oraz karykatury. ČUK jest członkiem FECO (Federation of Cartoonists ́ Organisations). Wystawa jest próbą pokazania współczesnej twórczości humorystycznej czeskich artystów. Autorzy prezentowanych prac należą do najbardziej znanych karykaturzystów tworzących na terenie Republiki Czeskiej: Barták Miroslav, Hofman Zdeněk, Koštýř Jiří, Kovařík Břetislav, Lichý Lubomír, Linek Václav, Novák Jiří, Plotěná Marie, Sigmund Libor, Srna Jiří, Steska Radek, Šípoš Václav, Taussig Pavel, Tomschoff Jan, Torma Laco, Valocká Ivana, Vhrsti .
      
       O filmie:
      
„Opera żebracza”
       Rok produkcji 1991,
       Reż. Jiří Menzel,
       Gatunek: komedia/dramat,
       Czas trwania: 94 min.
       Jeden z najsłynniejszych reżyserów czeskich Jiří Menzel przenosi na ekran dramat Vaclava Havla. W epizodzie - sam Jeremy Irons. Motywy słynnej opery Johny'ego Gaya wykorzystał Bertolt Brecht w „Operze za trzy grosze”, a w 1972 roku Vaclav Havel. Ze względu na zapis cenzury - dzieło Havla nie miało szans ukazać się na żadnej oficjalnej scenie. Możliwe stało się to dopiero w 1990 roku. Wybitny reżyser, autor m.in. „Pociągów pod specjalnym nadzorem", "Kapryśnego lata" i "Postrzyżyn", Jiří Menzel wyreżyserował spektakl, a następnie w prawie niezmienionej formie zrealizował film. Opowieść o bezwzględnej walce cynicznych bossów przestępczego podziemia, w istocie zaś marionetek w rękach super bandziora, szefa miejscowej policji.
      
       Wystawa i spotkanie z Andrzejem Kasperkiem odbędą się w Sali „U św. Ducha”. Projekcja filmu rozpocznie się około 18.40 w Sali Audiowizualnej.
      
Wystawa i pokaz filmu odbywa się dzięki uprzejmości Centrum Czeskiego w Warszawie.
Aleksandra Buła, Biblioteka Elbląska im. Cypriana Norwida
Polub ten artykuł
Polub portEl.pl
A moim zdaniem...

Przeczytaj też co działo się w Elblągu wcześniej

Zamieszczenie następnej opinii do tego artykułu wymaga zalogowania

W formularzu stwierdzono błędy!

Ok
Dodawanie opinii
Aby zamieścić swoje zdjęcie lub avatar przy opiniach proszę dokonać wpisu do galerii Czytelników.
Dołącz zdjęcie:

Podpis:

Jeśli chcesz mieć unikalny i zastrzeżony podpis
zarejestruj się.
E-mail:(opcjonalnie)
A moim zdaniem...
 • To w ten sam czwartek, kiedy jest DKF i koncert Ścierańskiego? Elbląg po prostu pęka od imprez kulturalnych. Raz w roku. W czwartek 10 stycznia 2013.
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  0
  0
  Jestem pod wrażeniem(2013-01-05)
 • Wolę iść do Galerii EL, ale od czego jest Departament Kultury w Elblągu i za co biorą pieniądze, który powinien koordynować terminy różnych imprez w Elblągu ?????
 • malkontenci. Ile razy wam trzeba tłumaczyć, rany. Przeanalizujcie-imprez jest bardzo dużo. Nie mieszczą się i czasem nakłądają. Ale przecież wy, malkontenci nie chodzicie na kulturalne imprezy. Idżcie na disco party czy takie tam. No nie. .. jeszcze pretensje ze dużo imprez! Buahahaha!
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  0
  0
  ylf ul;(2013-01-08)
 • ylf ul; Jakie imprezy kulturalne będą w czwartek 17 stycznia 2013 roku? No właśnie, gadasz byle co.
Reklama