UWAGA!

Czy odręczne pismo może być sztuką?

 Elbląg, Czy odręczne pismo może być sztuką?

Jak myślicie, czy w dzisiejszych czasach, zdominowanych przez teksty pisane na komputerze – odręczne stawianie znaków może zachwycać? Czy może być sztuką? „Przewlekle rozproszona – wystawa kaligrafii”, prezentująca prace kaligrafki Aleksandry Ćwikowskiej pokazuje, że właśnie tak jest. Jest nawet czymś więcej. Na otwarcie wystawy, połączone z wykładem, zapraszamy w czwartek (28 lipca) o godz. 17:30 do sali "U św. Ducha". Wstęp wolny.

Aleksandra Ćwikowska o wystawie:

Wystawa prezentuje litery, które towarzyszą mi jako przewlekła przypadłość. Przypadłość, która jest jedyną stałą dającą bezpieczeństwo.

Prezentowany przekrój pokazuje literę w wielu kontekstach, od historycznej precyzji do ekspresyjnych eksperymentów, w których litera staje się ilustracją.

Wystawa odkrywa charakter osobowości, indywidualne cechy twórcy w typografii. Odręcznie stawiane znaki potrafią przekazać ogromny ładunek emocjonalny, drobna linia oddaje kondycję psychiczną skryby, wbrew pozorom trudno jest nakreślić literę bez przekazania swoich uczuć.

Dla mnie proces twórczy od zawsze był jednocześnie procesem samopoznania, autoterapii, próbą wyrażenia siebie i własnych nierozumianych emocji.

Tytułowe rozproszenie oznacza rozproszone ja, poszukiwanie własnej tożsamości, jako indywidualnej jednostki.

 

Aleksandra Ćwikowska – założycielka Nice Letter Studio w Warszawie, gdzie prowadzi warsztaty zarówno dla zaawansowanych, jak i początkujących kaligrafów. Jest członkinią Polskiego Towarzystwa Kaligraficznego. Wykłada w Krakowskiej Szkole Kaligrafii, Iluminatorstwa i Dziedzin Pokrewnych, jest studentką Konserwacji i Restauracji Starych Druków i Grafiki na ASP w Warszawie oraz ilustratorką Kwartalnika Literackiego KONTENT i miesięcznika Mały Format.

 

Wystawę prac Aleksandry Ćwikowskiej będzie można oglądać w sali „U św. Ducha” Biblioteki Elbląskiej do 18 sierpnia 2022 r.

 

Wydarzenie odbywa się w ramach cyklu wykładowo-warsztatowego „Papierowe sztuki Biblioteki Elbląskiej” dofinansowanego ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego pochodzących z Funduszu Promocji Kultury – państwowego funduszu celowego.

Aleksandra Buła, dział komunikacji społecznej, Biblioteka Elbląska im. Cypriana Norwida

Polub portEl.pl
A moim zdaniem...

Najnowsze artykuły w dziale Kultura

Artykuły powiązane tematycznie

Zamieszczenie następnej opinii do tego artykułu wymaga zalogowania

W formularzu stwierdzono błędy!

Ok
Dodawanie opinii
Aby zamieścić swoje zdjęcie lub avatar przy opiniach proszę dokonać wpisu do galerii Czytelników.
Dołącz zdjęcie:

Podpis:

Jeśli chcesz mieć unikalny i zastrzeżony podpis
zarejestruj się.
E-mail:(opcjonalnie)
Reklama