UWAGA!

Dialog przez wiersze

W piątek 26 października o godz. 17.30 w dużej sali kina Światowid zaprezentowana zostanie etiuda poetycka „Dokąd” w wykonaniu Samodzielnej Grupy Autorskiej. Występ ten jest częścią Międzynarodowych Spotkań Artystycznych.

Etiuda poetycka, którą zaprezentuje duet Mariola Platte i Ireneusz Betlewicz, to zdarzenie, które dzieje się w czasie nieokreślonym. Jest to dialog dwojga ludzi o odmiennej percepcji świata uchwycony w momencie boleśnie odczuwanej samotności.
     Rozmowa skomponowana jest z wierszy wykonawców, ich prywatnej korespondencji. Padające ze sceny słowa ilustrowane są dodatkowo slajdami prac plastycznych oraz zdjęć. Oprawę występu stanowi muzyka i efekty dźwiękowe.
     Samodzielna Grupa Autorska to grupa pochodząca z Ostródy. W jej skład wchodzi poetka i autorka spektakli Mariola Platte i chorujący na postępujący zanik mięśni Ireneusz Betlewicz.
     - Odtwórcy etiudy to osoby niezwykle ciekawe i warte uwagi – mówi Teresa Miłoszewska, pomysłodawczyni Międzynarodowych Spotkań Artystycznych (26-28 października).
     Mariola Platte to urodzona w Gdyni absolwentka Uniwersytetu Gdańskiego, kierunku upowszechnianie kultury ze specjalizacją filmoznawstwo. Od 1981 mieszka w Gietrzwałdzie i od tego momentu jej praca zawodowa i twórczość związana jest z regionem Warmii i Mazur. Ciekawostką jest, że w miejscu gdzie mieszka prowadzi gospodarstwo agroturystyczne, w którym proponuje gościom, poza urokami i kulturą naszego regionu, próbkę własnej twórczości poetyckiej.
     Ireneusz Betlewicz urodził się w Gdyni, obecnie mieszka w Ostródzie. Poza twórczością poetycką jest także artystą – plastykiem. Ze swoimi wystawami dwukrotnie gościł w centrum kultury Światowid. Na jednej z nich prezentowane były prace tylko jego autorstwa, na drugiej natomiast obejrzeć mogliśmy prace także artystów ze Światowego Związku Artystów Malujących Ustami i Nogami, do którego Betlewicz należy od 1992 roku.
     Twórczością plastyczną zajmuje się od lat osiemdziesiątych, studiuje różne techniki. W miarę postępującej choroby rezygnuje z rzeźby, tkaniny, niektórych technik olejnych. Skupia się na rysunku piórkiem. Pod koniec lat osiemdziesiątych musiał
     zrezygnować z malowania i rysowania rękami, obecnie tworzy trzymając narzędzia malarskie ustami.
A
Polub ten artykuł
Polub portEl.pl
A moim zdaniem...

Najnowsze artykuły w dziale Kultura

Artykuły powiązane tematycznie

Zamieszczenie następnej opinii do tego artykułu wymaga zalogowania

W formularzu stwierdzono błędy!

Ok
Dodawanie opinii
Aby zamieścić swoje zdjęcie lub avatar przy opiniach proszę dokonać wpisu do galerii Czytelników.
Dołącz zdjęcie:

Podpis:

Jeśli chcesz mieć unikalny i zastrzeżony podpis
zarejestruj się.
E-mail:(opcjonalnie)
Reklama