UWAGA!

Dziedzictwo niematerialne - promocja naszej tożsamości

 
Elbląg, Dziedzictwo niematerialne - promocja naszej tożsamości
(fot. nadesłane)

W 95. rocznicę śmierci Wojciecha Kętrzyńskiego w Olsztynie została wczoraj (15 stycznia) uroczyście otwarta Krajowa Lista Niematerialnego Dziedzictwa Kulturowego.

Pod koniec 2010 roku Polska, jako jeden z ostatnich krajów w Europie, ratyfikowała konwencję Unesco o ochronie niematerialnego dziedzictwa kulturowego. Zobowiązała się tym samym do sprawowania opieki i promowania najcenniejszych elementów naszej tożsamości.
       Niematerialne dziedzictwo to tradycje i przekazy ustne, sztuki widowiskowe, teatr, taniec, zwyczaje, obrzędy i rytuały. Realizacja zapisów konwencji obejmuje m.in. stworzenie krajowej i regionalnych list przejawów niematerialnego dziedzictwa - rodzaju inwentarzy, które oprócz funkcji informacyjnej i promocyjnej, będą wskazywały te elementy dziedzictwa, które należy otoczyć szczególną troską.
       Wczoraj w Olsztynie wiceminister kultury Piotr Żuchowski ogłosił otwarcie listy krajowej i rozpoczęcie naboru wniosków o wpis na tę listę. Krajową Listę Niematerialnego Dziedzictwa Kulturowego prowadzi minister kultury i dziedzictwa narodowego, a wnioski o umieszczenie na niej określonych przejawów dziedzictwa przyjmuje Narodowy Instytut Dziedzictwa. Mogą je składać społeczności lokalne, organizacje pozarządowe, instytucje i osoby prywatne.
        
       Czytaj całość
      
eswiatowid.pl
Polub ten artykuł
Polub portEl.pl
A moim zdaniem...

Przeczytaj też co działo się w Elblągu wcześniej

Zamieszczenie następnej opinii do tego artykułu wymaga zalogowania

W formularzu stwierdzono błędy!

Ok
Dodawanie opinii
Aby zamieścić swoje zdjęcie lub avatar przy opiniach proszę dokonać wpisu do galerii Czytelników.
Dołącz zdjęcie:

Podpis:

Jeśli chcesz mieć unikalny i zastrzeżony podpis
zarejestruj się.
E-mail:(opcjonalnie)
A moim zdaniem...
Reklama