UWAGA!

Elbląska Biesiada Specjala

Elbląg, Elbląskie świeto piwa przed wojną.
Elbląskie świeto piwa przed wojną.

Orkiestra Zbigniewa Górnego, Krzysztof Tyniec, Katarzyna Jamróz, Jacek Wójcicki, Kwartet Rampa i inni będą współbiesiadnikami podczas trzeciej już Elbląskiej Biesiady Specjala, która odbędzie się w sobotę 23 sierpnia na dziedzińcu Muzeum Archeologiczno-Historycznego. Początek o godz. 17. Zobacz fotoreportaż z imprezy Pawła Serockiego.

Organizatorem Elbląskiej Biesiady Specjala jest Biblioteka Elbląska im. C. Norwida. Wyłącznym sponsorem i współorganizatorem imprezy Grupa Żywiec - Browar w Elblągu, producent piwa Specjal.
     - Biesiada to święto piwa nawiązujące do blisko siedemsetletniej tradycji browarnictwa w naszym mieście. Jest to po prostu nasz dzień dla Elbląga - mówi dyrektor elbląskiego Browaru Grupy Żywiec Roman Korzeniowski. - Cały rok pracujemy nad programem, są jakieś propozycje ze strony Biblioteki, my mamy też swoje pomysły, współuczestniczymy w budowaniu programu. Chcemy stworzyć taki klimat, żeby była dobra zabawa, dobra muzyka, żeby można było wypić dobre piwo przy dobrej konsumpcji. To jest to, o co nam chodzi. Co prawda, jedno moje marzenie pozostaje niespełnione, ale może przy kolejnej biesiadzie Specjala. Chciałbym mianowicie, żeby te biesiady miały też podtekst historyczny, żeby zaczynały się tak, jak to kiedyś bywało - wielka fura ciągnięta przez wielkie, ciężkie konie, wielka beczka, poczet rycerzy, przejście orszaku przez miasto. Może za rok się uda.
     - Jeśli chodzi o kwestie artystyczne, próbujemy z panem dyrektorem Korzeniowskim budować taki program, który będzie odróżnialny od innych przedsięwzięć tego typu w mieście - dodaje dyrektor Biblioteki Elbląskiej Jacek Nowiński. - Żeby to była muzyka do wspólnej zabawy - bo o to tutaj przede wszystkim chodzi, ale żeby to nie była muzyka, która kojarzy się jednoznacznie z czymś, co nazywamy obciachem. Bo jeśli już biesiada, to niech to będzie biesiada pod batutą Zbigniewa Górnego. Górny i jego orkiestra po raz pierwszy wystąpią w Elblągu. W tym roku zapraszamy na dziedziniec Muzeum Archeologiczno-Historycznego. Jesteśmy taką biesiadą latającą, ta jest już trzecią i trzecia jest też lokalizacja, ale nie dlatego, że poszukujemy jakichś nowych miejsc. Starówka się rozwija, kolejne kwartały są zajmowane przez inwestycje, z tego powodu miejsce ubiegłorocznej biesiady nie wchodziło już w rachubę. Ale kto wie, może ta lokalizacja będzie już tą docelową. Wstęp jest absolutnie wolny, limitowany wyłącznie pojemnością tego miejsca. Sądzę, że dziedziniec pomieści spokojnie 3 tysiące ludzi. Każda trzeźwa osoba jest mile widziana. A jeśli chodzi o pogodę - cały teren będzie zadaszony.
     
     Program III Elbląskiej Biesiady Specjala:
     godz. 17-19.30 - koncert zespołu Cocktail
     godz. 19.30-22 – Orkiestra Zbigniewa Górnego oraz: Krzysztof Tyniec, Katarzyna Zielińska, Kabaret RAK, Władysław Grzywna, Katarzyna Jamróz, Jacek Wójcicki, Kwartet Rampa.
     Konkursy dla publiczności oraz prowadzenie - Paweł Kasperczyk, redaktor naczelny Radia EL.
     
     Cocktail - zespół ma swoim repertuarze rovery największych hitów polskiej i światowej muzyki, m.in. Beatlesów, grupy Queen, Elvisa Presleya, Krzysztofa Krawczyka, Czesława Niemena, Czerwonych Gitar, Maryli Rodowicz.
     Zbigniew Górny - kompozytor piosenek, muzyki filmowej, aranżer, dyrygent. Od 1970 r. brał udział w programach legendarnego kabaretu TEY. W 1976 r. został dyrektorem i dyrygentem Orkiestry Polskiego Radia i Telewizji w Poznaniu. W 1991 r., po ustaniu państwowego mecenatu, kieruje własna firmą (Górny Production) i własną orkiestrą (Górny Orchestra). Jest autorem muzyki do 13 filmów fabularnych i ponad 200 piosenek.
     Krzysztof Tyniec - aktor. Przez wiele lat występował w telewizyjnym Kabarecie Olgi Lipińskiej, w latach 90. był gwiazdą koncertów Gali Muzyki Biesiadnej. Zajmuje się też dubbingiem i konferansjerką.
     Jacek Wójcicki - aktor, śpiewak (tenor), członek nieformalnej grupy występującej w krakowskiej Piwnicy Pod Baranami. Zagrał w kilku filmach, m.in. w roli „świra” w „Ostatnim dzwonku” Magdaleny Łazarkiewicz.
     Kabaret RAK - założony w Rudzie Śląskiej na przełomie 1981 i 1982 r. przez Krzysztofa Hanke, Ryszarda Siwka i Andrzeja Stefaniuka (nazwa kabaretu powstała od pierwszych liter ich imion). Obecnie występuje w składzie: Krzysztof Hanke, Grzegorz Poloczek i Krzysztof Respondek.
     Władysław Grzywna - aktor, głównie estradowy. Występował w teatrach warszawskich: Syrena, Północnym, Muzycznym Roma i Wielkim.
      Katarzyna Jamróz - Debiutowała w 1993 r. na Festiwalu Piosenki Aktorskiej we Wrocławiu, gdzie zdobyła Grand Prix za brawurowe wykonanie tytułowego utworu z musicalu „Kabaret”. Zagrała m.in. w musicalach „Chicago”, „Kabaret:”, „Hair”, filmach, m.in. „Pożegnanie z Marią”, „Wszystko, co najważniejsze”, spektaklach teatralnych. Przez wiele lat była gwiazdą krakowskiego kabaretu „Loch Camelot”.
     Kwartet Rampa - tworzą go Joanna Pałucka, Anna Ścigalska, Stefan Każuro i Grzegorz Kucias. Śpiewają transkrypcje Fryderyka Chopina i Duke Ellingtona, współczesną polska muzykę popową oraz klasyczne utwory jazzowe Fatsa Wallera, Jerzego Wasowskiego i Jerzego Petersburskiego.
     Katarzyna Zielińska - występuje w warszawskich teatrach Kwadrat, Syrena i Rampa. Śpiewu uczyła się pod okiem Elżbiety Zapendowskiej.
     
     Na biesiadę zapraszają Roman Korzeniowski i Jacek Nowiński:
PD
Polub ten artykuł
Polub portEl.pl
A moim zdaniem...

Przeczytaj też co działo się w Elblągu wcześniej

Zamieszczenie następnej opinii do tego artykułu wymaga zalogowania

W formularzu stwierdzono błędy!

Ok
Dodawanie opinii
Aby zamieścić swoje zdjęcie lub avatar przy opiniach proszę dokonać wpisu do galerii Czytelników.
Dołącz zdjęcie:

Podpis:

Jeśli chcesz mieć unikalny i zastrzeżony podpis
zarejestruj się.
E-mail:(opcjonalnie)
A moim zdaniem... (od najstarszych opinii)
 • COCTAIL rewelacja ja ide.
 • " Co prawda, jedno moje marzenie pozostaje niespełnione, ale może przy kolejnej biesiadzie Specjala. Chciałbym mianowicie, żeby te biesiady miały też podtekst historyczny, żeby zaczynały się tak, jak to kiedyś bywało " - a ja bym chciał też żeby było jak kiedyś a nie mydlenie oczu i co gorsza gardeł - Specjal, Żywiec i inne marki koncernu to ta sama ciecz, mizernej jakości.
 • Wstyd że specjal tylko raz w roku z litości zorganizuje coś w naszym mieście. W innych miastach na pomorzu specjal bez przerwy sponsoruje oraz organizuje różnego typu imprezy. Specjal jest skąpy dla naszego miasta
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  0
  0
  fffffffffff(2008-08-21)
 • Bo Specjal to jest "wydmuszka" za tą nazwą nic nie stoi, to tylko marka człowieku, etykietka na butelce nic więcej, pretensje to do grupy Żywiec, choc to tesz byt bezosobowy.
 • Skoro Specjal to wydmuszka, to ciekawym jak smakuje obecnie produkowane EB. Chociaż to idzie tylko dla zagranicznych odbiorców, wiec może aż tak nie spaskudzili.
 • A ja tam ide. I dobrze bedziemy sie bawili. Prawda Misiu?
 • Zapraszam wszystkich elblążan do Nowej Holandi co prawda Specjal trzeba sobie kupić ale reszta jest za darmo, wejście kajaki koniki statek wszystko sponsoruje ENERGA. OPERATOR
 • Nie lubię specjala bo gorzki i ma za dużo chmielu, wolę wódkę.
 • Przykro mi o tym mówić, ale od kiedy nasz browar jest w grupie Żywiec, nasz SPECJAL zszedł na psy. Kiedyś było to dobre piwo, jeszcze lepsze produkował browar w Braniewie (pamiętacie JUBILEUSZOWE ?) Na szczęście na elbląskim rynku są inne marki i jest w czym wybierać. Tylko dlaczego nic się nie robi dla poprawy jakości naszego piwa? Komercja pożarła zasady dobrego warzenia piwa a szkoda. Może ktoś się w naszym Browarze obudzi? Pełna KOMERCHA
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  0
  0
  krzysio(2008-08-22)
 • nowa holandio jest już nudna. Nic się tam już nie zmienia
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  0
  0
  vvvvvvvvvvvvvv(2008-08-22)
 • nowa holandia
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  0
  0
  vvvvvvvvvvvvvv(2008-08-22)
 • tam jest za ciasno na taką imprezę!
Reklama