UWAGA!

Elbląska odsłona Architektour 2014

Elbląg, Elbląska odsłona Architektour 2014

Warsztaty cyklu Architektour to architektoniczne wydarzenie, poświęcone sztukom projektowym. Do tej pory warsztaty odbywały się w Międzygórzu, Kołobrzegu, Malborku i Przemyślu. W tym roku znani polscy architekci oraz studenci od 23 do 27 kwietnia br. będą pracować w Elblągu.

Centrum Sztuki Galeria EL jest partnerem tego wydarzenia.
       O warsztatach pisze Paulina Kałużna, koordynator Architektour 2014:
       „Warsztaty powstały z inicjatywy Samorządu Studentów Wydziału Architektury Politechniki Poznańskiej, Politechniki Gdańskiej oraz Uniwersytetu Artystycznego w Poznaniu. Co roku studenci z największych ośrodków akademickich w Polsce spotykają się w innym mieście. Dzięki temu każda edycja to nowe wyzwania projektowe. Rok 2014 to piąta odsłona warsztatów Architektour”.
      
       Hasłem piątej edycji warsztatów cyklu Architektour będzie: „przEstrzeń w formie/ forma przEstrzeni”. Wydarzenie podejmie próbę oceny kondycji polskiej architektury na przykładzie Elbląga. Będzie to możliwość do upowszechnienia współczesnych trendów w kształtowaniu naszego krajobrazu. Miasto Elbląg - prawie całkowicie zniszczone po wojnie po dziś dzień poszukuje własnej tożsamości, ciągle odbudowuje się, zmienia, rozrasta. Znajduje się tu największe polskie archeologiczne pole badań. Tutaj w roku 1965 zostało zorganizowane I Biennale Form Przestrzennych, którego efekty pracy możemy oglądać po dziś dzień.
      
       W warsztatach weźmie udział ponad 100 studentów z całej Polski oraz wybitni architekci i zaproszeni goście. Młodzi uczestnicy zostaną podzieleni na grupy 10-12 osobowe, do których zostanie przypisany tutor. W tym roku tutorami będą: Francisco Pomares Pamplona MVRDV z Rotterdamu, Hugon Kowalski, Grupa +48, Bartłomiej Gowin i Krzysztof Siuta, Duet Architecture Snob - Tomasz Malkowski i Marcin Szczelina, Tomasz Głowacki, Jeremi Buczkowski z Martą Buczkowską oraz Arek Pasożyt, znany elblążanom z ubiegłorocznej budowy DOMU w ramach projektu „Przebudzenie - ?????”.
      
       Uczestnicy warsztatów Architektour pracę rozpoczną zwiedzaniem miasta przeprowadzonym przez przedstawicieli władz i partnerów. Tym samym każda grupa otrzyma swojego lokalnego przewodnika. Oprócz warsztatów program wydarzenia obejmuje: wykłady, wycieczki oraz prelekcje po to, aby uczestnicy nabyli wiedzę oraz poznali tkankę miejską Elbląga. Mieszkańcy Elbląga będą mieli możliwość uczestnictwa w wykładach krytyka architektury i kuratora Grzegorza Piątka, architektów z pracowni HS99 oraz spotkania z reżyserką Jadwigą Kocur. Każdy zainteresowany będzie mógł także przyglądać się pracy warsztatowej studentów.
      
       Tematami warsztatów będą m. in.: „Reinkarnacja Pl. Grunwaldzkiego”, „Zagospodarowanie terenu wokół Galerii EL”, „Pawilony przy ul. Nowowiejskiej”, „Tereny Zielone przy ul. Oliwskiej”, „Formy przestrzenne”, „Rewitalizacja terenów powojskowych”.
      
       Organizatorami warsztatów są m. in. Samorząd Studentów: Wydziału Architektury Politechniki Poznańskiej, Politechniki Gdańskiej, Uniwersytetu Artystycznego w Poznaniu, Fundacja Uniwersytetu Artystycznego w Poznaniu, Centrum Sztuki Galeria EL w Elblągu, Departament Urbanistyki i Architektury Miasta Elbląg.
       Francisco Pomares Pamplona – architekt pochodzący z hiszpańskiej Murcji. Swoją praktykę zdobywał m.in. w szwedzkim biurze Kjellgren Kaminsky Architecture czy hiszpańskim RCR. Absolwent Uniwersytetu Australii Południowej i Politechniki w Walencji. Laureat wielu nagród i wyróżnień w międzynarodowych konkursach architektonicznych.
       Bartłomiej Gowin i Krzysztof Siuta Laureaci I Nagrody w konkursie CHANGING THE FACE 2013 ROTUNDA WARSAW
       o sobie: „Naszym celem jest tworzenie spójnej i zrównoważonej przestrzeni urbanistycznej oraz estetycznej i jednocześnie funkcjonalnej architektury, dla ciągłego podnoszenia jakości i poziomu życia.”Grupa +48 to młody i skazany na sukces zespół; m.in. podwójni laureaci ogólnopolskich warsztatów Akcja-kreacja oraz trzeciej nagrody w konkursie architektonicznym na projekt lotniska w Szymanach.
       Grzegorz Piątek - krytyk architektury i kurator. Absolwent Wydziału Architektury Politechniki Warszawskiej. Członek zarządu Fundacji Centrum Architektury. Autor wielu publikacji oraz artykułów o architekturze, urbanistyce i dizajnie.
       HS99 Biuro z siedzibą w Koszalinie, autorzy najlepszego budynku architektury XXI wieku. Jak powiedział prezydent Komorowski nasze wnuki będą mogły być dumne z tej realizacji.
       Hugon Kowalski Absolwent Uniwersytetu Artystycznego w Poznaniu, założyciel pracowni architektonicznej UGO. Laureat nagrody za najlepszy dyplom na świecie w konkursie Archiprix.
       Jadwiga Kocur Przygodę z telewizją zaczęła od autorskiego cyklu programów o architekturze „Odkrywanie przestrzeni” dla katowickiego Ośrodka TVP. Autorka filmów dokumentalnych „Dwugłowy Smok”, „Porwanie Europy”, „Światła Saturna” opowiadających historię polskiego modernizmu. Jak mówi o sobie: „Gdyby nie architektura, byłabym skazana na czytanie książek”.
       Tomasz Głowacki – architekt, wykładowca na Wydziale Architektury Politechniki Wrocławskiej. Od 2005 roku prowadzi własną pracownię Architektury Głowacki PAG. Mówi o sobie: „Miłośnik pustki w architekturze i pełni w życiu”.
       Architecture Snob to zespół w składzie Tomasz Malkowski i Marcin Szczelina, Razem stworzyli platformę będącą miejscem opiniotwórczym oraz promującym polską architekturę.
       Jeremi Buczkowski – fotograf architektury i przedmiotu, właściciel studia Jeremi Buczkowski I Fotografia. 
       Arek Pasożyt głównie lub najczęściej: fotograf, malarz i performer. W latach 2006-2010 współzałożyciel i członek GN – Gruba Najgorsza, nieformalnej, kontestującej układy galeryjno – kuratorskie grupy, skupiającej w swoich szeregach twórców podejmujących krytykę instytucjonalną. W roku 2013 gościł w Elblągu w ramach projektu „Przebudzenie - ?????”, realizując etap „DOM”
      
Beata Branicka, Centrum Sztuki Galeria EL
Polub ten artykuł
Polub portEl.pl
A moim zdaniem...

Przeczytaj też co działo się w Elblągu wcześniej

Zamieszczenie następnej opinii do tego artykułu wymaga zalogowania

W formularzu stwierdzono błędy!

Ok
Dodawanie opinii
Aby zamieścić swoje zdjęcie lub avatar przy opiniach proszę dokonać wpisu do galerii Czytelników.
Dołącz zdjęcie:

Podpis:

Jeśli chcesz mieć unikalny i zastrzeżony podpis
zarejestruj się.
E-mail:(opcjonalnie)
Reklama